PREKARNOST KOT SISTEM DOMINACIJE: Članka dr. Marka Galiča v znanstvenih revijah Ethnography in Kotuitui

Koper

Članka dr. Marka Galiča v znanstvenih revijah Ethnography in Kotuitui in odzivi v osrednjih novozelandskih medijih.

Članek "Maorski prekariat" razkriva vsakodnevni boj za preživetje in obstoj, ki ga bijejo urbani Maori v največjem novozelandskem mestu Auckland. Bralec skozi odlomke urbane etnografije spoznava strukturne dejavnike in neenaka razmerja moči, s katerimi se v vsakdanjem življenju soočajo številni Maori. To vključuje brezposelnost, prekarno delo, revščino, negotovost in diskriminacijo.

Ker avtor prekarnost razume kot način dominacije, v članku najprej obravnava zgodovino maorskega prekariata, ki je močno povezana s kolonializmom in strukturnim nasiljem. Etnografsko sta v članku predstavljena dva maorska para, ki se spopadata z različnimi razsežnostmi prekarnosti, kot so medgeneracijska travma, kontinuiteta nasilja in marginalizacija. Ker sta v stanju nenehnega boja za preživetje, iščeta načine, kako se spopasti z vsakodnevnimi težavami in travmami. Bralec nato obišče zloglasno ulico K Road, kjer maorska umetnika pojasnita lastne izkušnje prekarnosti in nujnost boja za maorsko avtonomijo. V zadnjem delu pa avtor razkrije vsakodnevni boj dveh maorskih študentk in prekarnih delavk, ki v želji za dostojno življenje v prihodnosti poleg študija opravljata dve do tri službe.

V članku "Ustvarjanje prekarnosti: Etnografija o prekarnih delavcih v mestu Auckland" pa dr. Galič pokaže na širši problem prekarnosti in negotovih oblik zaposlitve v eno-in-pol milijonskem Aucklandu. Raziskava, ki temelji na pričevanju prekarnih delavcev (tako maorskih kot tudi migrantskih in drugih), razkriva sistemski problem prekarnega dela ter posledice, s katerimi se soočajo prekarni delavci. Živeti v prekarnosti pomeni življenje v nenehni tesnobi, stresu in porušenem ravnovesju med poklicnim in zasebnim življenjem. Še več, dr. Galič pokaže na sistemsko produkcijo neoliberalne družbene subjektivnosti in prekarnega habitusa, s katerim posamezniki ponotranjijo prekarnost.

Markova raziskava je bila s strani Science Media Centre izbrana kot izjemno pomemben znanstveni prispevek ter poslana osrednjim novozelandskim medijem. Rezultati raziskave so bili objavljeni v One News (TV New Zealand), Radio New Zealand, Pacific Media Network (Oceanija), Newstalk ZB (NZ), Scoop (NZ) ter Scimex: Breaking science news for Australia & New Zealand (Avstralija in Nova Zelandija). Raziskava je dosegla širšo odmevnost predvsem zaradi zelo vidnega povečanja prekarnosti in družbenih neenakosti, s katerimi se Nova Zelandija sooča v zadnjih letih.

Raziskava o prekarnosti kot sistemu dominacije je pomembna tudi za slovenski prostor, saj se vedno več delavcev (tako mladih kot starejših ter domačih in migrantskih) sooča s problemom negotovih oblik zaposlitev, nedostopnih stanovanj ter drugih oblik izkoriščanja in degradacije.

O avtorju: dr. Marko Galič je predavatelj in znanstveni sodelavec na Oddelku za antropologijo in kulturne študije Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem. Sedem let je živel in deloval na Novi Zelandiji, kjer je spoznaval tako maorsko kulturo kot tudi družbene probleme, s katerimi se soočajo novozelandski staroselci. Sodeloval je z maorskim inštitutom aucklandske univerze, kjer je v tradicionalni waiata skupini igral kitaro ter sodeloval pri organizaciji mednarodnih staroselskih konferenc. Doktoriral je na novozelandski Univerzi v Aucklandu, kjer je med letoma 2015 in 2020 poučeval sociološko-antropološki predmet Understanding Aotearoa New Zealand (Razumevanje Aotearoe Nove Zelandije).