Februarja letos je svet zavoda Kosovelov dom Sežana izglasoval nezaupnico tamkajšnji direktorici Katji Jordan. Oktobra lani je v Kosovelovem domu opravil nadzor delovni inšpektor, novembra pa še nadzorni odbor Občine Sežana. Nepravilnosti so ugotovili pri zaposlitvah, oddaji finančnega načrta in obračunih potnih stroškov. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi. V javnost je zdaj prišla informacija, da naj bi bila zoper Jordanovo vložena kazenska ovadba, česar pa nam do danes še nihče ni potrdil. Celo Jordanova, kot pravi, je za "domnevno ovadbo" izvedela iz medijev.
KDO JE KAZENSKO OVADIL DIREKTORICO, ČE JO SPLOH JE? "Pričakujem, da bo zavrnjena, preden pride do tožilstva"
Kronika
Katja Jordan
"Z domnevno ovadbo sem prav tako kot vi seznanjena le preko medijev. Nihče me o njej ni obvestil, zato ne morem vedeti, kdo jo je vložil, vendar pa glede na vsebino medijskega zapisa lahko sklepam, da so ovadbo lahko vložili sindikalni predstavniki, ker so v članku nekateri podatki, ki so lahko prišli samo od njih. Kot rečeno, z ovadbo formalno nisem seznanjena in me še nihče ni povabil na pogovor," nam je povedala Jordanova.
Jordanova je prepričana, da gre za pri domnevni ovadbi za nov poskus diskreditacije nje osebno in njenega dela, "ki nekatere posameznike očitno moti do te mere, da so pripravljeni tudi na najhujše oblike blatenja moje osebnosti v javnosti. Verjetno jih motijo moja ravnanja pri omejevanju nekaterih spornih privilegijev, postavljanje pravil, urejanje delovnih procesov in odlični rezultati javnega zavoda, ki jih je v nasprotju z domnevani in manipulacijami, ki jih pričakujem v ovadbi, če je bila ali bo vložena, mogoče preveriti z dejstvi. Seveda pričakujem, da bo ovadba zavržena še preden pride do tožilstva".
Očitki sveta zavoda letijo na Jordanovo in občino
Kot so poročale Slovenske novice, naj bi svet zavoda Jordanovi očital neupravičeno porabo javnih sredstev in zanemarjanje dolžnosti. Občini Sežana, ki je ustanoviteljica Kosovelovega doma, pa naj bi svet zavoda očital, da je neodzivna in da ne ukrepa. Jordanovo naj bi kazensko ovadili policiji.
Policija v takih primerih najprej preveri, ali je ovadba utemeljena oz. ali gre za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. V tem primeru obvesti državno tožilstvo, zato smo se za pojasnila obrnili nanje. "V zvezi z vašimi vprašanji vam sporočam, da zaradi varstva osebnih podatkov ne moremo dogovoriti," je sporočila vodja koprskega državnega tožilstva Barbara Milič Rožman.
Prihodnje leto 2026 je vlada razglasila za nacionalno Kosovelovo leto. Na trgu pred sežansko cerkvijo so pred kratkim postavili bronasti tip Srečku Kosovelu v naravni velikosti.
Sežana bo prihodnje leto gostila pomembno, nacionalno Kosovelovo leto. Le teden dni prej, preden je vlada sprejela to odločitev, je svet zavoda Kosovelovega doma Sežana izglasoval nezaupnico direktorici Jordanovi. Kot je februarja letos povedala Jordanova, je za nezaupnico izvedela iz zapisnika izredne seje sveta zavoda, na katero ni bila vabljena, "seja je bila, kot izhaja iz zapisnika, zaprtega tipa". "Vsi udeleženci so bili zavezani k molku," je povedala Jordanova.
Po javno dostopnih podatkih so bili za člane sveta zavoda Kosovelovega doma Sežana imenovani Nevenka Devčić, Rajko Orel, David Terčon, Ivo Bašič in Drago Pirec. Od sredine januarja letos pa so člani Barbara Husu, Polona Rožman, Orel, Bašič in Devčićeva.
Kot nam je februarja letos povedala Devčićeva, svet zavoda Jordanovi ne zaupa več vodenja "tako pomembne ustanove, kot je Kosovelov dom Sežana", zato so podali predlog k njeni razrešitvi. V spornem obdobju oz. v letih 2023 in 2024, ko je Kosovelov dom Sežana vodila Jordanova, je bil do septembra 2023 predsednik sveta zavoda Pirec. Konec januarja je bil izvoljen za predsednika Orel, ki pa je po treh mesecih odstopil in je mesto predsednika sveta zavoda prevzela Devčićeva.
Amfiteater pred Kosovelovim domom
Sporne zaposlitve v letih 2023 in 2024
V letih 2023 in 2024 so v Kosovelovem domu zaposlili štiri ljudi – koordinatorja in organizatorja kulturnega programa, mojstra luči, poslovnega sekretarja in strokovnega sodelavca za pripravo kulturnih projektov. Konec oktobra 2024 jih je v zvezi z objavo prostih delovnih mest obiskal delovni inšpektor, novembra pa še nadzorni odbor sežanske občine. Nadzorniki in Jordanova so se strinjali, da je sistematizacija delovnih mest zastarela. Jordanova je za sejo sveta februarja 2024 pripravila nov akt o sistematizaciji delovnih mest. Točka, pod katero bi morali na seji sveta zavoda o tem odločati, je bila prekinjena in prestavljena na naslednjo sejo, a je svet zavoda ni nikoli več uvrstil na dnevni red nobene od naslednjih sej.
Nadzorniki so ugotovili, da Jordanova ni sklenila na pravilen način dveh pogodb o zaposlitvi, za koordinatorja in organizatorja kulturnega programa ter mojstra luči, ker ni navedla razloga za zaposlitev za določen čas, za kar bi bila na osnovi zakona o delovnih razmerjih lahko kaznovana z globo od 3.000 do 20.000 evrov za vsak prekršek. Jordanova se je branila, da so bile pogodbe za določen čas po poteku spremenjene v pogodbe za nedoločen čas. Vendar so jo nadzorniki opozorili, da so bile v resnici sklenjene nove pogodbe. Delovni inšpektor je nadzor opravil potem, ko so bile nove pogodbe že sklenjene, zato prekrška ni ugotovil.
Nadzorniki so v nadaljevanju ugotovili, da se v več primerih pogoji za zaposlitev in opisi delovnih mest razlikujejo od tistih, ki so določeni v aktu o sistematizaciji delovnih mest, objavi prostega delovnega mesta in v pogodbi o zaposlitvi. Zaposlena na delovnem mestu koordinatorja in organizatorja kulturnega programa je namreč prejemala za sedem plačnih razredov višjo plačo, ker je bilo njeno delovno mesto sistematizirano s šifro G027009, namesto G026009.
Pri obračunu potnih stroškov Jordanovi so nadzorniki ugotovili, da ji je bilo izplačanih za 33,56 evra preveč stroškov in jo pozvali, naj naredi poračun.
Finančni načrt za leto 2024 je bil svetu zavoda posredovan šele maja 2024, namesto najkasneje do 7. marca, so ugotovili nadzorniki. Jordanova je zatrdila, da je bil omenjeni predlog predhodno obravnavan na svetu zavoda, vendar to ni zabeleženo v nobenem zapisniku sveta zavoda.
Poleg Jordanove in koprskega državnega tožilstva smo se za pojasnila obrnili tudi na Občino Sežana in svet zavoda Kosovelovega doma. Njihove odgovore še čakamo.