Piranski občinski svetniki so na torkovi seji dokončno potrdili predlog ureditve razmerij med občino in Marino Portorož. Gre za poravnavo nekaj let trajajočega spora, na podlagi katerega bodo končno uredili koncesijsko razmerje in izpeljali menjavo določenih zemljišč. Za predlog je glasovalo 16, proti pa je bilo sedem svetnikov. Svetniki so obenem sprejeli, da se turistični taksi za zaselke Seča, Sečovlje, Dragonja, Sv. Peter, Nova vas in Padna doda promocijsko takso, ki je prihodek Slovenske turistične organizacije (STO).
SAGA MED MARINO IN OBČINO DOČAKALA ZADNJE POGLAVJE: Piranski občinski svet potrdil poravnavo
Piran
Župan Peter Bossman je na torkovi seji spomnil, da je bila občina zadnja tri leta v sporu z marino, prek mediacije pa so prišli do pričujočega kompromisa. "Danes imate pred sabo paket, ki več ali manj ureja vsa odprta vprašanja, ki jih imamo z marino," je povedal župan.
Zelena luč tudi za Termalno riviero
Pri tem so po Bossmanovih besedah zasledovali predvsem javni interes in tako dobili veljavno koncesijsko pogodbo in višjo koncesnino. Občina prav tako prihaja do lastništva nad Parkom sonce (Marina Portorož bo v zameno dobila otok ob marini) in dobiva zemljišča, potrebna za gradnjo novega zdravstvenega doma. Tudi zelena luč za projekt Termalne riviere je posredno v javnem interesu, saj bo občina na ta račun zaslužila s turistično takso, odprla se bodo tudi nova delovna mesta. "Zadovoljen sem z izplenom pogajanj," je sklenil Bossman in pozval svetnike, naj dogovor sprejmejo v celoti.
'Zgodovinski dan za občino'
"Za Občino Piran je danes zgodovinski dan," je po potrditvi predloga povedala občinska svetnica in poslanka državnega zbora Meira Hot (SD). Spomnila je, da je Občina Piran največja turistična občina v Sloveniji in da je njihovo gospodarstvo skoraj v celoti odvisno od turističnih aktivnosti. Zato je pozdravila oživitev vsaj petnajst let stare ideje o Termalni Rivieri: "V sosednji hrvaški Istri so v času, ko mi govorimo, planiramo, kreiramo ideje, zgradili že dva podobna parka in beležijo res izjemen turistični obisk, tudi naših soobčanov oziroma Slovencev. Zakaj bi imeli dogodke samo dva meseca na leto, zakaj ne deset mesecev na leto, k čemur bi z našim projektom nedvomno pripomogli. Čas je, da gremo od ideje k realizaciji."
Poravnava podpisana, vendar lahko pride do sprememb
Med razpravo je bilo več vprašanj glede vsebine dogovora. Kot je izpostavila Kristina Ivančič z občinskega urada za premoženjskopravne zadeve, četudi v prvem branju ni bilo pripomb, imajo svetniki pravico dogovor spremeniti, vendar bodo potem verjetno potrebna vnovična pogajanja z Marino Portorož. Slednja je namreč že potrdila poravnavo, obe strani pa sta jo tudi že podpisali pri notarju.
Jakin in Premru Lovšinova proti sporazumu
Eden od nasprotnikov sporazuma z marino, Robert Jakin (Slovenija za vedno), je pred glasovanjem dejal županu: "Jaz sem bil celo prvi, ki je rekel, dajmo se z marino poravnati. Bil sem celo eden od pogajalcev, ki se je pogajal na drugi strani." Izpostavil je, da je bilo tisto, kar so takrat dosegli, bistveno boljše od tega sporazuma. Po njegovem mnenju se sporazum zdaj sprejema zaradi volitev. "Veste, kaj se po ulicah govori? Po ulicah se govori, da boste dobili od marine denar za volilno kampanjo. To se govori." Bossman je njegovo izjavo pospremil z besedami: "Kakršne koli indice prosim dajte policiji, da vam to raziskuje."
Med svetniki, ki so glasovali proti sporazumu z marino, je bila tudi Stanislava Premru Lovšin (DeSUS), ki je že na začetku seje opozorila, da je sporazum za občino škodljiv. Zato je predlagala umik točke dnevnega reda. Tega župan ni naredil, svetniki pa so večinsko potrdili dnevni red.
Premru Lovšinova je po potrditvi predloga pojasnila, da je "to, kar je s cenitvijo narejeno, v škodo Občine Piran. Vidim namreč, da se je delalo samo neke izravnave. Pri menjavi je najlaže, da ocenim parcelo v parku Sonce enako kot otok v marini in tako dalje." Ob tem je menila še, da so v čisto vsaki stvari ugodili marini.
In potem se zbudiš in sanje se razpočijo kot milni mehurčki. Turizem niso samo hoteli, v katerih so osebni stiki z gostom prepovedani, turizem smo tudi mali sobodajalci, tisti, ki gosta sprejmemo kot prijatelja, saj si želimo, da bi se vračal in s svojimi pozitivnimi vtisi prepričal še druge, da obiščejo naše kraje. Dokler so še naši
Sicer pa kak kako ovadbico vložiti, županu, občinski upravi in vsem svetnikom ki so glasovali za.