Državni zbor bo predvidoma marca sprejel zakon, ki bo omogočil obširno legalizacijo črnih gradenj. Družina Türk bi se tako lahko izognila rušenju vile v Parecagu, če bodo poslanci do konca meseca sprejeli novelo zakona o graditvi objektov.
Bo Türkovo črno gradnjo rešila prazna blagajna?
Kronika
Družina Türk bi morala svojo črno gradnjo podreti 30. novembra. Vendar so se Türkovi zdaj znašli med tistimi, ki bi se jim lahko izmuznil datum, po katerem bodo vsi črnograditelji dobili še leto dni odloga izvršbe, pišejo Primorske novice.
Po besedah ministra za prostor in infrastrukturo Sama Omerzela naj bi pripravili kratkoročne rešitve za hitro ukrepanje pri trenutno zelo aktualni temi rušenja objektov, in sicer s spremembami zakona o graditvi objektov. Novost bo člen, ki bo posameznikom s pravnomočno odločbo za rušenje dal možnost pritožbe in odloga izvršbe za leto dni. Predlog je po Omerzelovih besedah že pripravljen in gre v medresorsko usklajevanje, ki bo trajalo približno teden dni. Nato bo o predlogu novele odločala vlada in ga posredovala v DZ s predlogom za odločanje oz. sprejem po skrajšanem postopku.
A če Türkovim ne bo šel na roko čas, jim lahko novo iskro upanja prižge prazna državna blagajna, še navajajo Primorske novice. "Res je, da je v tem trenutku denarja za aktivnosti inšpekcije glede rušenja zmanjkalo," priznava Omerzel.
Kar se pa tiče članka, pa joj!, kot običajno. Kakšno vezo imata odlog izvršbe za eno leto in legalizacija? Ta hiša stoji že deset let in če bi bila legalizacija mogoča, bi hiša bila že zdavnaj legalizirana! Problem ni od včeraj. Legalizacija ni mogoča zaradi prostorskih aktov in ni stvar časa. Odlog rušenja za eno leto torej ne pomeni legalizacije.
Mogoče je sicer, da se bo v tem času kaj spremenilo v lokalnih aktih, vendar je to čisto druga zadeva in nima veze z državno zakonodajo. Lepo bi bilo, da članke pišete korektno in smiselno.