Dogajanje okrog Luke Koper in imenovanja Gašparja Gašparja Mišić za novega predsednika uprave je v zadnjem tednu dvignilo val prahu. Luka se je znašla v centru dogajanja, veliko pa je bilo govora o domnevnih povezavah in lobijih, ki so Mišiča ustoličili. Paradržavni SOD je bil z odločitvijo tako nezadovoljen, da je že napovedal zahtevo po sklicu izredne skupščine, na kateri bi zamenjali vse nadzornike, tudi predstavnika lokalne skupnosti. Na Mestni občini Koper je tako zazvonil alarm, župan pa je za danes sklical izredno sejo mestnega sveta.
Odzivi pred "sejo o Luki", na Regionalu prenos v živo!
Dnevni red seje predvideva samo eno točko, to je obravnava aktualnih dogodkov, vezanih na Luko Koper. Od ponedeljka, ko je bil Mišić imenovan na mesto predsednika uprave, se MOK nenehno povezuje z njegovim imenovanjem, kar pa je bila kaplja čez rob, je zagotovo namera SOD-a. Ta namerava zamenjati vse nadzornike, predstavnike kapitala, kamor sodi tudi predstavnik lokalne skupnosti.
SOD sicer ta pooblastila ima, razlaga profesor prava dr. Marko Pavliha, saj je v 16. členu statuta Luke Koper zapisano, da je nadzorni svet sestavljen iz devet članov. Skupščina z navadno večino glasov izvoli šest članov za dobo štirih let, pri čemer enega od teh članov lahko predlaga v izvolitev občina ali občine, na območju katerih leži kopenski del pristanišča. Svet delavcev izvoli in odpokliče tri člane nadzornega sveta kot predstavnike delavcev za dobo 4 let.
"S pravnega vidika ima torej Mestna občina Koper (in kmalu tudi Občina Ankaran) predlagalno pravico, ki je žal nepopolna, gola, nekakšen nudum ius, kajti svojega predstavnika sicer sme predlagati, vendar je njegova izvolitev odvisna od volje skupščine delničarjev. Če bi ji avtomatično pripadalo eno mesto v nadzornem svetu, bi moralo biti besedilo te statutarne določbe drugačno, podobno ureditvi delavskih predstavnikov, tako da bi skupščina zgolj sprejela ugotovitveni sklep, kdo je predstavnik občine," razlaga Pavliha.
Marko Pavliha
"Etično gledano, pa je situacija drugačna, kajti zgodovina upravljanja in nadziranja Luke Koper bržkone dokazuje, da je imela koprska občina vseskozi svojega predstavnika v nadzornem svetu. Zanimivo bi bilo pogledati poslovnik nadzornega sveta, ki ga predvideva 26. člen statuta, iz katerega je morda razvidno, ali je predstavnik občine samoumeven oziroma se predpostavlja. Skupščina delničarjev bi morala zaradi zgodovinskih in etičnih razlogov (zlasti načela pravičnosti, uravnoteženosti državnega in lokalnega interesa itd.), ustavnega načela uresničevanja lokalne samouprave in ne nazadnje učinkovitega sodelovanja podjetja z lokalno skupnostjo vsakokrat izvoliti predlaganega občinskega predstavnika v nadzornem svetu. Še bolje bi bilo, da ustrezno spremeni statut, tako da bi bilo nedvoumno zagotovljeno po eno mesto za koprsko in (kasneje) za ankaransko občino, na območju katerih leži kopenski del pristanišča," še zaključuje Pavliha.
Markežič nasprotuje seji in Popovičevemu ravnanju
Viktor Markežič, mestni svetnik stranke Oljka, pravi, da je izredna seja na temo Luke Koper nepotrebna. Po njegovem bi morali izredne seje sklicati zaradi povsem drugih razlogov, teh pa naj bi bilo več. "Recimo o nasedlih projektih, zadolženosti občine, o tem, ali je župan sploh ozdravel in dela, o planu dela za naprej itd.," pravi Markežič. Pri tem pa glede možnosti, da lokalna skupnost izgubi svoj glas v nadzornem svetu Luke, pravi: "Na dolgi rok to vsekakor ni dobro za občino, v trenutnem razmerju političnih moči pa me ne bi motilo, če bi občina izgubila svoj stolček, dokler bo Popovič župan. Mislim, da bo država v Luki naredila manj škode, kot bi jo on," je pojasnil za Regional.
Danijel Cep
Scheriani, Cep in Juri za poenotenje in dialog
Možnost izgube sedeža v nadzornem svetu pa veliko bolj skrbi nekatere druge mestne svetnike. Alberto Scheriani pravi, da sicer ne more govoriti v imenu italijanske manjšine, ker zadeve še niso obravnavali, a sam je zaskrbljen zaradi nastale situacije. "V Luki se je vedno kadrovalo politično in tako je bilo tudi tokrat, čisto nič drugače. Vendar kolikor vem, ni bilo prav nič protizakonitega. Zakaj je način imenovanja problematičen danes, ni pa bil pred desetimi leti? To je nesmisel. Dejstvo pa je, da se moramo zavedati, kako pomembna je Luka za te kraje in tudi lokalno prebivalstvo, zato sem absolutno proti temu, da bi izgubili svojega nadzornika."
Z njim se strinja tudi Danijel Cep, ki pravi, da je nadzorni svet zakonito izvoljen organ, ki se je legitimno odločil za nekega kandidata. "Ne vem, zakaj mu sedaj ne bi pustili delati. Morda razmerja moči v NS Luke res niso prava, a zadev ne moremo menjevati na tri mesece. Začel se je nepotreben boj, med drugim želijo tudi lokalni skupnosti vzeti predstavnika med nadzorniki, kar je vsekakor nepotrebno in škodljivo."
Mestni svetnik SD-ja Luka Juri pa je pozval k večjemu poenotenju. "Na lokalni ravni moramo sprva stopiti preko delitev in se pri konkretnem primeru zediniti. Le s skupnim soglasjem se lahko nadejamo dialoga in rešitve z Ljubljano. A tudi Ljubljana se mora zavedati, da bo uspešna le, če bo sodelovala z lokalno skupnostjo."
Samo pri nas delajo minus Casinoji, naftno predelovalne družbe, cerkve, rudniki zlata..... Me čudi da še državna loterija ne naredi minusa
(Žurnal, 2.82013)
Luka ni v državni lasti temveč je v državni solasti:
Koprska občina ima 3,34-odstotno lastništvo v družbi, medtem ko imajo država in z njo povezane osebe v lasti več kot 67 odstotkov delnic.
Pa se vprašajmo kot zna le župan : = kdo je Pirančan, da bi nam ukazoval v Kopru=
Kaj me briga kaj si mislijo v Ljubljani?...Če njega ne briga, pa briga nas, ki v njegovih pomagačih ne vidimo nič dobrega.
V Ljubljani vseeno ne mislijo tako ozko kot razmišlja župan v pohlepu po vladanju v Kopru.
Koper je postal njegov pašaluk - to vsi iz oklice vemo in občutimo, meščani centra pa malo manj.-
V Koper uvaža "mobitelmitingaše" kao. svetovalce, inšpektorje, namestnike vse iz Pirana, ker tam, pač niso uspeli. Neuspel je po lastninjenju stranke KJN cele obala, sedaj pa je določenim prisklednikom le dolžen uslugo in se mora sprijazniti z mestom.
Denar je le potrebno nekje zadržati.