Zaposleni v hčerinskih družbah Cimosa v BiH so danes zaradi (domnevne) napovedi, da bo slovenska družba zaprla proizvodna obrata v tej državi, napovedali splošno stavko. Stavka okoli 500 delavcev Cimosove tovarne kovinskih izdelkov Cimos TMD v Gradačcu, ki jo je v ponedeljek sprožila zahteva za zamenjavo direktorja, se medtem nadaljuje.
Zaposleni v hčerinskih družbah Cimosa v BiH so včeraj zaradi (domnevne) napovedi, da bo slovenska družba zaprla proizvodna obrata v tej državi, napovedali splošno stavko. Stavka okoli 500 delavcev Cimosove tovarne kovinskih izdelkov Cimos TMD v Gradačcu, ki jo je v ponedeljek sprožila zahteva za zamenjavo direktorja, se medtem nadaljuje.
Cimos namerava v okviru prestrukturiranja in racionaliziranja do konca septembra zapreti tovarni v Srebrenici in Sarajevu, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Da imajo to informacijo, je na današnji novinarski konferenci po navedbah spletnega portala sarajevskega časnika Oslobođenje potrdil tudi predsednik bosanskega sindikata kovinske industrije Muhamed Hadžić. Kot je dejal, v Kopru zanikajo, da bi imeli takšne namere. "A mi imamo v rokah dokumente, ki govorijo drugače," je poudaril. Hina piše, da uprava Cimosa načrtuje del proizvodnje iz Srebrenice premesti v Gradačac, del iz Sarajeva pa v Slovenijo.
Hadžić je po poročanju Oslobođenja izpostavil, da sta obe tovarni doslej poslovali pozitivno, zato v sindikatu ne razumejo, zakaj bi ustavljali proizvodnjo.
Zaposleni v Cimosovih proizvodnih obratih v BiH so zato danes napovedal splošno stavko. Kot piše Hina, so v industrijsko nerazviti Srebrenici zaposleni 103 delavci, če bodo izgubilo delo, pa bo prizadetih prek 500 članov njihovih družin. V Sarajevu je medtem Cimos doslej zaposloval nekaj več kot 100 delavcev.
Ob tem so v sindikatu zaskrbljeni, da bi lahko sledilo zapiranje preostalih proizvodnih obratov Cimosa v državi, s čimer bi ugasnilo okoli 800 delovnih mest.
Stavka okoli 500 delavcev Cimosove tovarne kovinskih izdelkov Cimos TMD v bosanskem Gradačcu, ki jo je v ponedeljek sprožila zahteva koprske skupine za zamenjavo direktorja Fadila Novalića, se medtem danes nadaljuje. Novalić je namreč zavrnil podpis programa za poslovno prestrukturiranje, v katerem naj bi bilo načrtovano prav ugašanje proizvodnje v Srebrenici in Sarajevu.
Predsednik sindikata Cimosa TMD Gradačac Ševalija Đonlić je za tiskovno agencijo Federacije BiH Fena danes dejal, da je nadaljevanje stavke v njihovem proizvodnem obratu tudi izkaz solidarnosti z delavci iz Srebrenice in Sarajeva, ki bi lahko do konca septembra pristali na cesti.
Kot je povedal, je bila tovarna avtomobilskih delov v Srebrenici zgrajena s sredstvi EU, Cimosa v Gradačcu in BiH, prenašanje njene proizvodnje na Gradačac in v Slovenijo pa bi pomenilo "še en genocid nad ljudmi v Srebrenici".
V bosanskem sindikatu kovinske industrije pa so v zvezi s predvideno menjavo Novalića, ki je eden od snovalcev Cimosa v BiH, dejali, "da če ni njega, ni Cimosa".
Državni sekretar v kabinetu predsednice vlade Gašpar Gašpar Mišič je medtem včeraj ob robu obiska gospodarskega ministra Stanka Stepišnika v Portorožu pojasnil, da so zaradi odstavljenega bivšega direktorja "naredili neko sceno, ki ni dobronamerna". Sicer pa meni, da "bodo naši znali tam zadevo pomiriti, tudi naš veleposlanik".
"Kot preplah se dvigne in se ljudi prestraši, da bodo izgubili delovna mesta. Normalno, scenarij posameznih solistov," je vzroke za stavko ocenil Mišič.
"Mislim, da se bo ta zadeva zelo hitro umirila, ohladila, kajti proizvodnja se bo ohranila, tam bodo pač poiskali strateškega partnerja, ki bo nadaljeval s proizvodnjo," je nadaljeval Mišič. Kot je dodal, mora Cimos zaradi prejete državne pomoči odprodati določeno nepotrebno premoženje: "Mislim, da smo na dobri poti, da se tudi tam situacija pomiri."
"Jaz sem prepričan, da bomo zadevo uredili, kajti odpuščanj ne bo, če bodo vsi potrpežljivi in če bodo počakali, da se zadeva razplete tako, kot je bila zamišljena," je še napovedal.
Sorodne vsebine:
Stepišnik: "Dolgove je treba reprogramirati!"