Delne lokalne volitve v Italiji, ki so potekale v nedeljo in danes, je obeležila nizka volilna udeležba. Udeležilo se jih je okoli 67 odstotkov volivcev, kar je več kot enajst odstotnih točk manj kot leta 2008. V Rimu, kjer kaže bolje kandidatu leve sredine, bodo župana izvolili v drugem krogu.
Prvi izidi kažejo, da se bosta v skladu s pričakovanji v drugem krogu, ki bo 9. in 10. junija, za župana Rima potegovala sedanji župan iz vrst Ljudstva svobode nekdanjega premiera Silvia Berlusconija Gianni Alemanno in kandidat levosredinske Demokratske stranke, nekdanji kirurg Ignazio Marino.
Kot kažejo projekcije na podlagi prvih izidov, se zmaga v drugem krogu obeta Marinu, saj je prejel med 40,8 in 42,6 odstotka glasov, Alemanno pa naj bi se med 19 kandidati uvrstil na drugo mesto z med 28,3 in 31,2 odstotka glasov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Že javnomnenjske raziskave so sicer kazale, da je Marino v rahli prednosti. Med drugim je obljubil, da bo izboljšal sistem mestnega prometa, okoli 10.000 brezposelnim mladim, ki obiskujejo tečaje poklicnega izobraževanja, pa je obljubil "delovni bon" v vrednosti 500 evrov mesečno.
Na tretje mesto se je uvrstil kandidat gibanja Pet zvezd Beppeja Grilla, Marcello De Vito, ki je prejel okoli enajst odstotkov glasov. Kot navaja avstrijska tiskovna agencija APA, je sicer gibanje na splošno ne samo v Rimu, ampak tudi v drugih mestih, dobilo manj glasov od pričakovanj, potem ko je na parlamentarnih volitvah pred tremi meseci postala tretja najmočnejša stranka v parlamentu.
Volitve so potekale v 564 občinah, tudi v Anconi, Brescii, Pisi in Sieni, kjer ima volilno pravico skupno sedem milijonov Italijanov. Po podatkih notranjega ministrstva je bila volilna udeležba 67,36-odstotna, kar je enajst odstotnih točk manj kot leta 2008, ko je znašala 78,9 odstotka.
V Rimu je bila še nižja - udeležilo se je 52,8 odstotka volivcev, leta 2008 pa 73,52 odstotka.
Italijanski mediji že komentirajo, da je nizka volilna udeležba izraz razočaranja ljudi nad politiki, ki se prerekajo v času gospodarske krize. "Italiji se je zgodila ločitev od politike," je komentiral dnevnik La Repubblica. Corriere della Sera pa je v komentarju ocenil, da je nizka udeležba izraz "šokantne diskreditacije strank".
Volitve so tri mesece po parlamentarnih volitvah sicer pomenile prvi preizkus priljubljenosti levih in desnih sil koalicijske vlade premiera Enrica Lette.
Več iz rubrike Politika: