Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom letošnje sezone gripe svetujejo cepljenje proti tej bolezni. Cepilnim centrom po državi v tem tednu dostavljajo cepivo, cepljenje pa bo tudi letos brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.
PRED ZAČETKOM SEZONE GRIPE: NIJZ svetuje cepljenje, ki bo tudi letos brezplačno
Slovenija
Cepljenje proti gripi med drugim izvajajo izbrani osebni zdravniki, cepljenje odraslih pa tudi območne enote NIJZ, so zapisali na spletni strani NIJZ.
Gripa pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z respiratorno simptomatiko in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri bolnikih s kroničnimi boleznimi, starejših bolnikih, majhnih otrocih, nosečnicah in osebah z izjemno povečano telesno težo pa lahko bolezen poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti in višjo smrtnostjo, so opozorili na NIJZ.
Najučinkoviteje se pred gripo zavarujemo z vsakoletnim cepljenjem. Zato je cepljenje priporočljivo za vse, ki želijo sebe in svoje bližnje zaščititi pred boleznijo. Cepljenje proti gripi je še zlasti priporočljivo za kronične bolnike, starejše osebe, otroke, stare od šest mesecev do dveh let, nosečnice ter za osebe z izjemno povečano telesno težo. Pri nekaterih skupinah, denimo starejših, kroničnih bolnikih in imunsko oslabljenih, je lahko sicer uspešnost cepljenja nižja.
Cepljenje je posebej priporočljivo tudi za osebe, ki so pri svojem delu izpostavljene nevarnosti okužbe ali pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe. Še posebej to velja za zdravstvene delavce in sodelavce ter druge nujne službe, so poudarili na NIJZ.
V sezoni 2024/2025 je v Sloveniji na voljo cepivo, ki vključuje štiri antigene virusov gripe, ki bodo po predvidevanjih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) krožili v prihajajoči sezoni.
Hkrati s cepljenjem proti gripi je pri starejših osebah in kroničnih bolnikih po navedbah inštituta priporočljivo opraviti tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam. Namen tega cepljenja je zaščititi starejše osebe in bolnike s kroničnimi obolenji in stanji, pri katerih obstaja večje tveganje za invazivni potek pnevmokokne okužbe. Cepljenje je za kronične bolnike in vse osebe, stare 65 let in več, financirano iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, so zapisali na NIJZ.