Izvršni odbor sindikata Termoelektrarne Šoštanj (Teš) je na ponedeljkovi izredni seji sprejel sklep o tem, da odločno nasprotuje prestrukturiranju in varčevanju v skupini Holding Slovenske elektrarne (HSE) na račun delovnih mest. Zato bo uporabil vsa možna zakonita in pravna sredstva, da ne bi prišlo do centralizacije funkcij in odpuščanja.
Sindikat Teša odločno proti varčevanju na račun delovnih mest
Sklepe na zboru pa je sindikat Teša skupaj s svetom delavcev v obliki odprtega pisma poslal predsedniku uprave HSE Blažu Košoroku, so sporočili iz sindikata Teša.
Navajajo tudi, da se vsi zaposleni v Tešu in glede na reakcije tudi zaposleni v ostalih družbah znotraj HSE s takšno analizo stroškovne učinkovitosti, njenim izvajanjem, še posebej pa posledicami ne strinjajo.
Sindikatu in svetu delavcev Teša je bila namreč v ponedeljek predstavljena namera predstavnikov HSE o predvideni reorganizaciji skupine.
Zaposleni se pridružujejo ugotovitvam sindikata in sveta delavcev družbe Dravskih elektrarn (DEM), da izvajalec študije PWC operira z nepravilnimi in za javnost zavajajočimi podatki.
"Tako, kot so v DEM od nastanka HSE znižali število zaposlenih za 20 odstotkov, se je tudi v TEŠ znižalo število zaposlenih za 23 odstotkov. V tem času pa se je število zaposlenih na HSE dvignilo kar za več kot 300 odstotkov. Večina teh ni prišla iz skupine HSE. Prišli so od drugod, brez strokovnega znanja in izkušenj iz energetike, kar je danes verjetno tudi eden izmed vzrokov za slabo poslovno stanje HSE," ocenjujejo v sindikatu Teša.
Poslovodstvu HSE sindikat predlaga, da začne z zmanjševanjem zaposlenih v holdingu in preneha z izplačevanjem visokih stimulacij in nagrad za uspešnost, če je res, da je HSE v finančnih težavah. Po podatkih sindikata Teša so najvišje povprečne plače, in to čez 3700 evrov, ravno v HSE. Sindikat zato zanima, zakaj HSE tako odstopa od vseh hčerinskih družb.
"Ali so res potrebne takšne razlike? Koliko plačujete za najem poslovnih prostorov v Ljubljani, kakšen je strošek službenih potovanj, ali so res vsa potovanja potrebna, koliko imate službenih vozil? Od vas pričakujemo, da nam predstavite razvojni načrt skupine HSE z razvojnim potencialom, ne pa umirajoči načrt, ki bo na široko odprl vrata odprodaji slovenske energetike," so zapisali v sindikatu Teša.
Opozorili so tudi, da v obravnavo še niso prejeli zaključkov aprilske strateške konference HSE, prav tako pa še niso imeli že večkrat obljubljenega ekonomsko socialnega odbora.
"V tem času pa poslušamo samo jamranje HSE, kako nič ne gre, kako nas vsi prehitevajo po levi in desni, medtem, ko mi ves čas zagotavljamo vso planirano proizvodnjo in svetovno primerljivo obratovalno pripravljenost. V dobrobit celotne skupine HSE začnite hitreje sprejemati pravilne odločitve na strani trženja in prihodkov, ali pa prepustite prostor bolj sposobnim," pozivajo predstavniki zaposlenih.
Zanima jih med drugim tudi, kako bo HSE ustavil in zakrpal večstomilijonski negativni tok s prihrankom 50 milijonov evrov in zakaj kupuje emisijske kupone CO2 po 10, 15 ali 20 evrov, če na trgu stanejo manj kot pet evrov.
Od vodstva HSE sindikat na koncu pričakuje, da do konca tedna skliče ekonomsko socialni odbor, ki bi dal pojasnila na vsa pereča vprašanja.