Dovoljenje otrokom za uporabo družbenih omrežij, kot sta Instagram in TikTok, jih po mnenju strokovnjakov izpostavlja tveganju za razvoj depresije v najstniških letih. Povezava med duševnimi težavami otrok in uporabo družbenih omrežij je že dolgo potrjena, vendar so strokovnjaki doslej menili, da je to predvsem zato, ker nesrečni otroci pogosteje posegajo po družbenih omrežjih kot načinu bega ali tolažbe. Zdaj pa je nova raziskava to teorijo postavila pod vprašaj. "Otroci, ki uporabljajo družbena omrežja, so bolj dovzetni za depresijo, spletna omrežja pa so lahko dejavnik, ki poganja ta pojav," nakazuje študija 12.000 ameriških otrok.
DRUŽABNA OMREŽJA POVZROČAJO DEPRESIJO PRI OTROCIH? Nova študija razkriva zaskrbljujočo povezavo
Svet
Raziskovalci so ugotovili, da so 12 in 13-letniki, ki so preživeli največ časa na družbenih omrežjih, kazali najvišjo stopnjo depresivnih simptomov. V povprečju se je dnevni čas, ki so ga otroci preživeli na družbenih omrežjih, povečal s sedmih minut na več kot eno uro, ko so vstopili v zgodnja najstniška leta. To, pravijo znanstveniki z Univerze Kalifornije v San Franciscu, kaže na to, da družbena omrežja morda dejansko prispevajo k razvoju depresivnih simptomov.
Dr. Jason Nagata, strokovnjak za pediatrijo na Univerzi Kalifornije v San Franciscu in vodja raziskave, je pojasnil, da so pretekle raziskave kot možna sprožilca pojava izpostavile spletno ustrahovanje in pomanjkanje spanja. Raziskava, objavljena v spletni znanstveni reviji JAMA Network Open, se sklicuje na predhodne študije, ki so pokazale, da so imeli otroci, stari 11 do 12 let, ki so doživeli spletno ustrahovanje, več kot 2,5-krat večjo verjetnost za poskus samomora v enem letu v primerjavi s tistimi, ki nadlegovanja niso doživeli, navaja MailOnline.
Raziskovalci opozarjajo, da so starši in otroci v zvezi z družbenimi omrežji postavljeni v dilemo brez prave rešitve. Kljub vse več dokazom o škodljivosti, družbena omrežja ostajajo glavno orodje za povezovanje z vrstniki. Dr. Nagata je dejal: "Kot oče dveh majhnih otrok vem, da preprosto reči otroku, "odloži telefon", ne deluje."
Vendar pa lahko starši kljub temu sprejmejo nekatere ukrepe za zaščito otrok, kot je lasten zgled in odkrit pogovor. "Določanje časov brez zaslonov za vso družino, denimo med obroki ali pred spanjem, lahko pomaga pri oblikovanju zdravih digitalnih navad, tako pri otrocih kot pri odraslih," dodaja Nagata.
V študiji so raziskovalci analizirali podatke 11.876 otrok, ki so sodelovali v raziskavi med letoma 2016 in 2018, nato pa so jih spremljali tri leta. Uporaba družbenih omrežij je bila izračunana na podlagi letne ankete, ki so jo izpolnili otroci, medtem ko so depresivne simptome ocenili s pomočjo intervjujev s starši ali skrbniki. Raziskovalci so priznali, da je ena izmed omejitev raziskave odvisnost od iskrenosti otrok glede njihove uporabe družbenih omrežij, kar ni mogoče zagotoviti. Raziskovalci zaključujejo, da bi prihodnje študije lahko natančneje raziskale, kako natančno družbena omrežja vplivajo na razvoj depresije, ter ali na to vplivajo čas dneva, ko se omrežja uporabljajo, ali vrsta naprave, preko katere se dostopa.