Lovska družina Kropa ima dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki, je danes na odzive dela javnosti na izvedbo lova minulo nedeljo odgovorilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Hkrati so danes države članice EU podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija. Slovenija naj bi se pri današnjem odločanju vzdržala.
MINISTRSTVO ODOBRILO ODSTREL VOLKOV: Dovoljenje je bilo izdano zaradi napadov na živino
Slovenija
Ministrstvo je danes objavilo, da je 22. junija izdalo dovoljenje za odvzem iz narave z odstrelom dveh volkov na območju Jelovice in dveh volkov na območju Pokljuke. V dovoljenju so našteti upravljavci lovišč, ki odvzem ob izpolnitvi pogojev lahko izvedejo. Dovoljenje velja do 22. junija 2025.
Kot pojasnjujejo, je odstrel volkov usmerjen v preprečevanje konfliktov, torej v osebke, ki povzročajo škodo. Dovoljenje tako velja na pašnikih oziroma v njihovi neposredni bližini in v radiju do 200 metrov od ostalih kmetijskih površin, na celotnem območju tropa, ki je označeno na karti v odločbi. Da bi preprečili razpad tropa, je kot pogoj določeno tudi, da se hkrati odvzame iz narave z odstrelom samo en osebek.
"V primeru volčjega tropa na Jelovici je izpolnjen pogoj za odvzem, ker so bili na območju volčjega tropa zabeleženi trije škodni dogodki v treh zaporednih mesecih," pravi ministrstvo.
V Lovski družini Kropa so ministrstvu pojasnili, da je lov potekal minulo nedeljo dopoldne, o čemer so obveščali z obcestnimi znaki, ker gre za območje sprehajalnih poti, pa dodatno še s plakati. O lovu so obvestili tudi upravno enoto. Lov je potekal v okolici kmetije, kjer je prišlo do napada volka na rejne živali na pašniku, je zapisalo ministrstvo.
Države članice EU so danes podprle zmanjšanje zaščite volka
Status zaščite volka izhaja iz mednarodne bernske konvencije o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov, katere pogodbenice so tudi EU in njene članice. Po konvenciji je bil status zaščite določen na podlagi razpoložljivih znanstvenih podatkov iz leta 1979.
Evropska komisija je septembra lani napovedala zbiranje novih podatkov, na podlagi katerih se je decembra odločila, da predlaga spremembo statusa zaščite volka iz strogo zaščitenega v zaščitenega.
Danes so predstavniki držav članic s t. i. kvalificirano večino podprli zmanjšanje zaščite, so potrdili na Evropski komisiji. Slovenija naj bi se po poročanju tujih medijev pri odločanju vzdržala.
Na komisiji so odločitev Sveta EU, ki jo bodo v četrtek predvidoma uradno potrdili ministri, pristojni za konkurenčnost, pozdravili.
"Po našem mnenju bo prilagoditev statusa zaščite pomemben korak pri naslovitvi izzivov, ki jih predstavljajo naraščajoče populacije volkov, in ohranjanja vrst hkrati," je povedal njen tiskovni predstavnik Adalbert Jahnz.
Pojasnil je, da bo po uradni odločitvi Sveta EU komisija stalnemu odboru bernske konvencije, ki se bo naslednjič sestal v začetku decembra, podala predlog za spremembo statusa zaščite volka. Sprememba konvencije je namreč predpogoj za spremembo zakonodaje EU. Če bo stalni odbor potrdil spremembo konvencije, bo nato komisija predlagala tudi spremembo statusa v evropski direktivi o habitatih.
AAG: Znižanje zaščitnega statusa volka odpira vrata odstrelu kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine
S podporo znižanju zaščitnega statusa volka niso zadovoljni v okoljski organizaciji AAG, ki je prejšnji teden skupaj z več kot 300 organizacijami za zaščito okolja in živali pozvalo EU, naj zavrne predlog Evropske komisije.
"Ta premik odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine, kar je v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Odločitev je padla, potem ko je Nemčija v zadnjem trenutku nepričakovano spremenila svoje stališče iz vzdržane v podporo," so se na današnjo odločitev držav članic EU za STA odzvali v okoljski organizaciji AAG.
Podčrtali so, da so se s to odločitvijo države članice EU odločile "ignorirati poziv več kot 300 organizacij civilne družbe in več sto tisoč ljudi, ki so pozvali, naj upoštevajo znanstvena priporočila in s preventivnimi ukrepi okrepijo prizadevanja za spodbujanje sobivanja z velikimi zvermi".
V AAG so prepričani tudi, da države članice s sprejetjem predloga Evropske komisije prav tako podpirajo "osebno motivirane odločitve, ki prevladajo nad znanstvenimi dokazi".
Poleg tega današnja odločitev po mnenju okoljske organizacije ne le spodkopava desetletja prizadevanj za ohranitev, ampak predstavlja tudi pomembno oviro za tisto, kar je bilo razglašeno za enega najbolj opaznih uspehov EU pri ohranjanju divjih živali, to je vrnitev volka iz skorajšnjega izumrtja.
Za Slovenijo je glede na zadnje poročilo Zavoda za gozdove Slovenije o spremljanju stanja ohranjenosti volka v Sloveniji ocena, da je bilo v sezoni 2022/2023 v Sloveniji 117 volkov, kar predstavlja oceno povprečnega števila volkov, ki se v danem trenutku nahaja v državi. V sezoni 2022/2023 so sicer na območju Slovenije potrdili prisotnost 17 volčjih tropov in enega tropa križancev med volkom in domačim psom.