WHO SVARI EVROPO: "V tem trenutku je velika večina držav še vedno ranljivih"

Svet

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj posvarila pred "lažnim občutkom varnosti" v Evropi zaradi upada novih okužb z novim koronavirusom. Ob tem je WHO opozoril, da so številne evropske države še vedno ranljive zaradi virusa.

Direktor WHO za Evropo Hans Kluge je na novinarski konferenci tako poudaril, da upad števila primerov prikriva naraščajoče število izbruhov ter širjenje virusa, ko gre za različice virusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "V tem trenutku je velika večina evropskih držav še vedno ranljivih," je opozoril Kluge in dodal, da od zdaj naprej obstaja "tanka meja med upanjem na cepivo in lažnim občutkom varnosti".

Vsak teden v 53 državah članicah evropske regije WHO, ki vključuje nekaj držav srednje Azije, še vedno registrirajo več kot milijon primerov. Število primerov v zadnjih štirih tednih sicer upada, prav tako v zadnjih dveh tednih upada število smrti zaradi covida-19. V Evropo je doslej prispelo 41 milijonov odmerkov cepiva, kar je bistveno več kot skoraj 36 milijonov vseh okužb od začetka pandemije. Glede na podatke iz 29 od 37 držav je dva odmerka cepiva proti covidu-19 doslej prejelo 7,8 milijona ljudi, kar pa predstavlja zgolj 1,5 odstotka prebivalstva v teh državah, je opozoril Kluge.

"Cepiva so pomembna, a zaenkrat še ne zadostujejo za nadzor nad pandemijo," je še dejal regionalni direktor WHO in ob tem države, ki razmišljajo o omilitvi protikoronskih ukrepov, posvaril pred "prenagljenimi odločitvami""Vedno znova smo videli, da se države prehitro odpirajo in izgubijo težko dosežene uspehe v boju z virusom," je še dejal Kluge.

Ob pojavu novih različic virusa lahko učinkovitost cepljenja spodkopava kroženje virusa, kar lahko povzroči mutacije, ki "lahko vplivajo na učinkovitost cepiva". "Če sedaj ne zaustavimo prenosa, morda ne bo pričakovanih koristi cepljenja pri obvladovanju te pandemije," je še dejal Kluge. Ob tem je pozval k pravičnemu razdeljevanju cepiva, v katero bi bile vključene tudi revnejše države. To je po njegovih besedah tako "moralni imperativ" kot način za zmanjšanje tveganj.

"Nepravičen dostop do cepiv, se lahko maščuje. Dlje kot je virus prisoten, večje je tveganje za nevarne mutacije," je posvaril Kluge.

V evropski regiji Svetovne zdravstvene organizacije so v 38 državah doslej potrdili različice novega koronavirusa, povezane z različico, ki je bila prvič odkrita v Veliki Britaniji, v 19 državah pa južnoafriško različico novega koronavirusa.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija