CSD O ODVZEMU SKRBNIŠTVA MATERI: Ukrepe uvedejo le, ko starši ne varujejo pravic in koristi otrok

Koper

Odvzem skrbništva nad mladoletnim sinom in njegova dodelitev babici, čeprav se mati s tem ne strinja, sproža vprašanja o primernosti takšnih ukrepov, posebej, če jih starši doživljajo kot nepravične. Center za socialno delo Južna Primorska, ki je sodeloval v tem postopku, zagotavlja, da so bili izvedeni vsi potrebni ukrepi za zaščito otrokovih interesov. Vendar pa mati trdi, da so bili nekateri pomembni dejavniki prezrti in izraža zaskrbljenost glede prihodnosti svojega otroka.

Poročali smo že o primeru, ko je mati izgubila skrbništvo nad svojim mladoletnim sinom, medtem ko je bila v bolnišnici ter določitvi skrbništva v korist babice proti volji matere otroka, čeprav je slednja navedla vrsto razlogov proti temu, tudi spričo nekaterih dogodkov v preteklosti. V Centru za socialno delo Južna Primorska (CSD) so potrdili, da so seznanjeni s tem primerom. "Z vsemi člani družine že dlje časa sodelujemo," je zapisala direktorica Tjaša Rodman. Kot zagotavlja, so bili predhodno izvedeni vsi potrebni ukrepi za zaščito otrokovih interesov.

"CSD v skladu z veljavnim Družinskim zakonikom varuje otrokove koristi in izvede vsa potrebna dejanja in ukrepe za to varstvo. Starši imajo pred vsemi drugimi pravico in obveznost varovati pravice in koristi svojega otroka, zato se ukrepi uvedejo le tedaj, ko starši te svoje pravice in obveznosti ne izvajajo ali je ne izvajajo v korist otroka. Pomen izrekanja ukrepov je varovanje otrokove koristi in ne kaznovanje staršev," navaja Rodmanova.

Tjaša Rodman 

Ukrepe izreka sodišče na osnovi ocene ogroženosti, ki jo naredi CSD. "O ogroženosti otroka govorimo, če pri otroku že obstaja škoda na telesnem ali duševnem zdravju oziroma če je je zelo verjetno, da bo do škode pri otroku prišlo. Škodo na otrokovem psihofizičnem razvoju lahko povzroči (ogrožajoče, škodljivo, nedovoljeno ...) ravnanje staršev ali pasivno ravnanje staršev (opuščanj skrbi, zanemarjanje ...), lahko pa je vzrok za ogroženost tudi v otroku samem, saj lahko škoda oziroma tveganje za nastanek le-te izhaja iz otrokovih težav (vedenjske, čustvene ...), ki pa so lahko tudi posledica neustrezne skrbi staršev," pojasnjuje Rodmanova.

Kot zagotavlja, se pred namestitvijo otroka k drugi osebi vedno preveri, ali je to otroku v korist, otrok pa lahko v postopku tudi izrazi svoje mnenje. "Otrok v postopku, kadar je sposoben razumeti pomen zadeve in izraziti svoje mnenje, le-tega tudi poda. V kolikor pride do ukrepa odvzema otroka staršem z namenom ščitenja otrokovih največjih koristi in se otroka namešča k drugi osebi, se vedno preveri, ali je takšna namestitev otroku v korist," pojasnjuje Rodmanova ter dodaja, da obstajajo v primeru odvzema otroka "realne možnosti, da se bo otrok lahko vrnil v matično družino ter bosta starša prevzela polno izvrševanje varstva in vzgoje nad svojim otrokom".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija