SLAVNI NAPIS LASA PUR DIR ŠE VEDNO ŽIV? »Nekateri so bili celo tako agresivni, da so nas hoteli nalomit«

Piran

Pred dvema letoma je znamenita piranska Benečanka spremenila svojo podobo. Rdečo barvo stavbe je zamenjala svetla pastelna barva z rahlim opečnatim tonom. Mnogi so bili takrat mnenja, da je Piran s tem izgubil pomemben del svoje prepoznavnosti. Kako to vpliva na njeno obiskanost in kaj ponujajo v Benečanki, smo se obrnili na najemnika, ki s stavbo upravlja.

Na občinskem javnem razpisu so za najemnika znamenite Benečanke izbrali piransko podjetje Etigraf Tončke in Gorazda Senčarja. Stavbo sta v upravljanje dobila za obdobje desetih let po nizki ceni za 673 evrov na mesec. In kaj se sedaj po dobrih dveh letih dogaja v notranjosti stavbe?

Kot nam je povedal Gorazd Senčar, so v obnovo vložili nekaj manj kot 100.000 evrov. V stavbi so uredili dva prestižna apartmaja in trgovino, v kateri prodajajo le slovensko blago. A kot pravi, jo obiskovalci težko najdejo, ker ni neposrednega vhoda s trga, temveč je vstop možen le z zadnje strani hiše. Ob tem pojasnjuje, da na fasadi ne smejo imeti nobenih smerokazov, "vendar se trudimo in poskušamo biti vedno bolj prepoznavni," dodaja.

Kupcev zelo malo, apartmaji poleti skoraj polno zasedeni

Tudi tisti, ki zaidejo v trgovino, v njej prodajajo kristal Rogaške, slovenske penine, nakit lokalnega ponudnika in slike slovenskih modernih umetnikov, pa med njimi ni veliko potencialnih kupcev, temveč so predvsem obiskovalci, ki si želijo ogledati notranjost hiše, prosto pa lahko pridejo tudi do balkona. V njej imajo tudi prospekte, lahko si preberejo tudi zgodbo o Beničanki. "Takih je največ, takih, ki kupijo, je skoraj nič," stanje opisuje Senčar.

V trgovini ponujajo izključno le slovensko blago.

Glede oddaje dveh luksuznih apartmajev je za malenkost bolj optimističen. Pravi, "da povpraševanje je, ampak od tega ne bo bogatije, sta samo dve sobi, danes je težko, tudi drugi stroški so." Za zlato sobo je potrebno na noč odšteti 240 evrov, medtem ko je srebrna soba nekoliko cenejša, 160 evrov. Poleti so skoraj polno zasedeni, tudi spomladi je bila zasedenost zadovoljiva. Med gosti je največ tujcev, kjer prednjačijo Avstrijci. "Hiša je nekaj posebnega, zato je tudi višji cenovni razred in temu primerni so tudi gostje," nam je povedal.

Zlata soba

Sprememba zunanje podobe Benečanke še danes razburja

Med oknoma drugega nadstropja je vzidana kamnita plošča s stoječim levom, pod katerim je napis Lasa pur dir (Pusti, naj govorijo). Legenda, ki se je ohranila med Pirančani pravi, da se je neki bogati beneški trgovec zaljubil v lepo domačinko in ji zgradil hišo tik ob mestni loži. Ljubosumni Pirančani so ju zavistno opravljali, par pa si je v obrambo omislil omenjeni napis, ki se je ohranil do danes.

Zanimalo nas je tudi, kako se turisti in obiskovalci Pirana po dveh letih, odkar je spremenjena barva fasade, odzovejo in ali so se navadili na zdajšnjo podobo hiše. "To je še vedno aktualna tema," nam je zaupal Senčar. Marsikdo z nostalgijo v glasu pravi, da je bila Benečanka prej lepša. To pa ne rečejo samo slovenski gostje, temveč se med njimi najdejo tudi tujci. V prospektih je namreč še vedno slika rdeče stavbe.

Je pa bilo bolj burno na samem začetku. Ogromno ljudi, takoj ko so vstopili v stavbo, se je jezilo nad spremembo. "Nekateri so bili celo tako agresivni, da so nas hoteli nalomit, tudi to smo doživeli. Ne enkrat, večkrat," je kričanje razburjenih obiskovalcev opisal Senčar.

Deli novico: