Medtem ko dobrih tisoč protestnikov svoje zahteve predstavlja po Ljubljani, tudi pred DZ, je pred medije stopil eden od pobudnikov shodov Uroš Lubej in predstavil okvirne zahteve.
"Hočemo prenovo Slovenije, ki bo temeljila na morali, na socialni pravičnosti, na vladavini ljudstva in strogo nasprotujemo nadaljnji umetni delitvi naroda," je povedal.
Nekaj več kot tisoč protestnikov se je pričakovano ustavilo tudi pred državnim zborom, kjer z žvižgi, skandiranjem in transparenti izražajo nasprotovanje politični eliti in vladavini kapitala. Nekateri so prižgali sveče in jih položili ob varovalno ograjo.
Nekateri protestniki k odstopu pozivajo vlado in ji na enem od transparentov sporočajo, da bi bilo to najlepše božično darilo, spet drugi "gotof si" sporočajo ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću.
V imenu nekaterih protestnikov, skupin protestnikov in nekaterih drugih državljanov je Lubej predstavil osem zahtev. Protestniki zahtevajo "odstop politične elite; desne in leve, v parlamentu in vladi, v koaliciji in opoziciji". "Zahtevamo, da odidejo vsi, ki so izstopili iz koalicije naroda," je dejal. Zahtevajo inštrument ljudske nezaupnice, saj da ima po ustavi oblast v tej državi ljudstvo. "Zahtevamo več neposredne demokracije," je poudaril.
Ker hočejo pravno državo, zahtevajo radikalno reformo sodstva ter hitro in učinkovito sojenje vsem, ki so do svojega premoženja prišli na sporen način, in zaplembo nedokazano pridobljenega premoženja. "Slovenija in njeno bogastvo ni last tajkunske in politične elite, ampak je last državljanov in državljank," je dejal. Zahtevajo tudi, da bankirji prevzamejo odgovornost za svoje početje, da ljudje ne bi več plačevali napak, ki so jih storili drugi, da bi napolnili lastne žepe.
Prav tako zahtevajo ustanovitev ustavne komisije, ki bo vključevala državljane in bo uveljavila potrebne spremembe ustave in ostale popravke slovenskega pravnega reda. Zahtevajo pa tudi več vpliva ljudi na to, kdo bo sedel v DZ.
Nekatere skupine protestnikov in nekateri protestniki se že organizirajo in bodo formirali odbor, ki bo svoje osnovne zahteve predstavil 21. decembra, ko je napovedana prva vseslovenska ljudska vstaja.
Na poizvedovanje medijev o tem, katere skupine protestnikov predstavlja, je Lubej povedal, da govori v imenu skupine, ki je dala pobudo za ljudsko nezaupnico. Ta skupina pa je po njegovih besedah tudi v stiku z organizatorji, ki so na socialnem omrežju Facebook objavljali pobude za proteste po Sloveniji v zadnjih tednih. Zatrdil je tudi, da ni član SDS.
Množica se je zbrala na Kongresnem trgu, od tam pa se je podala mimo stavbe ljubljanske univerze do Križank, nato pa do Ljubljanice in proti ljubljanski mestni hiši. Od tam so krenili tudi mimo stolnice in vzklikali: "Denar ljudem, ne pa Cerkvi".
Protestniki so se sprehodili tudi mimo sedeža Radiotelevizije Slovenije in sporočali "RTV je naša". Od tam so se podali do Metelkove in nato po Masarykovi z glasnim žvižganjem mimo ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport. Superministra Žigo Turka so pozivali k odstopu.
Sorodne vsebine:
Ajdovščina: "Janša na sodišče, mi na volišče!"