Zunanje ministrstvo je danes opozorilo, da je v nedeljo ob italijanskem obeleževanju dneva spomina prišlo do "poskusov enostranske in selektivne interpretacije zgodovinskih dogodkov na obmejnem prostoru Slovenije in Italije". Minister Miro Cerar bo zaradi "nesprejemljivih izjav" pisal predsedniku Evropskega parlamenta Antoniu Tajaniju.
IZJAVA, KI JE RAZBURILA SLOVENCE IN HRVATE: Tajani se je opravičil, želel je posredovati sporočilo miru!?
Trst
Antonio Tajani
Zunanje ministrstvo v izjavi za javnost sicer ni izpostavilo nobenega posebnega dogodka ali govorca v nedeljskem obeleževanju italijanskega dneva spomina, je pa poudarilo "pomen spoštovanja spomina na tragične dogodke vojnega in povojnega obdobja".
"Poklon žrtvam je temeljno civilizacijsko dejanje, ki je neločljivo povezano z vrednotami sprave in sožitja med narodi. Na teh vrednotah temelji tudi Evropska unija, ki je nastala s ciljem, da se nikoli več ne ponovijo strahote obeh svetovnih vojn in totalitarnih režimov 20. stoletja," so zapisali na MZZ in poudarili, da so "izjave v smeri zgodovinskega revizionizma, v nasprotju s temeljnimi načeli evropske ureditve, določenimi s Helsinško sklepno listino o varnosti in sodelovanju v Evropi".
Zunanje ministrstvo je poudarilo tudi, da bi moralo biti ustrezno izhodišče za razumevanje dogodkov vojnega in povojnega obdobja skupno poročilo slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije Slovensko-italijanski odnosi 1880-1956 iz leta 2000.
Na to poročilo bo v pismu predsednika Evropskega parlamenta Tajanija opozoril zunanji minister Cerar. "Opozoril ga bom, da je takšna retorika v Evropi leta 2019 povsem nesprejemljiva in v nasprotju z vrednotami, za katere si EU prizadeva in za katere si mora prizadevati. Želim, da se s tem zgodba zaključi in se ne bi več ponavljala," je pojasnil.
"Takšne izjave vzbujajo že strah"
"Sam kot tudi MZZ zavračamo tovrstno potvarjanje naše skupne evropske, slovenske zgodovine. Še posebej nesprejemljivo in nezaslišano je, kar je izjavil Tajani. Takšne izjave vzbujajo že strah," je poudaril. Tajani je ob robu nedeljske slovesnosti v Bazovici pri Trstu ob dnevu spomina na žrtve fojb in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije izjavil, naj "živi Trst, naj živi italijanska Istra, naj živi italijanska Dalmacija".
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec (SD) je prav tako izrazil zgroženost nad Tajanijevimi besedami. Napovedal je, da bo njegova stranka sprožila razpravo tudi v Evropskem parlamentu, predvsem o primernosti izjav nekoga, ki bi moral zastopati vse Evropejce. "Kar lahko storimo danes, je, da na pogovor pokličemo italijanskega veleposlanika," je povedal in dodal, da je orodij več, tudi diplomatska nota. Napovedal je ustrezen odziv.
To ni Evropa.Odziv Socialnih demokratov na nedopustne izjave predsednika Evropski parlament Antonio Tajani.
Posted by Socialni demokrati (SD) on Monday, February 11, 2019
Tajani: Želel sem posredovati sporočilo miru
Tajani se je danes ob začetku plenarnega zasedanja v Strasbourgu opravičil za izjave na nedeljski slovesnosti v Bazovici, s katerimi je povzročil razburjenje v Sloveniji in na Hrvaškem. Dejal je, da je želel posredovati sporočilo miru, in izrazil obžalovanje, če so bile njegove izjave napačno razumljene. Poudaril je, da je hotel spomniti na tisoče žrtev ene hujših tragedij v prejšnjem stoletju, predvsem italijanskih, pa tudi hrvaških in slovenskih. To, da je bilo več tisoč ljudi vrženih v kraška brezna, je zgodovinsko dejstvo, na katerega spominja slovesnost v Bazovici.
"V svoji izjavi sem želel izpostaviti mir in spravo med italijanskim, hrvaškim in slovenskim narodom in njihov prispevek k evropskemu projektu," je poudaril. Dejal je še, da se omemba italijanske Dalmacije in Istre ni nanašala na geografska območja, temveč je govoril o optantih iz Istre in Dalmacije, ki govorijo italijanski jezik, ter njihovih potomcih, med katerimi jih je bilo veliko na slovesnosti v Bazovici.
Več evropskih poslancev, med njimi slovenski Franc Bogovič (EPP/SLS), je Tajanija prosilo za dodatna pojasnila glede izjav, ki so močno vznemirile slovensko in hrvaško javnost ter obudile spomin na fašizem.
Matteo Salvini
Slovesnosti v Bazovici se je poleg Tajanija udeležil tudi italijanski notranji minister Matteo Salvini, ki je na Twitterju zapisal, da je prišel v Bazovico, da bi počastil tisoče rojakov, ki so jih komunisti mučili, pobili in večkrat še žive vrgli v brezna.
Kritičen do izjav obeh je bil že slovenski premier Marjan Šarec, ki je v današnjem odzivu na dogajanje v Bazovici na Twitterju zapisal, da je bil fašizem dejstvo "in imel je za cilj uničenje slovenskega naroda". Kot je še spomnil, je v soboto govoril o želji po potvarjanju zgodovine v Sloveniji. "Enako se dogaja na italijanski strani meje. Žal s strani vidnih politikov, celo EU funkcionarjev," je dodal.
V soboto sem govoril o želji po potvarjanju zgodovine v Sloveniji. Enako se dogaja na italijanski strani meje. Žal s strani vidnih politikov, celo EU funkcionarjev. Zgodovinski revizionizem brez primere. Fašizem je bil dejstvo in imel je za cilj uničenje slovenskega naroda.
— Marjan Šarec (@sarecmarjan) 11 February 2019