V KOPRU DNEVNO DO 5 PACIENTOV S SIMPTOMI VROČINSKEGA UDARA: Koliko primerov pa v SB Izola?

Koper

Vročinski val te dni še vedno vztraja, s tem pa tudi povečana nevarnost za vročinski udar. Zanj so še toliko bolj dovzetni starostniki, otroci in bolniki s kroničnimi boleznimi, a vročinski udar lahko prizadene tudi zdrave odrasle. Preverili smo, koliko primerov so zaradi visokih temperatur obravnavali v obalnih zdravstvenih domovih in izolski bolnišnici.

Kot nam je pojasnila Aneta Georgieva Minova, zdravnica družinske medicine v Zdravstvenem domu (ZD) Koper, v ambulanti družinske medicine v dneh, ko vztrajajo visoke temperature, ni opaziti povečanega obiska, so pa nekoliko povečan obisk zaznali v urgentni ambulanti.

Ocenjujejo, da je povečano število povezano predvsem s povečanim obiskom turistov, pri pacientih pa do težav pride zaradi premajhnega vnosa tekočina in posledično težav z dehidracijo. Najpogostejše težave pacientov so glavobol, slabo počutje, povišana telesna temperatura, bolečine v prsih, omotičnost in zaprtje.

Georgieva Minova je poudarila, da so najbolj prizadeti starejši pacienti s kroničnimi boleznimi in delavci, ki so izpostavljeni zunanjim temperaturam.  Ljudem zato svetuje: "Pijte dovolj tekočine, zadržujte se v senci in zagotovite si dovolj počitka. Med 10. in 16. uro odsvetujemo direktno izpostavljanje soncu."

Ključno je, da poskrbimo za dovolj količine pitne vode, ob izpostavljanju soncu pa nosimo primerna oblačila in poskrbimo za zaščito pred soncem. "Ob prisotnih glavobolih naj si izmerijo telesno temperaturo in krvi pritisk ter jemljejo redno predpisano terapijo. V primeru omotičnosti, slabovidnosti, bruhanja in bolečin v prsih pa naj takoj obiščejo zdravnika," je dejala.

Na prehospitalni enoti Zdravstvenega doma Koper so nam potrdili, da so v zadnjih dneh res opazili povečano število primerov pacientov, ki so imeli zdravstvene težave zaradi vročinskega vala. "V naši ustanovi dnevno oskrbimo do 5 pacientov, ki so poiskali pomoč zaradi simptomov, povezanih z vročinskim udarom. Med njimi so bili predvsem starostniki, otroci in zdravi odrasli, kakor tudi bolniki s kroničnimi boleznimi," je pojasnil Matej Rubelli Furman, vodja prehospitalne enote.

V Splošni bolnišnici (SB) Izola pa so nam odgovorili, da do sedaj niso obravnavali pacientov, ki bi imeli težave zaradi vročinskega vala. Pojasnili pa so, da so potencialno bolj ogroženi bolniki, ki imajo težave s srcem ali z dihanjem.

Z vprašanji smo se sicer obrnili tudi na Zdravstveni dom Izola in Zdravstveni dom Piran, a njihovih odgovorov še nismo prejeli, jih pa bomo objavili takoj, ko jih prejmemo. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija