BI TAKŠEN UKREP ODPRAVIL KOLONE? Pobudniki predlagajo enosmerni promet med Koprom in Dragonjo

Koper

Poletne kolone proti Hrvaški so že vrsto let ena največjih prometnih težav v slovenski Istri. Zdaj je na Direkcijo RS za infrastrukturo, Mestno občino Koper in ministrstvo za infrastrukturo prispela pobuda za začasno spremembo prometnega režima na cesti med Koprom in mejnim prehodom Dragonja.

Pobudo je naslovila skupina pod imenom Pobuda za kakovost življenja Severne Istre, ki predlaga uvedbo posebnega prometnega režima v najbolj obremenjenih poletnih sobotah.

Po predlogu bi na odseku državne ceste G1-11 med Koprom in Dragonjo v osmih sobotah med turistično sezono uvedli časovno omejen enosmerni promet. V smeri proti Hrvaški bi promet potekal od 11. do 15.30, v smeri proti Kopru pa od 16. do 19. ure. Predlagatelji menijo, da bi bilo v aktivni smeri mogoče organizirati dva prometna pasova, na širših odsekih pa celo tri, kar bi po njihovem mnenju bistveno povečalo pretočnost in skrajšalo čakalne dobe.

Kot opozarjajo, se cesta med Koprom, Šmarjami in Dragonjo v poletnih konicah redno spremeni v prometno ozko grlo. Kilometrske kolone po njihovih navedbah ne vplivajo le na turiste in tranzitni promet, ampak tudi na vsakdanje življenje domačinov.

Poudarjajo, da navigacijske aplikacije zaradi zastojev voznike pogosto preusmerjajo na lokalne in vaške ceste, ki niso namenjene tako velikim prometnim obremenitvam. Posledice so več hrupa, več izpustov in slabša prometna varnost v naseljih.

Po mnenju pobudnikov trenutne razmere otežujejo tudi delo intervencijskih služb ter vsakodnevno mobilnost prebivalcev na obeh straneh meje.

Predlagani ukrep vidijo kot začasno rešitev do izvedbe dolgoročnih infrastrukturnih projektov v slovenski Istri. Ob tem poudarjajo, da podobne sezonske prometne ureditve poznajo tudi drugod po Evropi, kjer se soočajo z izrazitimi turističnimi prometnimi konicami.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Marjo z Montinjana |  24 .06. 2026 ob  12: 58
Ma inšoma. Ku bismo ble ankora pod austrijo al italjo, bimo vre jemeli tunel vod Izlle do Dragonje. Oni so tendlli, da je zamlja za sadit kumper in varzote na za autostrade. Mi pa kurki štroncoti asfalteramo zamljo za skladišča za cineze ino đermmane amo po našeh njivah delamo strade ze forešete, ki hudjo h hrvaton. In kaj jemao mi od tega turizma? Neč kur merdo na pompah.

E ku bil moj nonič žiu be šu anka peš siz kusiran gori v jubjano kome povedat ane dvej.

Forza istria, ne molat. Uni sez jubjane bjo teli jemet samou ano škapatojo za čim prej prit na njihove kažete v istre.
Pjero Shriba |  24 .06. 2026 ob  12: 57
Najprej se mora Pobuda za kakovost življenja Severne Istre preimenovati Zveza idiotov severne Istre.

A si predstavljate kolono turistov, ki bo prihajala na enosmerno cesto z nasprotne smeri ?

A bojo parkirali ob strani, v kanalih, na njivah in čakali na odprtje ceste ?