KOLESARSKA DIRKA PO FRANCIJI: Na kronometru do zmage Evenepoel, Pogačar drugi, Roglič tretji

Belgijski as Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) je zmagovalec vožnje na čas v sedmi etapi kolesarske dirke po Franciji. Na 25,3 km dolgi trasi med Nuits-Saint-Georgesom in Gevrey-Chambertinom je za 12 sekund ugnal slovenskega zvezdnika Tadeja Pogačarja, ki ostaja v rumeni majici vodilnega. Primož Roglič je etapo sklenil na tretjem mestu.

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je prvo od dveh voženj na čas na letošnji dirki po Franciji začel s 45 sekundami naskoka pred Belgijcem Remcom Evenepoelom, razmerja moči pa so se po današnji dokaj razgibani trasi s slabimi 300 višinskimi metri nekoliko spremenila.

Evenepoel je po 56. zmagi v karieri, od tega 15. v vožnjah na čas, razliko za Pogačarjem zmanjšal na 33 sekund, potem ko je upravičil vlogo favorita kot svetovni prvak v kronometru.

Zelo dobro je s 25,3 km dolgo traso opravil tudi Pogačar, ki je zaostal 12 sekund. Drugi slovenski as Primož Roglič (Red Bull-BORA-hansgrohe) je kot olimpijski prvak iz Tokia zasedel tretje mesto z zaostankom 34 sekund in v skupnem seštevku pridobil eno mesto.

V razvrstitvi ima po sedmih etapah Pogačar 33 sekund naskoka pred Evenepoelom, tretji pa je Danec Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike), ki je bil danes četrti z zaostankom 37 sekund. V seštevku Vingegaard zdaj zaostaja 1:15, Roglič pa na četrtem 1:36 minute.

Evenepoel je najbolje začel vožnjo na čas in imel pri prvem vmesnem času tri sekunde prednosti pred Pogačarjem ter 11 pred Vingegaardom in 20 pred Rogličem. Bistvena je bila primerjava na vrhu klanca ter po vožnji do drugega vmesnega časa, do katerega je Evenepoel pridobil še sedem sekund v primerjavi s Pogačarjem. Vingegaard je tam zaostajal 23 sekund, Roglič pa 38.

Do cilja je nato na spustu Pogačar nekaj pridobil, nato pa po ravnem do cilja znova izgubil. Roglič je dobro odpeljal predvsem spust in zadnji del trase ter za tri sekunde prehitel Vingegaarda. V tem delu je bil štiri sekunde hitrejši od Evenepoela.

V soboto bo na sporedu osma etapa od Semur-en-Auxoisa do Colombey-les-deux-Eglisesa, ki je sicer označena kot ravninska, a bodo morali v njej kolesarji premagati kar 2400 višinskih metrov.