Kmetijska zemljišča v Izoli so te dni spet tema pogovora. Po poročanju nekaterih medijev naj bi skupina strokovnjakov iz Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani predlagala, da se zemljo s kmetijskih površin, kjer načrtujejo novogradnje, seli na območje gozdnih površin, kjer naj bi vzpostavili kmetijsko proizvodnjo. Na Občini Izola so se odzvali na nekatere navedbe in replicirali na, kot so zapisali, enostransko poročanje medijev.
REPLIKA IZOLSKE OBČINE NA ENOSTRANSKO POROČANJE NEKATERIH MEDIJEV: "Drugačne rešitve za razvoj kmetijstva v naši regiji ni"
Izola
Po poročanju medijev naj bi zemljo vozili v 8 kilometrov oddaljene Korte in druge zaselke. Projektu sicer nasprotuje tudi civilna iniciativa Gibanje za Izolo, saj da je skoraj nemogoče prevažati zemljo na takšni razdalji, takšen transport pa da bi še bolj škodoval že tako slabemu stanju cest v zaledju.
Usoda projekta je sicer odvisna od sprejetja občinskega prostorskega načrta (OPN), o njem pa bodo Izolani in Izolanke odločali na referendumu.
Kot poudarjajo na izolski občini, se bo po sprejetem OPN v Izoli nadomestilo samo 7 ha delno zapuščenih kmetijskih zemljišč za Drogo, kjer je predvidena nova poslovna cona, za 11 ha nekdaj obdelovalnih površin v izolskem zaledju.
"V ta namen je bila izdelana strokovna pedološka študija na Biotehniški fakulteti UL. Ta je bila podlaga za pripravo OPN in ni prišla v javnost sedaj, kot so poročali mediji, temveč je javno dostopna že od leta 2019. Uradno je bila predstavljena na javni obravnavi OPN. Njen namen je bil ugotoviti vsa potencialna območja, primerna za vzpostavljanje novih kmetijskih zemljišč," so zapisali.
Kot navajajo, gre za zemljišča v državni lasti na obrobju obstoječih kmetijskih zemljišč, "kar pomeni, da se hkrati rešuje problematiko zaraščenih državnih zemljišč". 11 ha določenega terasastega območja je bilo izbranih zaradi najnižjih izvedbenih stroškov.
Poudarjajo tudi, da je vzpostavljanje kmetijskih zemljišč v javnem interesu. "Kmetijstva ne gre povezovati zgolj z ekonomskim vidikom, temveč je tesno povezano z ukrepanjem proti neugodnim podnebnim spremembam in eroziji," še dodajajo na občini.
"Obenem se s takim ukrepom varuje krajino in omogoča protipoplavno zaščito območja. Drugačne rešitve za razvoj kmetijstva v naši regiji ni," navajajo in zatrjujejo, da bo stroške vzpostavitve novih kmetijskih zemljišč krila občina.
"Zemljišča se bo nadomeščalo fazno, sočasno z izgradnjo nove poslovne cone. Študija je prvi primer dobre prakse na državni ravni, ki strokovno in učinkovito rešuje vsa glavna vprašanja, povezana s kmetijstvom v Izoli. Kmetijska zemljišča bodo vzpostavljena tam, kjer so nekoč že bila. Te spremembe so trajnostne in jih bo omogočal uveljavljeni OPN," so še navedli, priložili pa so tudi povezavo do celotne izjave mag. Marka Starmana, vodje Urada za prostor in nepremičnine, ki jo je podal novinarju.
Komentiraj
... oprosti, mislim, da tvoja trditev ne "pije vode"..., če bi bilo to res, bi bil problem že zdavnaj rešen ... težava je v tem, da v turistični sezoni enodnevni gosti, predvsem slovenci, že v jutranjih urah zasedejo celo parkirišče ob ladjedelnici, stari del mesta je tako ali tako poln in dobiš prej na loteriji kot, da najdeš parkirno mesto ... živim v starem mestnem jedru in ko končam službo, moram parkirati pri "mehanotehniki", ker so vsa parkina mesta polna ... na žalost je takšnih izolanov kar nekaj, saj skupaj s parkirišč pri "mehanotehniki" hodimo proti domu ...