Prejeli smo anonimno pismo krajanov Ocizle, kjer so postale ceste z začetkom gradnje drugega tira nevarne, kot navajajo. S problemom, s katerim se soočajo že skoraj šest let, naj bi v tem času seznanili mnoge pristojne – policijo, Občino Hrpelje-Kozina, 2TDK, Medobčinski inšpektorat in redarstvo Sežana. "Dovolj imamo divjanja teh brezbrižnih ljudi mimo mirnega dela vasi, kjer so prisotna na cesti otroška življenja," navajajo v pismu. Zahtevajo, da se postavijo hitrostne ovire, ki bodo učinkovite.
"DOVOLJ IMAMO DIVJANJA TEH BREZBRIŽNIH LJUDI": V Ocizli zaskrbljeni, to zahtevajo od županje
Slovenija
Fotografija, ki je bila priložena anonimnemu pismu.
Kot so zapisali pisci anonimnega pisma, so se pričeli z začetkom gradnje drugega tira "vsi izvajalci in podizvajalci voziti mimo vasi Ocizla. O tem se je takrat obvestilo občino, redarstvo, policijo in nekako, z veliko težavo se je takrat število vsaj teh velikih vozil zmanjšalo. Vendar nikoli ni bilo dneva, da se tukaj mimo vasi ne bi vozili, čeprav so postavljene table, da je območje samo za lokalni promet. Drugi tir si je zgradil stranske ceste, ki so namenjene njihovim vozilom do območja delovišč drugega tira".
V vasi so postavljene tri hitrostne ovire, "ki praktično niso omembe vredne, so skoraj ravne s cesto, to pa po neuradnih informacijah zato, ker se je ob gradnji teh hitrostnih ovir na delovišče postavil vaščan, ki je ustavil delo, pustil avto sredi ceste ter poklical županjo. Potem so delavci odšli, čez nekaj dni so dali nazaj asfalt in potem, po nekaj tednih spet odrezali asfalt ven in dali te hitrostne ovire, ki ne ovirajo nikogar, samo zato, da so vaščane v okolici utišali. Za postavitev teh hitrostnih ovir so se takrat zbirali podpisi s pobudo krajanov za namestitev hitrostnih ovir".
Hitrostne ovire, ki po navedbah krajanov Ocizle ne upočasnjujejo prometa.
Najbolj krajane Ocizle skrbijo otroci, saj prav na tem območju, kjer se vozijo delovna vozila na drugi tir, poteka pot do šolskega avtobusa. "Avtobus pobere otroke sredi ceste, ker je avtobusna postaja na res neprimernem in nepreglednem kraju. V zadnjem času ponovno opažamo porast mimo vozečih delavcev izvajalcev in podizvajalcev, ki se vozijo na delovišča drugega tira. Vozniki vozijo s tako veliko hitrostjo, da je postalo življenjsko ogrožajoče, predvsem za vaške otroke," je navedeno v pismu.
Delavci se vozijo skozi vas od približno 6.00 do 8.00 "z veliko hitrostjo. Omejitev na tem območju je 30 km/h. Postavljene hitrostne ovire nimajo nobenega učinka, da bi upočasnile vozila. Pred kratkim, v zadnjem tednu meseca maja se je zgodaj zjutraj, ko so otroci odhajali v šolo skoraj zgodila nesreča. Voznik (delavec, ki je bil ponovno čez vas namenjen na delovišče drugega tira) je vozil tako hitro, da je malo manjkalo, da ni zbil otroka. Po neuradnih informacijah je bila o tem obveščena policija, Občina Hrpelje–Kozina, 2TDK, Medobčinski inšpektorat in redarstvo Sežana. Do sedaj naj ne bi bilo še nobenih povratnih informacij, vsi molčijo".
Saša Likavec Svetelšek, županja Občine Hrpelje-Kozina
Kot še piše v anonimnem pismu, naj bi hrpeljska županja Saša Likavec Svetelšek po neuradnih informacijah "odobrila določene ukrepe na tem območju, ponovno naj bi se zbiralo podpise vaščanov", ki želijo, da se postavijo višje hitrostne ovire in se doda še kakšna hitrostna ovira več, da bodo vozila primorana upočasniti vožnjo. "Županja marsikaj obljublja, vendar obljube so le prazne, ker do dejanj ne pride. Dovolj imamo divjanja teh brezbrižnih ljudi mimo mirnega dela vasi, kjer so prisotna na cesti otroška življenja. Otroci so seveda, kot je normalno povsod, na cesti tudi s kolesi in drugimi prevoznimi sredstvi, starši nismo mirni," se zaključuje pismo.
9. junija 2026, dan za tem, ko smo anonimno pismo prejeli, smo se za pojasnila obrnili na Občino Hrpelje-Kozina. Vprašali smo jih, ali so s problematiko seznanjeni. Pa, zakaj so bile postavljene tako neznatne hitrostne ovire (kot je razvidno na fotografiji) in ne prvotno predvidene, ki bi dejansko upočasnile promet, kot navaja anonimka, ter kako namerava občina ukrepati. Odgovorov do danes nismo prejeli.
