Minulo sredo in četrtek je v Kopru potekala mednarodna znanstvena konferenca ADRIATIC SOCIAL POLITICS WELFARE STATES IN A TRANSNATIONAL BORDERLAND: HISTORICAL EXPERIENCES IN COMPARISON. Govorci so na konferenci osvetlili socialne politike v severnojadranskem prostoru od Habsburške monarhije prek Kraljevine Italije pred in v času fašizma do socialistične Jugoslavije. V razpravi pa so se osredotočili na kontinuiteto in spreminjanje socialnih politik v primerjalni perspektivi.
KONFERENCA ZRS KOPER O SOCIALNIH POLITIKAH: "Če država ni socialna, zakaj bi jo ljudje potem sploh potrebovali?" (VIDEO)
Koper
Konferenco je organiziral Inštitut za zgodovinske študije Znanstveno-raziskovalnega središča (ZRS) Koper, sodelovali pa so strokovnjaki s celega sveta, je dejal direktor ZRS Koper dr. Rado Pišot.
"Tema te konference je ugotoviti, kako se države in prebivalstvo na območju severnega Jadrana odzovejo na vse prijeme socialnih politik, ki se tukaj vrstijo od sredine 19. stoletja pa vse do danes. Namen je torej ugotoviti in odgovoriti, kako se na te socialne politike odzovejo države in kako prebivalstvo manevrira znotraj teh sprememb, ki jih prenašajo posamezne države, ki so se tu zvrstile v relativno kratkem času od Habsburške monarhije do samostojne Slovenije," je pojasnil zgodovinar, dr. Borut Klabjan.
dr. Borut Klabjan
Mednarodno uveljavljena raziskovalka in univerzitetna profesorica dr. Radina Vučetić, sicer avtorica knjige 'Nevidni sovražnik: Variola vera 1972', je na tej konferenci spregovorila o bistvenih razlikah upravljanja z epidemijo v času Jugoslavije in danes: "Zdi se mi, da je bil odnos precej drugačen. Mislim, da je bilo večje zaupanje občanov v zdravstveni sistem, po drugi strani pa so oblasti dale prednost stroki, več se je spraševalo farmacevte in zdravstvene delavce nasploh, kot pa politiko in politike. Še posebej, če to primerjam s Srbijo, kjer je bila, na žalost, situacija glede korone povsem drugačna."
Glavne ugotovitve konference
"V bistvu je konec koncev edini razlog, da imamo neko državo, da je to socialna država. Če država ni socialna, zakaj bi ljudje potem sploh imeli državo, zakaj bi jo sploh potrebovali? To je eno ključnih vprašanj današnje organiziranosti človeštva, ali je to v neoliberalnem kapitalizmu ali v kateremkoli drugem modelu," je glavne ugotovitve konference ZRS Koper povzel dr. Klabjan.
Zaključki konference bodo objavljeni kot produkt tega projekta. Kot vsaka konferenca pa je tudi ta prinesla številne nove stike in povezave, ki bodo slovensko raziskovalno dejavnost povzpele na še višji mednarodni nivo.