Nadzorni odbor piranske občine je ob pregledu poslovanja Krajevne skupnosti (KS) Piran ugotovil, da so bila izvajalcu vzdrževalnih del v veži na Obzidni ulici, kjer je vhod v prostore KS Piran, neupravičeno izplačana sredstva v višini skoraj 10.000 evrov za dela, ki niso bila dokončana, prav tako pa kljub plačilu in dogovoru z delom ni nadaljeval.
KS PIRAN: Plačali 10.000 občinskih evrov pred rokom za nezaključena gradbena dela
Piran
Nadzorni odbor piranske občine, ki je najvišji organ nadzora porabe občinskega proračuna oziroma zakonitosti poslovanja z občinskimi sredstvi, je opravil nadzor namenskosti, smotrnosti in zakonitosti porabe proračunskih sredstev KS Piran v prejšnjem mandatnem obdobju, torej v letih 2018/2022, ko je KS Piran predsedovala Zora Mužinić. Ob tem so ugotovili, da so bila izvajalcu vzdrževalnih del v veži na Obzidni ulici, kjer je vhod v prostore KS Piran, neupravičeno izplačana sredstva v višini skoraj 10.000 evrov.
Kot je občinskim svetnikom ugotovitve nadzora predstavil Srđan Purić, namestnik predsednice, so pri pregledu dokumentacije ugotovili, da so bila dela plačana, preden so bila opravljena. Opozoril je tudi na težave pri pridobivanju dokumentacije, saj ni bilo ustreznega primopredajnega zapisnika, iz katerega bi bil razviden dogovor o izvedbi del.
Mužinićeva zahtevala plačilo od občine Piran pred rokom plačila
KS Piran je imela v prejšnjem mandatu samo eno večje naročilo, in sicer za omenjena gradbena dela. Izbran ponudnik oziroma izvajalec Emanuel Letica s.p. je dobil svoj račun plačan, preden je dela zaključil in tudi pred rokom plačila, navedenem na računu. Občina je izvedla plačilo 19. decembra 2022, torej tri tedne pred rokom zapadlosti, ki je bil 5. januar 2023. Gre za dva računa, in sicer za 305 evrov in 9.600 evrov, dela pa so po oceni nadzornega odbora opravljena približno do polovice. Kot ugotavljajo v KS Piran, ki ji v novem mandatu predseduje Sandra Martinčić Laboda, izvajalca zdaj ne morejo prisiliti, da bi jih zaključil.
Po besedah Purića je Mužinićeva občinski finančni službi dala nalog za predčasno plačilo računa brez obrazložitve, ki je tudi nihče od nje ni zahteval. "Varovalka občine ni delovala," je dejal, "morali bi preverjati datume in vsebino storitev, ki se jih plačuje."
Mužinićeva: "Izigral moje zaupanje"
Mužinićeva priznava napako, do katere je prišlo, kot poudarja, "v dobri veri, da bo izvajalec naredil vse tako, kot je bilo dogovorjeno. Bili smo žrtev laži in sprenevedanj, saj je do konca zatrjeval, da bodo dela opravljena v roku. Izigral je moje zaupanje." Ob tem navaja, da je bila veža v stavbo, kjer domuje KS Piran, zaradi zamakanja in vlage v zelo slabem stanju, zaradi česar so se odločili, da jo prenovijo.
Pred izvedbo samega nakazila so ji na občini povedali, da predčasno plačilo oziroma plačilo storitev, preden so izvedene, ni praksa in da to ni prav. "Vendar tega nisem razumela kot prepoved takšnega ravnanja, ampak bolj kot opozorilo, naj ne plačujem stvari, ki niso končane," navaja in dodaja: "Ne želim na nikogar zvračati odgovornosti, vendar smo v krajevne skupnosti izvoljeni ljudje, ki se poklicno ne ukvarjamo s pravnimi zadevami in zato mislim, da bi občina morala zagotoviti ustrezno strokovno pomoč, da do takih napak ne bi prihajalo."
Kako bo krajevna skupnost glede neizvedenih, a že plačanih del ravnala in ali bo zadeva romala v obliki tožbe zoper izvajalca na sodišče, v tem trenutku še ni jasno.