Slovenski evropski poslanec Igor Šoltes se je za naš portal odzval na reakcijo italijanske kolegice Alessandre Mussolini, sicer vnukinje fašističnega diktatorja Benita Mussolinija. Šoltes je včeraj pozval k odstopu predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija, v javnost pa je prišel posnetek Šoltesovega nagovora, ob koncu katerega Mussolinijeva reče 'vaffanculo'.
ŠOLTES ZA REGIONAL PO REAKCIJI MUSSOLINIJEVE VNUKINJE: "Komur je bližje potvarjanje resnice, bi si zaslužil, da ga nekam pošljem"
Slovenija
Šoltes se je včeraj dotaknil nedavnih dogodkov v Bazovici in pozval k odstopu predsednika Evropskega parlamenta Tajanija. Evropska poslanka Mussolinijeva je, kot je razvidno s posnetka, živčno hodila po evropskem parlamentu, na koncu pa dodala 'vaffanculo', kar pomeni, da je našega poslanca 'poslala v rit'.
"Italijanske poslanke Alessandre Mussolini med svojim govorom seveda nisem mogel videti; na to so me kasneje, ko je bilo vsega konec, opozorili kolegi. K temu, kar je posnela kamera, ni kaj dodati. Njen odziv ne potrebuje podnapisov, kot tudi ne moj govor. Kdor je pripravljen sprejeti zgodovinska dejstva, s tem, kar sem povedal nima težav. Komur je bliže potvarjanje resnice in izmišljanje zgodovine na novo, pa bi si zaslužil, da ga pošljem nekam. Ne tja, kamor je mene poslala italijanska poslanka, pač pa v zgodovinske arhive in knjižnice," je za naš portal povedal Šoltes.
Besede, ki jih je predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani izrekel v nedeljo na slovesnosti v Bazovici, je mogoče razumeti tudi kot ozemeljske zahteve, zato jih v celoti zavračam, je danes v Ljubljani ob razpisu evropskih volitev dejal predsednik republike Borut Pahor. "Pričakujem, da se bo Tajani v celoti ogradil od svojih besed," je dodal.
Pahor je izrazil pričakovanje, da bo Tajani ugotovil, da so bile njegove besede napačne, ter se od njih ogradil. Po mnenju predsednika republike je treba to storiti čim prej in umiriti razpravo, ki se je ob tem razvnela.
Gre za besede, naj "živi Trst, naj živi italijanska Istra, naj živi italijanska Dalmacija, naj živijo italijanski izgnanci", ki jih je Tajani izrekel na koncu govora na nedeljski slovesnosti v Bazovici ob italijanskem dnevu spomina na žrtve fojb.
"To v politiki niso majhne stvari, so velike zadeve, ki so upravičeno zaskrbele tiste, ki se jih te besede tičejo. Morajo pa se dotakniti tudi vseh drugih v skupnem evropskem domu, ker Evropa, ki je zasnovana na spravi, medsebojnem spoštovanju in upoštevanju, pred takšnimi besedami ne more zamižati," je svoje pričakovanje danes pojasnil Pahor.
Dodal je, da ni prvič, da so visoki predstavniki italijanske politike ponovili ocene in stališča, ki so nesprejemljivi. "Prvič pa je, da se to dogaja v kontekstu evropske politike, ko je ta evropska ideja povezanosti in sodelovanja šibkejša, ko se kažejo resni znaki njene krize, ko postajajo takšna stališča še toliko bolj zaskrbljujoča," je dejal predsednik. Zaradi tega konteksta od predsednika Evropskega parlamenta Tajanija pričakuje ustrezen in dovolj jasen odziv.
Pahor je sicer že v ponedeljek v zvezi z dogodki v Bazovici - slovesnosti se je poleg Tajanija udeležil tudi italijanski notranji minister Matteo Salvini - pisal italijanskemu predsedniku Sergiu Mattarelli.
Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani se je po današnjem srečanju s slovenskimi in hrvaškimi evroposlanci iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) opravičil za nedeljske izjave v Bazovici. Kot so še potrdili v EPP, bo Tajani tudi poslal pismo zunanjemu ministru Miru Cerarju.
"Iskreno obžalujem in se opravičujem, da sem uporabil besede, ki so morda užalile vaše državljane in so bile razumljene kot neke vrste ozemeljske zahteve. Zagotavljam vam, da to ni bil niti moj namen niti ni to moje stališče o zadevi," je zapisal Tajani v izjavi za javnost.
Dodal je, da je, ko je omenil italijansko Istro in Dalmacijo, govoril o istrskih in dalmatinskih italijansko govorečih izgnancih, njihovih otrocih in vnukih, med katerimi jih je bilo veliko na slovesnosti.
V izjavi je še zapisal, da njegova politična kariera ponuja številne dokaze o velikem prijateljstvu in spoštovanju do prebivalcev Hrvaške in Slovenije.
Poudaril je še, da si vse oblike totalitarizmov zaslužijo odločno obsodbo, žrtve fašizma, nacizma in komunizma pa je treba obravnavati z enakim spoštovanjem.
Komentiraj
Glej se mi ne ljubi več
Ja to je zame vse.
Sicer pa kaj se čutiš ogroženega, če npr. živiš v mestu, katerega je že pred mnogimi stiletji zgradilo prebivalstvo ?
Potomcev teh prebivalcev pa ni več, ker so jih po 2. svetovni vojni odgnali naši zmagovalci.
Brez skrbi bodi, naša nacionalna integriteta ni ogrožena.
A ja?
Namerno razdražil in to je (zate) vse?
O, sveta preproščina.
Čakam samo še, da se po naših zidovih pojavijo grafiti Italijanska Istra in po hrvaških Italijanska Dalmacija. Saj to ni nič... Malce nas bodo grafiti samo razdražili. Nič hudega.
Tajani je najbrž namerno razdražil slovenske "nacionaliste" in to je vse.
Nacionalisti se med sabo ne bodo nikoli zmenili.
Zgodovine ne moremo omejevat na 20 let fašizma in 45 let komunizma.
Zakaj bi pa morali "fašisti" in "partizani" še vedno odločat o usodi Istre ?
Je pa zate opravičilo za končne besede Taianija Živela italijanska Istra in živela italijanska Dalmacija?!?
Nihče se ne spotika ob to, da so se zbrali ob tem dogodku. Te besede, ki jih je Taiani zaklical na koncu govora, so razlog nastalega "prepiha".
O kakšen sovraštvu pa ti govoriš ?
Tu je govora o povojnih pobojih, o tistih pobojih, ki so jih zagrešili navadni kriminalci preoblečeni v partizanske "uniforme".
Ni nobenega opravičila za taka dejanja.
Ker pa govorimo o pobojih v Istri , kjer se je zgodil tudi izgon staroselcev pa si celo naši parlamentarci dovolijo zganjat vik in krik
in hujskat narod proti sosedom.
Ja ni kaj , pokradenih parcel in vikendov se pa ne bo tikalo !
Ne morem verjeti, da če si Slovenec, kako imaš raje tuje zavojevalce, kot pa svoj lastni narod.
Najbrž nisi, edino tako lažje razumem tvoje sovraštvo do nas. V Sloveniji so bili komunisti med drugo svetovno vojno v manjšini, večina prebivalstva je hotela da jih pustijo na miru, da govorijo svoj jezik, hodijo v svoje šole, da se počutijo varno, da živijo.... pa jim ne fašizem ne nacizem tega ni dovolil, nekateri so ese rade volje odpovedali svojemu jazu, drugi pač ne in so se uprli. da so komunisti izkoristili kaos še za politično prevlado je itak jasno, ne moreš pa vseh od fašizma trpečih slovencev enačiti s trpečimi komunisti in kot takimi jim pripišeš zasluženo trpljenje. kaj je narobe s teboj?