PO ODPRAVI MEJNEGA NADZORA: Matoz na pogovore s hrvaškim kolegom

Slovenija

Notranji minister Franci Matoz se bo danes v Mariji Gorici na Hrvaškem sestal s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem. Ministra bosta glede na napovedi ministrstva razpravljala o številnih aktualnih vprašanjih na področju notranjih zadev, zlasti o krepitvi sodelovanja v podporo varnosti in stabilnosti regije.

Srečanje ministrov bo potekalo potem, ko je Slovenija 12. junija odpravila začasni ponovni nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, ki ga je izvajala od oktobra 2023.

Vlada je napovedala, da bo mejno kontrolo policija nadomestila z izvajanjem več ciljno usmerjenih ukrepov na mejah in v notranjosti, zaradi katerih pričakujejo še boljšo varnost in večjo učinkovitost.

Izpostavili so še pomen olajšanja pretoka potnikov in čezmejnega tovornega prometa ter napovedali okrepitev sodelovanja s policijami sosednjih držav - tako z izmenjavo operativnih podatkov kot v obliki mešanih patrulj.

Hrvaški premier Andrej Plenković je odločitev o odpravi nadzora pozdravil in potrdil, da državi krepita sodelovanje policijskih služb pri preprečevanju nedovoljenih migracij.

Slovenska in hrvaška policija denimo za preprečevanje morebitnih varnostnih groženj in nedovoljenih migracij trenutno sodelujeta tudi v okviru tristranskih patrulj z italijanskimi policisti. Patrulje delujejo na meji med Hrvaško ter Bosno in Hercegovino.

V prvih petih mesecih letošnjega leta je sicer slovenska policija obravnavala 12.089 nedovoljenih prehodov državne meje oziroma za dobrih 40 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Daleč najbolj obremenjeni sta bili meja s Hrvaško in novomeška policijska uprava, kjer so obravnavali skoraj 75 odstotkov vseh nedovoljenih prehodov meje.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija