Na vlado je v torek romala peticija za odpravo prispevkov, davkov in za solidarnostno pomoč države samostojnim podjetnikom ter malim družbam z omejeno odgovornostjo (d.o.o.), ki jo je v 36 urah podpisalo 10.000 ljudi.
NA VLADO PETICIJA ZA ODPRAVO PRISPEVKOV IN DAVKOV MALIM PODJETNIKOM: V 36 urah 10 tisoč podpisov!
Slovenija
S peticijo se zahteva pomoč s strani države tistim malim podjetnikom, ki jim je prepoved poslovanja onemogočila delo.
"Spodaj podpisani državljanke in državljani podpiramo ukrepe, s katerimi bi zajezili širjenje epidemije covid-19. Zato razumemo tudi radikalno odločitev začasne prepovedi obratovanja večine trgovskih in storitvenih dejavnosti. Takšna prepoved pa ne more sloneti na polovičarskem ukrepu, ki vse breme krize prenaša izključno na obrtnike in male podjetnike," so v uvodu zapisali avtorji.
Na vlado, ministrstvo za gospodarstvo, parlamentarno komisijo za peticije in poslance so naslovili šest zahtev:
- oprostitev plačila prispevkov in vseh dajatev s.p.-jem, d.o.o.-jem, zavodom in drugim oblikam pravnih oseb za čas prepovedi poslovanja;
- zamrznitev plačevanja najemnin in kreditov za vse, katerim je odlok onemogočil poslovanje;
- zamrznitev plačevanja stanovanjskih kreditov za vse, katerim je odlok onemogočil poslovanje;
- zamrznitev plačevanja vseh stroškov, povezanih s poslovanjem in bivanjem za vse, katerim je odlok onemogočil poslovanje;
- oziroma, če to ni mogoče, polovično kritje izgube s strani države v obliki izplačila polovice dvanajstine dobička iz prejšnjega leta vsem, katerim je odlok onemogočil poslovanje;
- kritje 50 odstotkov plače zaposlenim, ki so bili napoteni na čakanje na delo domov, iz državne blagajne.
Kot poudarjajo avtorji peticije, imamo v Sloveniji na tisoče malih podjetnikov, ki z zaposlovanjem in dajatvami vsak mesec polnijo državno blagajno in omogočajo delovanje gospodarstva. Večina jih nima velikih finančnih rezerv, saj se preživlja iz meseca v mesec. Velika večina jih mora plačevati najemnine, kredite in druge stroške, poleg plač sebi in zaposlenim. Nujno je, da v nastali situaciji država razume, da jih ne more tako dušiti in da mora tudi njim, kot vsem ostalim, stopiti v solidarno podporo, so zapisali.
V primeru, da država ne bo prisluhnila, bodo avtorji nadaljevali z aktivnostmi, pri čemer ne izključujejo masovno zapiranje podjetij. "Z malimi podjetniki se prepogosto pometa, kot da so zadnji člen naše družbe, medtem ko pa so tisti, ki se iz dneva v dan trudijo zbrati dovolj zase, za zaposlene in za državo. Od države ne gre pričakovati priznanj, ampak to, da pokaže in ponudi vsaj minimalno solidarnost, to pa ja! Podpiramo solidarnost s starejšimi, solidarnost z zdravstvenimi delavci in zdravstvenim sistemom, vendar naj se ta solidarnost izkaže na vseh ravneh naše družbe!"
če še nisi vedel, v kolikor bo država pomagala vsem podjetnikom ?! Vsak bo dobil toliko kolikor prikaže....zato pa bo dobil v %.
Kaj ti ni jasno ?