TRUMPOVA ADMINISTRACIJA PORAŽENA NA SODIŠČU: Kaj bo s statusom migrantov?

Svet

Zvezno pritožbeno sodišče v Bostonu je v ponedeljek zavrnilo prošnjo administracije predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki je želela, da bi ji omogočili preklic začasnega pravnega statusa za stotine tisoč Kubancev, Haitijcev, Nikaragujcev in Venezuelcev, ki trenutno prebivajo v ZDA. Pritožbeno sodišče je zavrnilo odločitev, ki bi omogočila Ministrstvu za notranjo varnost (DHS), da skrajša dvotoletni "parole" status (migrantom omogoča začasno bivanje v ZDA, čeprav nimajo dovoljenja za stalno prebivanje), ki so ga migrantom dodelili še pod Bidenovo administracijo. 

Ukrep administracije je bil del širše migracijske politike, ki jo je izvajala Trumpova administracija. Ta politika je vključevala ostrejše ukrepe proti migrantom in večje število deportacij. To je pomenilo, da so želeli iz ZDA odstraniti tudi migrante, ki so že imeli dovoljenje za bivanje in delo, čeprav so bili le začasno sprejeti v državo. Trumpova administracija je trdila, da ima sekretarka za notranjo varnost, Kristi Noem, pravico, da enostransko prekliče ta status migrantov. Po njihovem mnenju bi odločitev sodišča prisilila ZDA, da obdrži te migrante v državi, čeprav niso želeli, da ostanejo.

Vendar pa je tročlanska sestava sodišča, ki so jo imenovali demokratski predsedniki, odločila, da Noemova ni predložila dovolj dokazov, ki bi pokazali, da bo njeno odločanje o preklicu statusa migrantov verjetno potrjeno na višjem sodišču. Sodišče je menilo, da Noemova ni uspela dokazati, da ima dovolj močnih pravnih razlogov za to odločitev.

Odvetnica Karen Tumlin, katere organizacija za pravice migrantov, Justice Action Center, je vložila tožbo v tem primeru, je pozdravila odločitev sodišča. Ukrepe administracije je označila za "nepremišljene in nezakonite".

Administracija zdaj lahko zaprosi Vrhovno sodišče ZDA, da se vključi v obravnavo tega primera.

"Trumpova administracija se zavzema za obnovitev vladavine prava v našem imigracijskem sistemu," je v izjavi povedala predstavnica Ministrstva za notranjo varnost, Tricia McLaughlin. "Noben tožbeni postopek, niti ta niti kateri koli drugi, nas ne bo ustavil pri tem."

DHS (Ministrstvo za notranjo varnost) je poskušalo ukiniti pravico do bivanja v ZDA za migrante, ki so jo dobili pod programi Bidenove administracije. Ti migranti so imeli začasno dovoljenje za bivanje v ZDA (t.i. "parole" status), vendar je DHS želel preklicati to pravico za približno 400.000 ljudi iz držav, kot so Kuba, Haiti, Nikaragva in Venezuela. Zagovorniki pravic migrantov so vložili tožbo, ker so nasprotovali tej odločitvi in želeli zaščititi pravice teh migrantov. 

Zvezna okrožna sodnica Indira Talwani, ki jo je imenoval demokratski predsednik Barack Obama, je 25. aprila ustavila ukrep ministrstva. Menila je, da je ministrstvo pri preklicu "parole" migrantov ravnalo na preveč splošen način in brez potrebnega ocenjevanja posameznih primerov. Pojasnila je, da je bil edini razlog ministrstva za zavrnitev naravnega izteka "parole" statusa pravna napaka, saj so napačno sklepali, da bi to onemogočilo možnost hitrejše deportacije teh oseb, piše Reuters.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija