Premier Robert Golob je v pogovoru za TVS leto pred volitvami napovedal, da bosta poleg že sprejetih reform v prihodnjih mesecih pod streho tudi stanovanjska in pokojninska. Da je izpeljava reform tudi njegova zaveza do ljudi, je odgovoril tudi na vprašanje, ali bo odstopil, če KPK ugotovi, da je kršil zakon o integriteti.
JANŠA PRIČAKUJE PREDČASNE VOLITVE: "Tip je zaj**** celo državo, zdaj bo pa odletu zaradi enega dopusta"
Slovenija

Četudi se čas v tem mandatu izteka, je premier na dan, ko se je celotna ministrska ekipa v DZ že drugič zagovarjala ob interpelaciji vlade, vztrajal, da jim bo uspelo sprejeti še nekaj reform. Po prvomajskih praznikih bo med drugim na vladi stanovanjski zakon, na poti v parlament je tudi že pokojninska reforma, medtem ko soglasja o nepremičninskem davku še niso dosegli, saj čakajo na odgovor stroke, je dejal predsednik vlade leto pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami v pogovoru za oddajo Odmevi na Televiziji Slovenija (TVS).
Odzval se je tudi na nestabilne razmere v svetovnem gospodarstvu in najnovejšo poslabšano napoved letošnje rasti slovenskega BDP. "Zaradi carinske vojne, ki jo je sprožil predsednik ZDA, smo v negotovi situaciji glede svetovne trgovine. To je edini razlog, zakaj je IMF sedaj svoje napovedi tudi popravil. Ni drugih razlogov, na to se pripravljamo," miri premier.
Medtem pa v koaliciji še ni soglasja o tem, ali se bo Slovenija pridružila tožbi proti Izraelu zaradi obtožb o genocidu, je dejal Golob.
Golob o domnevno spornem dopustovanju pri Subotiču
Glede očitkov zaradi dopustovanja pri poslovnežu Tomažu Subotiču, ki ga je vlada imenovala v sveta dveh zdravstvenih zavodov, pa se je odzval z besedami, da Subotiča pozna že več kot 10 let, zbližala pa sta se pred volitvami, ko je postal član stranke Gibanje Svoboda. "Tudi v tujini je praksa, da so stiki med strankarskimi kolegi dopustni. Razkriješ se s tem, ko si v stranki, ker jasno poveš, kam pripadaš in nikoli nisem skrival, da se poznava," je izpostavil premier.
O odstopu ne razmišlja
Od trenutka, ko veljajo nova pravila o imenovanju članov svetov zavodov, pa se po Golobovih besedah, vlada, še manj pa predsednik vlade s temi postopki ne ukvarja, ker so v pristojnosti ministrstva. Kot je še dodal, pa vso dokumentacijo o imenovanjih in glasovanjih zdaj zbira generalni sekretariat vlade, da jih bo posredoval Komisiji za preprečevanje korupcije. O tem, ali bi odstopil, če bi ta ugotovila kršitve pa ne razmišlja, ker mandata ni dobil, da "se bodo mediji ukvarjali s tem, kje sem bil na vikendu pred dvema letoma, ravno v trenutku, ko zaključujemo najpomembnejše reforme". "Moj mandat, moje poslanstvo in moja zaveza do ljudi je, da izpeljemo reforme do konca," je zatrdil.
Predsednik vlade je prav tako komentiral odprta kadrovska vprašanja. Po njegovih besedah je na predsednici republike Nataši Pirc Musar, da najde skupni jezik s parlamentom. "Ona je tista, ki mora najti pri parlamentarnih strankah podporo, očitno so bili njeni napori do sedaj neuspešni," je ocenil prvak največje vladne stranke.
Oba s predsednico pa se bosta konec tedna udeležila pogreba papeža Frančiška v Vatikanu. Golob je povedal, da ne bosta potovala skupaj, srečala se bosta na sami lokaciji. O tem, ali bo ta pot tudi priložnost za bilateralna srečanja, pa je poudaril, da bo seveda priložnosti za srečanja dovolj, a sam meni, da "takšnih priložnosti nima smisla zlorabljati za nič drugega kot spomin na velikega človeka".
Janša: "Tip je zaj**** celo državo, zdaj bo pa odletu zaradi enega dopusta"
Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je v večernem pogovoru za POP TV dejal, da pričakuje predčasne volitve. K odločitvi, ali bomo šli jeseni na predčasne volitve ali ne, bi lahko prispeval tudi rezultat skorajšnjega referenduma o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke, meni.
Janša se je dotaknil tudi domnevno spornega Golobovega dopustovanja pri Tomažu Subotiču, kar je označil za vrh ledene gore. "Tako delujejo tisti, ki mislijo, da so dobili državo, ne v upravljanje, ampak v last. Gospod Golob je velikokrat rekel, da je njegova največja zasluga to, da je premagal janšiste, ki jih je sedaj treba očistiti iz vseh struktur. In misli, da je to bianco menica, da lahko počne karkoli. Večina njegovih poslancev je prav tako prepričana v to, bi rekel, brezmadežno spočetje."
Dejal pa je tudi, da o KPK nima prav dobrega mnenja. Po njegovih opažanjih naj bi namreč ta velikokrat delovala v korist leve politične strani. "Če bi tukaj hotela ravnati tako, kot ji veleva zakon, bi to mnenje že izdala. Gospodu Golobu in tej vladi je mogoče očitati še tisočkrat hujše zadeve. Včeraj sem srečal človeka, ki mi je rekel – bom ponovil dobesedno, čeprav gre za grde besede: 'Tip je zaj**** celo državo, zdaj bo pa odletu zaradi enega dopusta.' Ta stvari ni nepomembna, je pa vrh ledene gore," še njegove besede prenaša Žurnal24.
Bo Prebilič onemogočil sestavo desne vlade?
Po besedah prvaka SDS bodo v primeru uspelega referenduma "tista ozadja, ki so sestavila aktualno vlado", prišla do enostavnega izračuna, in to ne prvič, da bo rezultat za levi politični pol v Sloveniji na prihodnjih volitvah boljši, "če bodo te prej, kot pa, če ta revščina traja do konca mandata".
Glede vloge aktualnega evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča na naslednjih volitvah in ali lahko ta onemogoči sestavo morebitne desne vlade, Janša odgovarja, da če bi se to zgodilo, potem lahko Slovenci pričakujejo še štiri leta tega, kar gledajo zadnja tri leta.
Po njegovem gre namreč za podobno kompozicijo. "Če bi nastala iz tega neka instant stranka, kamor pridejo ljudje iz vseh vetrov in mislijo, da so državo dobili v last, ne pa v upravljanje, se Sloveniji ne obeta nič dobrega," je dejal Janša, ki je prepričan, da ima trenutno edino SDS tako kadrovske kot vsebinske potenciale in izkušnje, da sestavi neko resno vlado.
Glede nove stranke Anžeta Logarja, za katero v Gibanju Svoboda menijo, da deluje kot Janšev satelit, je odvrnil, da njegov nekdanji strankarski kolega "dela tisto, kar je delal Gregor Virant na volitvah leta 2011, torej stranki SDS škodo".
O odnosih z NSi, ki naj bi SDS znova ponujala roko, je dejal, da bodo to, ali je "takšno prihajanje k pameti pravočasno", pokazale volitve.
Janša je prepričan, da bo levica tudi na naslednjih volitvah poskušala volivce prepričati predvsem z "antijanša" argumentom. "Ker nimajo pozitivnega programa, lahko upajo na nek rezultat samo z negativnim," je dejal prvak SDS in dodal, da če želijo iti slovenski volivci še enkrat na led, lahko mirno gredo, saj imajo ti vedno prav.