Goriški vinarji so na letošnjem ocenjevanju Decanter World Wine Awards znova potrdili, da sodijo v sam vrh slovenskega vinarstva. Na enem najpomembnejših vinskih tekmovanj na svetu, kjer je sodelovalo več kot 17.000 vin iz 58 držav, so vinarji iz Goriške regije osvojili več kot polovico vseh slovenskih zlatih medalj.
DECANTER POTRDIL MOČ PRIMORSKE: Platinasta medalja gre v Izolo, šest zlatih na Goriško
Slovenija

Slovenija je letos prejela dve platinasti in dvanajst zlatih medalj. Najvišji priznanji sta pripadli kleti Puklavec iz Ormoža in kleti Steras iz Šareda nad Izolo, med zlatimi odličji pa so izrazito izstopali primorski, predvsem briški in vipavski pridelovalci.
Med najuspešnejšimi je bila znova Klet Bjana iz Biljane, ki je osvojila dve zlati medalji za penini Blanc de Noirs Brut Nature 2022 in Brut Zero 2021. Ob tem so v Biljani prejeli še dve srebrni medalji. Klet Bjana je bila doslej na Decanterju nagrajena za vseh 57 poslanih vzorcev, med njimi ima tudi pet platinastih medalj.
Miran Sirk iz Bjane je ob uspehu poudaril, da so z rezultatom zadovoljni, čeprav so glede na kakovost poslanih vin pričakovali celo nekoliko več. Kot pravi, so pri takšnih ocenjevanjih poleg kakovosti pomembne tudi malenkosti in nekaj sreče.
Zlate medalje so osvojili tudi Vina Bizjak iz Branika za Rebulo 2025, klet Nebo iz Neblega za Merlot Brda Selection 2021, Guerila s Planine nad Ajdovščino za Pinelo 2024, Vina Guštin iz Bilj za Malvazijo Classic 2022, Kmetija Kristančič iz Medane za Artwork Red 2021 in Klet Brda za Bagueri Superior Rebulo 2021.
V Kleti Brda poudarjajo, da letošnji rezultati znova potrjujejo izjemen potencial rebule. Glavni enolog Darinko Ribolica je izpostavil, da je osem vin iz Kleti Brda in Kleti de Baguer prejelo več kot 90 točk, srebrno medaljo pa je prejela tudi Rebula Quercus 2025.
Slovenski vinarji so na letošnjem Decanterju skupaj osvojili dve platinasti, dvanajst zlatih, 70 srebrnih in 118 bronastih medalj. Uspeh Goriške regije pa znova potrjuje, da Brda, Vipavska dolina in širša Primorska ostajajo med najmočnejšimi ambasadorji slovenskega vina v svetu, še poroča Radio Robin.
