Visoka šola za oblikovanje materialov Sežana je v začetku meseca pridobila akreditacijo Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS). Prve študente bo sprejela jeseni.
SEŽANA: Nov in zanimiv visokošolski študij oblikovanja materialov
Slovenija
Pridobitev akreditacije NAKVIS pomeni, da program izpolnjuje vse strokovne, vsebinske in kakovostne standarde za izvajanje visokošolskega strokovnega programa oblikovanje materialov. "To potrjuje, da je program oblikovanje materialov skladen z evropskimi in nacionalnimi standardi ter omogoča študentom kakovostno izobrazbo, ki je primerljiva z drugimi visokošolskomi ustanovami," pojasnjuje Anton Marn, vršilec dolžnosti dekana.
S tem so, kot dodaja Marn, izpolnili dolgoletno obljubo, da bodo študenti lahko zaključevali študij na visokošolski ravni (1. bolonjska stopnja) tudi v Sežani, "kar do sedaj z višješolskimi programi ni bilo mogoče". Ob predvidenem razvoju šole se nadejajo možnosti vzpostavitve magistrskega študija.
Anton Marn (na fotografiji levo, foto: Mariia Bortiakova)
Nov visokošolski program oblikovanje materialov "naslavlja področje kreativnih industrij in prinaša bolj intedisciplinaren in sodoben pristop k oblikovanju ter obdelavi materialov". "Medtem ko so dosedanji izobraževalni programi pokrivali posamezne vidike oblikovanja, npr. oblikovanje kamna, visokošolski program povezuje umetniški, tehnološki in raziskovalni vidik, s posebnim poudarkom na inovativnih pristopih in digitalnih orodjih," pravi Marn.
Program bo študentom omogočal večjo izbiro specializacije in jih pripravil na dinamičen evropski trg dela, "kjer kadrov v kreativnih industrijah izrazito primanjkuje in ki zahteva tako tradicionalna kot napredna digitalna znanja". "Le z razvojem tovrstnih kadrov bo Slovenija (Evropa) lahko držala stik z razvojem na globalnem nivoju," je prepričan.
Program je zasnovan intedisciplinarno, s ciljem usposobiti študente za kreativno in tehnološko dovršeno oblikovanje izdelkov iz naravnih in umetnih materialov. V prvem letniku je študij enovit, v drugem pa bodo študenti lahko izbirali med dvema smerema. Ena smer bo oblikovanje kamna s poudarkom na tradicionalnih in sodobnih tehnikah, uporabi digitalnih orodij in trajnostnem oblikovanju. Druga smer bo 3D oblikovanje, osredotočeno na sodobne digitalne metode, 3D modeliranje, prototipiranje in napredne tehnologije pri oblikovanju izdelkov.
Mikrodizajn zajema oblikovanje in izdelavo najmanjših in najdražjih predmetov, "pri čemer je poudarek na preciznosti, inovativnih tehnologijah in vrhunskih materialih". Sem se med drugim uvršča obdelava dragocenih kamnov, kot so dragulji in kovine, oblikovanje nakita, izdelava miniaturnih mehanskih komponent, precizno oblikovanje v industriji luksuznih predmetov in visokotehnoloških predmetov manjših dimenzij.
"Z mehanizmom izbirnih predmetov se bomo prilagajali sodobnim trendom ter interesom študentov in gospodarstva, tako da je to vedno odprto in razvijajoče se področje oblikovanja. Trende seveda definirajo tudi sodobne tehnologije, torej vse, kar je povezano z računalniško podprtim oblikovanjem in izdelavo. Zanima nas torej vse, kar je povezano z laserskimi, CNC, 3D prinet, CAD/CAM/CAE tehnologijami ter umetno inteligenco v oblikovanju in proizvodnji," razlaga Marn.
Kot dodaja, bodo šele videli, kam točno bo šla pot razvoja. Preko Inkubatorja Sežana, ki je polnopravni član evropske mreže poslovnih inkubatorjev, bodo spremljali razvoj s povezovanjem s tehnološkimi parki v Evropi.
Študij bodo vpeljevali postopoma. Za študijsko leto 2025/26 razpisujejo 18 mest za vpis v 2. letnik - smer Oblikovanje kamna. Naslednje leto bo na voljo 36 vpisnih mest za vpis v 1. letnik in 18 mest za vpis v 2. letnik - smer 3D oblikovanje. Število mest se lahko v prihodnjih letih prilagaja glede na študijske interese in potrebe trga.