Uriniranje je nekaj, čemur običajno ne posvečamo veliko pozornosti – dokler ne postane težava. A po mnenju strokovnjakov lahko celo tako vsakdanje opravilo kot obisk stranišča razkrije pomembne informacije o našem zdravju. Prekratko ali predolgo uriniranje ni nujno le neprijetnost, temveč lahko nakazuje na skrite težave, ki jih ne gre spregledati. Znanstveniki so raziskali, koliko časa naj bi uriniranje v povprečju trajalo, in opozarjajo: če odstopate od tega, je morda čas za obisk zdravnika.
TOLIKO ČASA NAJ BI TRAJALO URINIRANJE: Vse, kar odstopa, je lahko znak težav z zdravjem
Trendi
Prekomerno dolgo ali zelo kratko trajajoče uriniranje je lahko nevarno in lahko nakazuje na prikrite zdravstvene težave, opozarjajo strokovnjaki. Po podatkih ameriških raziskovalcev z Inštituta za tehnologijo v Georgii naj bi človek za popolno izpraznitev mehurja v povprečju porabil 21 sekund. Če vam uriniranje vzame bistveno več časa, obstaja možnost, da predolgo zadržujete urin, kar lahko povzroči prekomerno razširitev mehurja.
Povprečen mehur zadrži med 400 in 600 mililitri tekočine in običajno uriniramo štiri- do osemkrat na dan. Strokovnjaki opozarjajo, da odlašanje z obiskom stranišča, dokler vas že "tišči do onemoglosti", povečuje tveganje za okužbe sečil, kar lahko vodi v resne, celo smrtno nevarne okužbe ledvic. Po drugi strani lahko pogosto uriniranje, ki traja zelo kratek čas, nakazuje na prekomerno aktiven mehur – to pomeni, da začutite močan in nenaden pritisk, da morate na stranišče, čeprav mehur še ni poln.
Ameriški raziskovalci so prišli do zanimivega odkritja, ki so ga poimenovali kar "zakon uriniranja" – ugotovili so, da naj bi vsi sesalci, težji od treh kilogramov, za uriniranje porabili približno enak čas. Ure in ure so analizirali posnetke živali med uriniranjem, za kar so prejeli tudi nagrado IG Nobel – satirično priznanje za raziskave, ki ljudi najprej nasmejijo, nato pa spodbudijo k razmišljanju. A kljub humorni plati raziskave urolog Chris Blick iz bolnišnice Princess Grace v Londonu opozarja, da težave z uriniranjem nikakor niso smešne.
V pogovoru za MailOnline je pojasnil: "Na splošno se ne bi smeli siliti v zadrževanje urina, dokler vas ne začne močno tiščati. Občasno se ta pristop sicer uporablja pri treningu mehurja pri bolnikih s prekomerno aktivnim mehurjem, a pretirano zadrževanje je lahko boleče in, če imate že okužbo, se lahko počutite še slabše. Če redno zadržujete urin, se lahko vaš mehur sčasoma prekomerno raztegne."
O prepogostem uriniranju pa dodaja: "Če preveč pogosto hodite na stranišče, lahko svoj mehur navadite, da se prazni tudi, ko ni potrebe – kar vodi v nezaželeno pogostost uriniranja."
Leta 2020 je 40-letni gospod Hu z vzhodne Kitajske doživel raztrganje mehurja, potem ko kar 18 ur ni uriniral – po tem, ko je spil 10 piv, je zaspal in izpustil obisk stranišča. Bil je tako izčrpan po noči popivanja, da je takoj legel k počitku, brez da bi šel na stranišče. Ko ga je nenadoma začelo močno boleti v trebuhu, so ga odpeljali v ljudsko bolnišnico Zhuji v provinci Zhejiang. CT-slikanje je razkrilo, da se mu je mehur raztrgal na treh mestih – ena od razpok je segala celo v trebušno votlino, del črevesja pa je prodrl v mehur. Zdravniki so ga takoj operirali. Pojasnili so, da bi lahko bil v smrtni nevarnosti, če raztrganin ne bi pravočasno oskrbeli.
Medtem zdravnica Punam Krishan iz britanskega nacionalnega zdravstva (NHS) opozarja, da lahko tudi pretirano dolgo sedenje na stranišču povzroča številne zdravstvene težave. Med posledice uvršča hemoroide, oslabljeno medenično dno – kar lahko povzroči težave z zadrževanjem blata – ter v hujših primerih rektalni prolaps, to je izpad zadnjika.
Hemoroidi so razširjene žile v predelu zadnjika, ki lahko povzročajo srbenje, bolečino, krvavitve in občutek nepopolne iztrebljenosti. Čeprav jih mnogi dojemajo kot nekaj nepomembnega ali neprijetnega za pogovor, so zelo pogosti – prizadenejo kar tretjino odraslih v Veliki Britaniji. Po besedah dr. Krishan k njihovemu porastu prispeva predvsem dolgotrajno sedenje na stranišču, pogosto ob uporabi telefona.
Strokovnjaki so v preteklosti opozorili tudi na pojav, imenovan "peegasm" – nenavaden spletni trend, pri katerem nekateri poročajo, da ob sprostitvi močno zadrževanega urina občutijo tresenje ali mravljince. Eden od uporabnikov spletnega foruma je zapisal, da mu je dekle povedalo, da jo po takem uriniranju "strese od hrbtenice do glave".