PRVIČ PO KONCU DRUGE SVETOVNE VOJNE: V tej državi Nemčija namešča svojo vojsko

Svet

Nemčija je danes uradno začela svoje prvo stalno nameščanje vojaških enot v tujini po koncu druge svetovne vojne, s čimer je prekinila dolgoletno obrambno politiko, ki se je izogibala trajnemu stacioniranju bojnih sil zunaj države. Gre za oklepno brigado s 5000 vojaki, ki je bila poslana v Litvo, na vzhodno mejo Nata, z namenom krepitve zavezniške obrambe kot odziv na rusko agresijo v Ukrajini.

Novo ustanovljena 45. oklepna brigada je bila aktivirana na slovesnosti zunaj Vilne, kjer je bil vzpostavljen začasni štab, predstavljen grb brigade, poveljstvo pa je prevzel brigadni general Christoph Huber. Ta je ob tej priložnosti poudaril, da je naloga brigade jasna: zagotavljati zaščito, svobodo in varnost litovskih zaveznikov na vzhodnem krilu Nata, s čimer hkrati varujejo tudi ozemlje zavezništva in samo Nemčijo, piše Politico.

Berlin je trajno nameščanje obljubil že leta 2023, s čimer je opustil desetletja politike, ki je zavračala stalno prisotnost bojnih enot v tujini. Brigada naj bi do leta 2027 dosegla polno operativnost in bo nameščena v novem vojaškem kompleksu v Rūdninkaiju, približno 30 kilometrov južno od Vilne. Do takrat bodo enote delovale iz začasnih litovskih baz. Načrt ne zajema le frontnih sil, temveč tudi podporne enote, kot so medicinski center, signalna četa in poveljniške ekipe, ki bodo razporejene na več lokacijah po Litvi. Trenutno je v državi nameščenih 150 nemških vojakov, do konca leta pa naj bi se njihovo število povzpelo na 500.

Za Nato ta poteza pomeni pomemben korak v smeri strategije odvračanja z naprej postavljeno obrambo, za Nemčijo pa prelomnico v preseganju podobe države, ki se vojaško zadržuje. Litva, ki meji na rusko eksklavo Kaliningrad in z Moskvo povezano Belorusijo, vidi nemško prisotnost kot ključno za svojo nacionalno varnost. Vojna v Ukrajini je baltsko regijo spremenila v območje na frontni črti, nemška navzočnost pa služi kot simbol dolgoročne zavezanosti Nata svojim članicam. Rūdninkai, kjer bo nameščena večina brigade, leži v strateško občutljivem območju, ki dodatno poudarja pomen te odločitve.

Kot še piše Politico, Nemčija s tem korakom ne le krepi vzhodnega krila Nata, ampak tudi spreminja svoj mednarodni vojaški položaj, kar odraža novo realnost evropske varnosti v luči ruske grožnje. Litva, ki je že od aneksije Krima leta 2014 zaskrbljena zaradi ruskih aktivnosti, vidi v tem dejanju konkreten dokaz zavezniške solidarnosti in pripravljenosti na obrambo pred morebitnimi prihodnjimi konflikti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  01 .04. 2025 ob  22: 58
haha, namestitev nemških vojakov prvič po drugi svetovni vojni in prvič pred tretjo vojno, samo ugibam