V petek, 25. aprila 2025, so se v nemškem mestu Oldenburg, ki se nahaja v zvezni deželi Spodnja Saška, in tudi v drugih mestih po Nemčiji zbrali tisoči ljudi, da bi protestirali zaradi smrti 21-letnega temnopoltega moškega, ki je bil ustreljen s strani policista prejšnji vikend. Moški, ki so ga identificirali le kot Lorenz A., zaradi strogih nemških zakonov o zasebnosti, je bil ubit zaradi ran, ki jih je utrpel, potem ko je bil v nedeljo zjutraj vpleten v konflikt pred nočnim klubom v Oldenburgu.
MNOŽIČNI PROTESTI V NEMČIJI: Policist je ubil temnopoltega 21-letnika (FOTO, VIDEO)
Svet
Njegova smrt je sprožila množično jezo in obsojanje v Nemčiji, saj so številni protestniki izrazili svoje nasprotovanje temu dogodku in obsodili to, kar vidijo kot strukturni rasizem v policijskih vrstah. Po poročanju policije je Lorenz A. začel pršiti s solzivcem na varnostnike v nočnem klubu, potem ko mu je bil zavrnjen vstop v klub. Pri tem so nastale manjše poškodbe, a moški je pobegnil. Po tem naj bi grozil tistim, ki so ga zasledovali, s kuhinjskim nožem. Policija ga je začela zasledovati, ko pa je pristopil do njih in ponovno uporabil solzivec, je policist streljal nanj, piše Deutsche Welle.
Lorenz A. je bil prepeljan v bolnišnico, kjer je zaradi hudih ran, ki jih je utrpel pri streljanju, umrl. Po obdukciji so ugotovili, da je bil zadet s tremi streli: en v zadnji del glave, en v zgornji del telesa in tretji v bok. Policist, ki je streljal, je bil suspendiran z dela, dokler ne bodo zaključene preiskave.
Hier demonstrieren die „Guten™ “ aus Solidarität für den polizeibekannten Lorenz, gegen den aktuell mehrere Strafverfahren liefen.
— spaceloop23 ???? (@spaceloop23) April 26, 2025
Wenn Kleinkinder abgeschlachtet werden, demonstrieren dieselben aus Solidarität für die potentiellen Mörder und sinngemäß mehr tote Kinder. pic.twitter.com/ItAE23x215
V Oldenburgu se je na protestih zbralo med 8.000 in 10.000 ljudi, ki so zahtevali popolno preiskavo streljanja in smrti Lorenza A. Protesti so privabili ljudi različnih starosti in etničnih ozadij, ki so v čustvenih govorih izkazali spoštovanje do pokojnega in zahtevali pravičnost. Manjši protesti so potekali tudi v drugih nemških mestih, vključno z Berlinom. Številni protestniki so trdili, da je streljanje imelo rasistični motiv. Suraj Mailitafi, govornik iniciative "Justice for Lorenz", je povedal, da "več strelov v hrbet ni mogoče opravičiti" in poudaril, da nihče ne bi smel postati žrtev policijskega nasilja. Dodal je, da mora policija bolje obvladovati situacije in deeskalirati nasilje, saj je zaupanje v institucijo, ki bi nas morala ščititi, ogroženo.
Policijski podpredsednik Arne Schmidt je medtem izjavil, da je smrt Lorenza A. "globoko pretresla mnoge ljudi, vključno s policisti," vendar se vprašanje, ali je bilo streljanje upravičeno, še vedno obravnava v okviru preiskave.
Ta incident je v Nemčiji sprožil številne kritike, saj so smrtne žrtve streljanj s strani policije v tej državi relativno redke. Amnesty International Nemčija je pozvala k večji obravnavi strukturnega rasizma v policiji in k izobraževanju policistov o zagotavljanju pravičnosti in enakosti za vse državljane, ne glede na etnično pripadnost.
Nemške oblasti so napovedale, da bodo izvedle temeljito preiskavo celotnega incidenta in pregledale postopke, ki so pripeljali do tega tragičnega dogodka. Medtem protestniki nadaljujejo z zahtevami po odgovornosti, pravičnosti in spremembah v sistemu, ki bi moral zaščititi vse državljane, ne glede na njihovo etnično pripadnost.