HUDE URE TUDI NA HRVAŠKEM: Umag pod vodo, nenavadna vodna tromba v Rovinju (VIDEO)

Kronika

Hrvaško je danes dosegla napovedana sprememba vremena, ki je s seboj prinesla dež in nizke temperature. Zahodni del hrvaške Istre so zajele obilne padavine, zaradi katerih je poplavljalo v Umagu, nad morjem pri Zadru pa se je pojavilo več vodnih tromb. Nebo nad Zagrebom je medtem davi razsvetlila spektakularna mavrica.

Senzorji za grmenje so zabeležili več kot 3000 udarov strel, središče nestabilnosti pa je prav severni Jadran. Po koncu tega prvega vala nestabilnosti bodo predvsem zvečer, pa tudi v noči na petek pogoste plohe, poroča Dnevnik.hr.

Na Facebook strani Istrameta so objavili posnetek nenavadne vodne trombe. "Fascinantni vrtinec nad Rovinjem!" piše v opisu. Sledilci strani so se v komentarjih pošalili in dejali, da "moramo kupiti toaletni papir, ker za nas ni izhoda".

Bralec portala 24sata.hr je danes zjutraj posnel dve vodni trombi tudi v bližini Zadra. Videli so jih s Punte Radman v Petrčanih, nastali sta na morju. "Nista se nam približali, možno je, da so prišle do drugega otoka," je povedal bralec. Po ocenah uporabnikov družbenih omrežij je bilo vodnih tromb celo okoli 20.

Na Facebooku je eden od uporabnikov objavil posnetek vodne trombe pri otoku Molat, drugi pa fotografijo vodne trombe s pogledom proti otokoma Ugljan in Dugi otok, nad katerim so danes sicer zabeležili tudi izjemno veliko udarov strel.

Za Reško regijo in Kvarner je izdano oranžno opozorilo. "Bodite pripravljeni na močnejša neurja, ki lahko povzročijo veliko škodo in zaščitite se pred strelami. Možna je gmotna škoda in škoda na drevesih. Možne so lokalne hudourniške poplave, nevihtni sunki vetra in toča. Možne so motnje v dejavnostih na prostem in prometu," sporočajo iz Državnega hidrometeorološkega zavoda (DHMZ).

Podobno kot v Kopru so tudi v Umagu številne ceste in površine pod vodo. Glas Istre je situacijo opisal kot pojav, pri katerem niz konvektivnih neviht poteka po isti poti zaradi prisotnosti nestabilnega ozračja in fronte. Zaradi stalne konvekcije in regeneracije oblakov lahko to povzroči močne padavine na določenem območju, kar pogosto povzroči poplave. V nadaljevanju dneva nas čaka podobno vreme, a z zelo neenakomerno razporeditvijo padavin, so zapisali.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija