BODO MLADOLETNIKI ZA SVOJE RAVNANJE PRI BONIFIKI ODGOVARJALI? To jih lahko doleti

Koper

Nedavni vandalizem mladostnikov na koprski Bonifiki je sprožil številne odzive javnosti, obenem pa odprl tudi različna vprašanja, med drugim tudi o tem, kako se pravzaprav mladoletnike obravnava v kazenskih postopkih. Ali drži, da res niso odgovorni za nič od tega, kar storijo? Z vprašanji smo se obrnili na Policijsko upravo (PU) Koper, Vrhovno državno tožilstvo in Okrožno sodišče Koper.

Spomnimo, da je bila Policijska uprava (PU) Koper v soboto, 31. avgusta, ob 21.01 prejela obvestilo o več osebah na skuterjih v Kopru, pri Bonifiki, ki mečejo pirotehnična sredstva mimoidočim pod noge. Prav tako so prejeli klic, da so poškodovali avtomat za napitke in da po parkirišču nori večje število voznikov skuterjev. Na kraj je bilo napotenih več policijskih patrulj. Policisti so ugotovili, da je 13-letnik iz Kopra poškodoval vrata na dveh avtomatih za napitke, pri enem avtomatu pa so policisti pri tatvini pijače prijeli 15-letnika iz Kopra, 15-letnika iz okolice Kopra in 16-letnika iz Izole. Prav tako so policisti 14-letniku iz Kopra zasegli skuter brez registrske tablice, z izrezano številko okvirja. Policisti v zadevi obravnavajo kazniva dejanja poškodovanja tuje stvari, tatvine in ponarejanje listin.

Policisti so v neposredni bližini kraja kaznivega dejanja torej zalotili tri mladoletnike (dva 15-letnika in enega 16-letnika). Vse tri so z uporabo telesne sile zadržali na kraju in v nadaljevanju predali staršem oziroma skrbnikom.

Na koprski policijski upravi so navedli, da Policijska postaja Koper v zvezi s tem dogodkom obravnava kaznivi dejanji Poškodovanje tuje stvari in Tatvina. Poškodovan je bil avtomat za napitke z uporabo pirotehnike in uporabo sile. V nadaljevanju je bila odtujena pijača iz avtomata.

"Glede opisanih dejanj je policijska preiskava še v teku. Ugotavlja se dejstva in okoliščine kaznivih dejanj, po zaključku policijske preiskave bo podana kazenska ovadba oziroma poročilo na Okrožno državno tožilstvo v Kopru. Trenutno podrobnejših podatkov zaradi interesa preiskave ne moremo deliti z javnostjo. Zaradi določil Zakona o varstvu osebnih podatkov pa tudi ne moremo razkrivati podatkov o morebitni predkaznovanosti mladoletnih osumljencev. Točna materialna škoda, nastala pri kaznivem dejanju, še ni znana," so še pojasnili v zvezi z dogodkom.

Javnost pa si vse bolj postavlja vprašanja, kako se mladoletnike obravnava v kazenskih postopkih. Na Vrhovnem državnem tožilstvu Republike Slovenije so nam v zvezi s kazensko odgovornostjo mladoletnikov pojasnili, da kazenski zakonik Republike Slovenije v 21. členu določa, da kdor je storil protipravno dejanje, ko še ni bil star 14 let (otrok), ne more biti storilec kaznivega dejanja, kar pomeni, da ni kazensko odgovoren za svoja dejanja.

Od 14. leta starosti postane mladoletnik v celoti odgovoren za svoja ravnanja, so navedli na Vrhovnem državnem tožilstvu in na Okrožnem sodišču v Kopru. Slednji so v nadaljevanju v zvezi z njihovo odgovornostjo pojasnili, da za mladoletne storilce od 14. do 16. leta starosti pridejo v poštev le vzgojni ukrepi, za mladoletne storilce od 16. do 18. leta starosti pa tudi denarna kazen, mladoletniški zapor za kazniva dejanja, za katera je predpisana kazen zapora pet let ali več in pa stranske kazni.

Na Okrožnem sodišču v Kopru so ob tem navedli, da se lahko mladoletno osebo v kazenskem postopku obravnava glede vseh kaznivih dejanj, predpisanih v veljavnem kazenskem zakoniku. Za obravnavanje kaznivih dejanj, ki jih storijo mladoletne osebe, pa so na prvi stopnji pristojni sodniki za mladoletnike in senati za mladoletnike pri okrožnih sodiščih.

Starši niso objektivno odgovorni za kaznivo dejanje svojega otroka

Na naše vprašanje, če so za določena kazniva dejanja svojih otrok lahko kaznovani starši, so nam na Vrhovnem državnem tožilstvu odgovorili, da so starši otrok kazensko odgovorni za kazniva dejanja, ki jih v zvezi z otroki storijo sami, kot je zanemarjanje mladoletne osebe in surovo ravnanje. Starši otrok, ki so storili kaznivo dejanje, ne morejo biti kaznovani z zaporno kaznijo. "V postopku, ki se vodi pri sodišču proti mladoletniku zaradi kaznivega dejanja, staršem sodišče ne more naložiti poplačila škode," so pojasnili.

Na Okrožnem sodišču v Kopru pa so glede morebitne odgovornosti staršev za kazniva dejanja otrok z vidika kazenske odgovornosti navedli, da je le-ta vedno krivdna: "Starš torej ne bo objektivno kazensko odgovoren za kaznivo dejanje otroka. Ali bo starš udeležen pri kaznivem dejanju otroka oziroma bo v zvezi s tem storil samostojno kaznivo dejanje, je odvisno od konkretnega primera. Odgovornost staršev pa je lahko tudi civilnopravna v skladu z določbami Obligacijskega zakonika."

Kako potekajo postopki zoper mladoletno osebo, ki je storila kaznivo dejanje?

"Ko se ob prihodu na kraj ugotovi, da obstaja razlog za sum, da je bilo kaznivo dejanje storjeno s strani mladoletne osebe, ki je dopolnila štirinajst let, se o tem obvesti tudi starše oz. otrokovega skrbnika, Center za socialno delo ter Državno tožilstvo," so pojasnili na PU Koper.

O tem, kako ukrepa tožilstvo, ko s strani policije prejme kazensko ovadbo zoper mladoletnega osumljenca, so nam na Vrhovnem državnem tožilstvu odgovorili, da državni tožilec lahko iz razloga smotrnosti zavrže kazensko ovadbo za lažja kazniva dejanja (s predpisano kaznijo do treh let zapora), če oceni, da postopek proti mladoletniku ne bi bil smotrn, glede na naravo kaznivega dejanja in glede na okoliščine, v katerih je bilo storjeno, glede na mladoletnikovo prejšnje življenje, njegove osebne lastnosti – za kar pridobi mnenje organa socialnega varstva, lahko pa pridobi tudi mnenje drugih oseb in ustanov.

Kazensko ovadbo lahko zavrže tudi, kadar je izvrševanje kazni ali vzgojnega ukrepa že v teku in če glede na težo tega kaznivega dejanja, postopek in izrek kazenske sankcije za mladoletnika ne bi imel smisla.

"V primeru, da se državni tožilec odloči za kazenski pregon, pri pristojnem okrožnem sodišču zahteva uvedbo pripravljalnega postopka. Po pripravljalnem postopku lahko zoper mladoletnika, če dokazi potrjujejo utemeljenost suma, da je storil kaznivo dejanje, vloži predlog za izrek vzgojnega ukrepa ali predlog za kaznovanje," so pojasnili.

Najpogostejši ukrep, ki ga sodišče izreče mladoletniku za kaznivo dejanje, je po navedbah Vrhovnega državnega tožilstva vzgojni ukrep nadzorstva organa socialnega skrbstva, pogosto z dodatnimi navodili, npr. redno obiskovanje šole, povrnitev škode oškodovancu ...

Kazniva dejanja mladoletnikov niso v porastu

Na območju PU Koper so v zadnjih petih letih obravnavali v povprečju 88 kaznivih dejanj na leto, ki so jih storile mladoletne osebe (2019 - 90; 2020 - 95; 2021 - 66; 2022 - 94, 2023 - 94).

Ob tem na koprski policijski upravi ugotavljajo, da kazniva dejanja, ki jih storijo mladoletniki niso v porastu: "Najbolj pogosta kazniva dejanja, ki jih storijo mladoletniki, so kazniva dejanja storjena zoper premoženje (tatvine, velike tatvine, poškodovanje tuje stvari, zatajitve ...). Sledijo jim kazniva dejanja zoper javni red in mir (nasilništvo ...)."

Na Vrhovnem državnem tožilstvu pa so v zvezi s tem navedli, da je v času epidemije covid-19 število kaznivih dejanj, za katera so bili osumljeni mladoletni storilci upadlo, sedaj pa nekoliko narašča, vendar ne presega ravni leta pred epidemijo.

Med kazenskimi postopki zoper mladoletnike po pojasnilu Okrožnega sodišča v Kopru, nekoliko bolj prevladujejo premoženjska kazniva dejanja, kazniva dejanja zoper telo (telesne poškodbe), zoper človekove pravice in svoboščine (grožnje) in s področja prepovedanih drog.

"V obdobju od 1. januarja 2019 do 3. septembra 2024, je sodišče prejelo 108 predlogov državnega tožilstva za izrek vzgojnih ukrepov zoper mladoletnike. Kazniva dejanja, ki prevladujejo so: tatvine (19-krat), lahke telesne poškodbe (13-krat), nasilništvo (15-krat),  grožnja (7-krat), prikrivanje (7-krat), goljufija (6-krat) ter druga kazniva dejanja: kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, neupravičena proizvodnja in promet s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi in postopki v športu ter predhodnimi sestavinami za izdelavo drog, huda in posebno huda telesne poškodba, velika tatvina, rop, napad na informacijski sistem, ponarejanje denarja, nasilje v družini, poškodovanje tuje stvari, povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti  in ponarejanje listin,“ so navedli na Okrožnem sodišču v Kopru.

Pojasnili so še, da v teh postopkih in v primeru ugotovljene storitve kaznivih dejanj sodišča v veliki večini izrekajo vzgojne ukrepe. Prevladuje zlasti izrekanje vzgojnih ukrepov: ukor, nadzorstvo organa socialnega varstva in oddaje v vzgojni zavod. Kazni so izrečene izjemoma.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Turbo |  11 .09. 2024 ob  21: 47
Tisti klinac ki na znanem posnetku je na tleh in ga policaj legitimira on pa kao da mu je padu telefon....je eden največjih kradljivcev motorjev in delov za motorje v Kopru in tu pa tam naredi kakšno misijo v Trstu. Na slikah tu gor pa kako lepo razbija avtomat in krade. Sergej Jevtič, znanec policije, ki mu ne morejo nič ker je mladoleten a imajo posnetke o njemu ki krade iz motorja v garažni hiši pod OŠ Koper. Njegovim staršem treba pa olimpijsko medaljo za uspeh v vzgoji otroka.
Pjero Panin |  11 .09. 2024 ob  06: 39
Brez veze da vodijo statistiko,ker to je samo statistika koliko jih policija uspe dobit
Kristjan |  11 .09. 2024 ob  06: 38
Tile stvori niso mladoletniki. Vsi smo bili in vem 99% da so tile bodoči lopovi, dilerji in mucitelji živali oz. Kaj slabše. Obalni približek Romov iz Dolenjske (tudi tam do 14-16-18 let točno vedo kaj zakon oprošča). Torej brez milosti policija in sodišča, preden bo še bolj prepozno
NorternLights |  10 .09. 2024 ob  22: 30
Mi nismo niti banana republika,ker je banana republika bolj napredna od te gnile podkupljene Slovenije!
Btw, prej ali slej bojo ti klinci najebali tako ali drugace! Prej ali slej pride kazen, ali zaporna ali financna ali pa bo povezano z zdravjem! In želim tej mulariji eno veliko muko in trplenje! Pa me prekolnite kolko hocete,jaz povem kot mislim
vseved |  10 .09. 2024 ob  19: 14
17
Jasno sporočilo mulariji Razbijajte,lomite,uničujte vse po vrsti,saj vam nobeden nič ne more.Samo pazi da nisistarejči od 14 let. JEBEMTI DRŽAVO!
kokodek |  10 .09. 2024 ob  17: 01
16
hribi, vsa kazenska zakonodaja je pisana za lopove, saj še skoraj nobeden za nič ni odgovarjal oz. vse zastara. imamo veliko primerov, ti mladoletniki so šele na začetku poti....
hribi |  10 .09. 2024 ob  16: 24
27
Ko sem to prebral se mi je utrnila misel, da so to zakonodajo pisali za lopove ali pa da so to zakonodajo pisali lopovi.