Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Z devetimi glasovi za in šestimi glasovi proti so člani odbora njegovo predstavitev načrtov za delo na resorju ocenili kot ustrezno.
BORUT SAJOVIC PRESTAL ZASLIŠANJE PRED ODBOROM ZA OBRAMBO: Kandidat za ministra s podporo kljub različnim pomislekom
Slovenija
Sajovic je v predstavitvi članom odbora med prednostnimi nalogami izpostavil modernizacijo Slovenske vojske (SV), dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi opreme, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja, v sodobni obrambi pa po njegovem mnenju pomembno mesto zavzemajo tudi inovacije, znanje, razvoj in sodelovanje z gospodarstvom. Med ključnimi nalogami, ki obrambno ministrstvo čakajo do izteka mandata, je tako med drugim naštel sprejemanje nekaterih zakonodajnih predlogov, med drugim novele zakona o kritični infrastrukturi, pridobivanje evropskih sredstev, izvajanje projektov v okviru načrta za okrevanje in odpornost, usposabljanje lastne ekipe za uporabo namenskih letal za gašenje požarov ter nadaljnje sodelovanje s sosednjimi državami. Zavzel se je tudi za nadgradnjo slovenskih vojašnic in kibernetske varnosti.
Člane odbora za obrambo je na predstavitvi najprej zanimalo, kako na ministrstvu za obrambo teče postopek nakupa osemkolesnikov. Poslanec Franc Medic (NSi) je vprašal tudi, kako jim bo uspelo popolniti vojaško sestavo. Sajovic je dejal, da se Slovenija trudi, da bi izpolnila zavezo Natu glede osemkolesnikov. Podrobnosti postopkov na ministrstvu še ne pozna, so pa po njegovih besedah tako dodelani, da lahko v nekaj mesecih pride do dogovora tega posla po principu država-državi, torej brez posrednikov, kar bo omogočilo transparenten nakup. "Nehvaležno je napovedovati terminski plan, vztrajam pa na stališču, da je zaveze, ki smo jih dali našim zaveznikom, prijateljem treba spoštovati in uresničiti. Zagotovo pa mora biti zgodba transparentna, pregledna," je še dodal v izjavi po seji odbora.
Tudi zaradi nabave osemkolesnikov je treba vojaško moštvo okrepiti, je dejal. To je pomembno tudi zaradi zaostrenih geopolitičnih razmer. Pri tem je treba nadaljevati pot, ki je bila po besedah Sajovica na ministrstvu odlična, predvsem v zadnjem letu. "Ključni so ljudje," je dejal. Popolnitev bodo dosegli, če bodo ljudje imeli dobre pogoje dela, torej tudi ustrezno plačilo, meni. V izjavi po odboru pa je glede pogajanj okoli kolektivne pogodbe dodal, da pogajanja in pogovori še tečejo. "Zagotovo je treba te stvari urediti tako, da so enkrat končane in je potem neko časovno obdobje mir. Predvsem pa se je treba zavedati tudi tega, da vsakdo, ki pričakuje več, je pripravljen v svoj poklic vložiti tudi nekaj več," je dejal.
Sajovic je odgovarjal tudi na vprašanja glede uvedbe naborništva. Poslanec Jožef Lenart (SDS) ga je namreč vprašal, ali se zavzema za obvezno služenje v vojski. Kot je dejal Sajovic, to ni zgolj odločitev ministra, ampak jo morajo sprejeti skupaj. Za zdaj naj bo sicer prvenstveno prostovoljna osebna odločitev. "Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev, to mora biti notranji vzgib," je dejal. Poslanko Levice Natašo Sukič, ki je dejala, da jo zelo veseli kandidatovo izpostavljanje dvojne rabe opreme za vojsko, je zanimalo tudi, kaj meni o črtanju starostne omejitve za vojake ter kako se opredeljuje do resolucije Evropskega parlamenta o nadaljnji finančni in vojaški podpori držav članic EU za Ukrajino.
Sajovic meni, da se s tem, ko nekdo dopolni 45 let, pot zanj ne more in ne sme končati. Če ne morejo biti vojaki, morajo ostati v sistemu ministrstva, drugih državnih upravnih organih ali v službah dvojne rabe. "Vso to bogato znanje in izkušnje je treba ohraniti," je poudaril Sajovic. Glede obrambe Ukrajine pa je treba poskrbeti za vso orožje in opremo, dokler ne pride do miru, in s ciljem, da se spopadi čim prej ustavijo. Odboru se je sicer izjemoma pridružila tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Udeležila se ga je, saj je želela povedati, da "gre res za človeka z izjemnimi kvalitetami in bi si želela, da bi taki ljudje zasedali pomembne položaje, tudi položaje na področju obrambe". Veseli jo, da bo vodenje resorja pripadlo nekomu, ki ga bodo pri odločitvah vodila moralna načela.
K temu je svoje dodala tudi poslanka Levice Nataša Sukič, stranke, ki sicer nasprotuje povečevanju izdatkov za nakup orožja. "Edini razlog, zakaj bom s težko roko pritisnila za, je ta, ker odhaja iz državnega zbora," je pred glasovanjem dejala poslanka Sukič. Veseli jo, da ravno Sajovic odhaja na ta resor, je še dejala. K najožji ekipi na ministrstvu, v njej je za zdaj le državni sekretar Damir Črnčec, je Sajovic v izjavi po seji odbora dejal, da je Črnčec svoje delo na resorju opravil z odliko, zato mu bo v veselje s takimi ljudmi sodelovati tudi v bodoče. "Gre za veliko strokovnost, ogromno znanja, predvsem pa izjemno učinkovitost pri izvedbi," je zatrdil. Na drugem mestu državnega sekretarja pa si želi "nekoga, ki ima v sistemu zaščite in reševanja ogromno znanja, praktičnih izkušenj, predvsem pa spoštovanja med številnimi prostovoljkami in prostovoljci, ki so del tega sistema".
DZ bo o ministrskem kandidatu dokončno odločil na ponedeljkovi seji. Če bo potrjen, bo dosedanji vodja poslancev Svobode Sajovic na mestu ministra za obrambo nasledil Marjana Šarca, ki je bil na zadnjih evropskih volitvah izvoljen za evropskega poslanca. V vmesnem času je ministrstvo vodil premier Robert Golob.