Nekdanji interniranci, politični zaporniki in ukradeni otroci iz druge svetovne vojne so se ob tradicionalnem srečanju v Portorožu spomnili vojnih grozot. Predsednik DZ Janko Veber je opozoril, da ne smemo dopustiti dojemanja, da gre za oddaljena poglavja zgodovine. Poudaril je, da so mir, blagostanje in sožitje krhke dobrine, ki niso samoumevne.
Veber opozoril, da mir in sožitje nista samoumevna
Nekdanje interniranke in interniranci, političnih zaporniki, ukradeni otroci nekdanjih nacifašističnih taborišč in zaporov ter njihovi svojci in prijatelji so se te dni že devetnajstič zbrali v Portorožu, na današnji prireditvi pa so se še posebej spomnili 63.000 ljudi, ki so bili iz Slovenije izseljeni v koncentracijska in delovna taborišča, in 12.000 rodoljubov, ki so umrli v krematorijih.
Na prireditvi, ki so se je med drugimi udeležili evropska poslanka Tanja Fajon, državni sekretar na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu Boris Jesih in sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Daria Hostnik, je Veber spomnil na grozote nacifašistične ideologije, katerih interniranci so po njegovih besedah ene zadnjih prič.
Predsednik DZ je dejal, da so se med drugo svetovno vojno okupatorji izživljali nad prebivalstvom, etnično čiščenje pa je bilo sestavni del njihovih načrtov. "Iz slovenskih domov je bilo v različna taborišča prisilno izseljenih več kot 60.000 ljudi, mnogo tudi otrok, ki so bili s tem za vedno oropani otroštva. Več kot 26.000 Slovenk in Slovencev se ni nikoli več vrnilo na domača tla," je izpostavil.
Resničnost,kakšno so jo izkusili preživeli je za vse po Vebrovih besedah nepredstavljiva
Resničnost, kakršno so izkusili preživeli, je za vse, ki smo se rodili in od nekdaj živeli v miru in svobodi, po Vebrovih besedah nepredstavljiva in je vse njih tudi močno zaznamovala. "Zato je še toliko bolj žalostno dejstvo, da se skoraj 70 let po koncu druge svetovne vojne kljub civilizacijskemu in vsestranskemu napredku še vedno soočamo z nesmiselnim sovraštvom, z nestrpnostjo, ksenofobijo in nasiljem," je poudaril predsednik DZ.
Ob tem je predsednik DZ opozoril, da je treba to tragično poglavje zgodovine ohraniti v spominu in v zavesti naroda. "Le z ohranjanjem spomina na pretekle grozote in krivice, z negovanjem občečloveških vrednot, z varovanjem temeljnih človekovih pravic, predvsem pa z doslednim zavračanjem in obsojanjem zavržnih dejanj, kakršnim ste bili priča, lahko preprečimo ponavljanje tako krute zgodovine," je še dejal predsednik DZ.