Na ministrstvu za finance so v okviru javne obravnave osnutka predloga zakona o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev, ki se je zaključila v ponedeljek, prejeli 322 odzivov. Zdaj jih bodo preučili in nato oblikovali končni predlog, so napovedali.
MINISTRSTVO ZA FINANCE PREJELO 322 ODZIVOV: Kritike na obdavčitev kriptosredstev
Slovenija
Odzivi so se v 37 odstotkih nanašali na višino obdavčitve, 13 odstotkov se jih je nanašalo na predmet obdavčitve, 10 odstotkov pa na vodenje evidenc. Tretjina vseh pripomb pa se je nanašala na splošno nasprotovanje ureditvi obdavčitve dobičkov iz kriptosredstev, so danes navedli na ministrstvu.
Skupaj s tem predlogom je ministrstvo 17. aprila v javno obravnavo dalo tudi osnutek predloga novele zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov. Nanj v času javne obravnave niso prejeli odzivov.
Na ministrstvu želijo z zakonom o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni. Zakon, ki bi začel veljati s 1. januarjem 2026, bi obdavčil dobičke fizične osebe kot rezidenta Slovenije v davčnem letu z odsvojitvijo kriptosredstev. Davek bi se izračunal in plačal po proporcionalni stopnji v višini 25 odstotkov.
S predlogom novele zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov pa se izpolnjuje zavezo iz strategije razvoja trga kapitala v Sloveniji za obdobje 2023-2030. Medtem ko za te instrumente sedaj veljajo različne davčne stopnje, odvisne od trajanja imetništva, bi po predlogu uvedli enotno, in sicer 25-odstotno. Sedaj je denimo najvišja oz. 40-odstotna, če je dobiček dosežen z odsvojitvijo izvedenega finančnega instrumenta pred potekom 12 mesecev imetništva.