ČASTNI OBČAN NOVE GORICE JE POSTAL SERGIJ PELHAN: To so vsi letošnji nagrajenci mestne občine (FOTO)

Slovenija

Mestni svet Mestne občine Nova Gorica je sprejel sklep o podelitvi občinskih priznanj za leto 2026. Med prejemniki so posamezniki, društva in podjetja, ki so s svojim delom pomembno zaznamovali kulturno, gospodarsko, družbeno in športno življenje mesta ter širše regije.

Med letošnjimi nagrajenci MONG so tudi furmani.

Naziv častni občan Mestne občine Nova Gorica (MONG) bo prejel Sergij Pelhan za življenjsko delo na področju institucionalne in ljubiteljske kulture ter povezovanja Slovencev v zamejstvu in po svetu. Kot nekdanji minister za kulturo, dolgoletni kulturni menedžer in družbeni delavec je pomembno prispeval k razvoju kulturnega prostora. Pod njegovim vodstvom je nekdanje Primorsko dramsko gledališče preraslo v ustanovo državnega pomena, današnje Slovensko narodno gledališče Nova Gorica, ki uživa ugled tudi v mednarodnem prostoru.

Nagrado Franceta Bevka prejme režiser Tomi Janežič za obsežen umetniški opus in vizionarski projekt Dodekalogija. Gre za cikel dvanajstih predstav, v katerih je Nova Gorica osrednji ali pomemben prostor dogajanja. Projekt prepleta zgodbe ljudi z različnih koncev Evrope in odpira razmislek o zgodovini mesta, hkrati pa Novo Gorico umešča na evropski gledališki zemljevid.

Nagrado Mestne občine Nova Gorica prejmejo Dimitrij Klančič, podjetje Gonzaga-Pro in Kaja Širok. Dimitrij Klančič je priznanje prejel za izjemne organizacijske dosežke, modernizacijo zdravstva ter prispevek k socialni varnosti regije. Podjetje Gonzaga-Pro je nagrajeno za gospodarske uspehe in pomembno vlogo pri povezovanju slovenske pohištvene industrije. Širok pa priznanje prejema za mednarodno prepoznavno znanstveno in kuratorsko delo, med drugim za razstavo Mesto na meji, Goriška v 20. stoletju.

Bevkovo listino bo prejel filmski ustvarjalec Fabris Šulin za prispevek k bogatitvi goriškega in slovenskega kulturnega prostora. Njegovi filmi so bili predstavljeni na številnih mednarodnih festivalih in nagrajeni z več priznanji.

Plakete Mestne občine Nova Gorica bodo prejeli Igor Miljavec, Bojan Stante, Trnovski furmani – Društvo za ohranjanje dediščine Trnovske planote, Smučarski klub Gorica in podjetje Foto Lado.

Miljavec je priznanje prejel za dolgoletno delo na področju dostopnosti in podpore ranljivim skupinam. Stante za izjemno skrb za starejše in vzpostavitev mreže Hiš dobre volje. Trnovski furmani so nagrajeni za ohranjanje furmanske tradicije in povezovanje podeželja z mestom, Smučarski klub Gorica za razvoj smučarske kulture in vzgojo mladih športnikov, podjetje Foto Lado pa za dolgoletno bogatitev mestnega središča ter ohranjanje spomina na razvoj mesta.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija