V nedeljo so v Sloveniji opravili 1625 PCR testov in z njimi potrdili 205 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Delež pozitivnih testov je tako znašal 12,6 odstotka. Hospitaliziranih je bilo 463 bolnikov, 87 na intenzivni negi. V domačo oskrbo so odpustili šest oseb, štiri so umrle. Sedemdnevno povprečje novopotrjenih okužb v obalno-kraški regiji znaša 45, pogoj za prehod v oranžno fazo je 56. Pogoja za prehod v rumeno fazo vlada sicer ne razkriva.
OBALNO-KRAŠKA REGIJA ŽE RUMENA? "Magična meja" ostaja skrita
Slovenija
V primerjavi s soboto se je sedemdnevno povprečje znižalo za ena. Zvišalo pa se je število oseb, ki zaradi covida-19 potrebujejo bolnišnično oskrbo, in sicer za 25. Prav tako je v nedeljo v primerjavi z dnevom prej pet oseb več potrebovalo zdravljenje na oddelkih za intenzivno nego.
Maja Bratuša: 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev v Sloveniji znaša 486. Najvišjo incidenco beležimo v Obalno-kraški in Koroški regiji, najnižjo pa v Posavski. Najvišjo 7-dnevno incidenco pa beležimo na Koroškem, Goriškem, v Zasavju in na Gorenjskem. pic.twitter.com/qF1ybRH76d
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) March 15, 2021
V nedeljo so opravili tudi 6285 hitrih testov na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne izvide preverjajo še s PCR testi.
Pogoj števila hospitaliziranih covidnih bolnikov za prehod države v rumeno fazo sproščanja ukrepov je dosežen, saj je določen pri manj kot 500 hospitaliziranih. Ni pa še dosežen pogoj glede tedenskega povprečja potrjenih okužb. Da bi prešli v rumeno fazo, se mora ta številka spustiti pod 600.
Najvišja sedemdnevna pojavnost okužb na Goriškem
Najvišjo sedemdnevno pojavnost okužb beležijo na Koroškem, Goriškem, v Zasavju in na Gorenjskem, je povedala Maja Bratuša, ki je vodila današnjo vladno novinarsko konferenco o aktualnih epidemioloških razmerah.
Štirinajstdnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev v Sloveniji po njenih besedah znaša 486. Najvišja je v obalno-kraški in koroški regiji, najnižja pa v posavski.
Čeprav je obalno-kraška regija pred petimi dnevi izpolnila pogoj za prehod v oranžno fazo, je vlada odločila, da bo še naprej rdeča. To pa zaradi meje s Furlanijo - Julijsko krajino, kjer so se epidemiološke razmere poslabšale.
Prav tako vlada še ni razkrila, kdaj bo obalno-kraška regija lahko prešla v rumeno fazo. Nikjer namreč ni zaslediti "magične številke", ki bi nam to omogočila. Na zemljevidu okužb sta povsod navedena le pogoja za prehod v rdečo in oranžno fazo.