Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije je v nadzoru v Medicinskem centru Medicor zaznala pretežno administrativne pomanjkljivosti, ki niso vplivale na izid zdravljenja bolnice, ki je umrla po operaciji srca, so v sporočilu za javnost poudarili v Medicorju. Sobotne navedbe v medijih vidijo kot poskus rušenja uspešnega dela njihove ustanove.
ZA MEDICOR SO NAPADI NEUPRAVIČENI: V nadzoru naj bi bile zaznane pretežno administrativne pomanjkljivosti
Slovenija
Potem ko je TV Slovenija v soboto poročala, da je izredni nadzor zbornice zdravstvene in babiške nege, uveden po smrti 80-letnice, razkril številne nepravilnosti, med drugim, da so nekateri zaposleni delali brez ustreznih dovoljenj, da dokumentacija ni bila popolna, več neskladij pa da je bilo tudi pri obravnavi bolnice, v Medicorju ocenjujejo, da gre za neupravičene napade, s katerimi se skuša "porušiti več kot 20-letno uspešno delo" njihove ustanove.
Predsednica uprave Medicorja Metka Zorc je danes izpostavila, da njihov kolektiv globoko obžaluje smrt 80-letnice. Hkrati je opozorila, da zbornica zdravstvene in babiške nege v poročilu o nadzoru piše, "da navedene, pretežno administrativne pomanjkljivosti, niso vplivale na izid zdravljenja nesrečne bolnice" in da komisija kljub ugotovljenim pomanjkljivostim meni, "da so izvajalci zdravstvene nege v glavnem zagotavljali zdravstveno oskrbo pacientke skladno z obstoječo prakso v ustanovi".
Pretežno administrativne narave je, tako Zorc, tudi 17 priporočil zbornice za izboljšave. Vsa preučujejo, nekatera pa tudi že uvajajo, je zagotovila. "Tako so na primer naše medicinske sestre in zdravstveniki, katerih strokovne kompetence nikoli niso bile sporne - vsi so imeli priznano poklicno kvalifikacijo ministrstva za zdravje -, že junija 2024 opravili izpit iz slovenskega jezika in tako izpolnili edini manjkajoči pogoj za pridobitev licence," je pojasnila in dodala, da so omenjeni sodelavci pred tem delali pod mentorstvom licenciranega osebja, kar da je ustaljena praksa tudi v javnih zavodih.
Da v primeru smrti 80-letnice ni prišlo do zdravniške oziroma strokovne napake, je po besedah Zorc, podkrepljenih s citati iz dokumenta, potrdil tudi sočasen izredni strokovni nadzor s strani Zdravniške zbornice Slovenije. Poročilo le-te, pripravljeno na podlagi strokovnega nadzora Miladina Đorđevića, ki je 80-letno pacientko operiral, pa navaja, da Đorđević "svoje delo na področju srčne kirurgije opravlja strokovno, kakovostno in varno ter da izpolnjuje vse strokovne kriterije za opravljanje dela na področju srčne kirurgije".
"Sicer pa verjetno ni dvoma o tem, da je le rezultat zdravljena tisti, ki šteje za bolnika. Medicor, za razliko od večine podobnih srčno-žilnih oddelkov v Sloveniji, redno spremlja lastne rezultate in jih objavlja v strokovni literaturi ter prestavlja na mednarodnih kardioloških kongresih. Ti rezultati so, kljub pomanjkljivostim, ki jih navaja Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, vrhunski in primerljivi z najboljšimi mednarodnimi centri," je podčrtala Zorc.
Kot primer za to je navedla enomesečno umrljivost pri bolnikih z zožitvijo glavne leve koronarne arterije - bolezni, ki jo je imela 80-letna bolnica. Ta ob srčni operaciji znaša 0,8 odstotka, ob perkutani intervenciji z vstavitvijo žilne opornice pa 0,6 odstotka. Mednarodni standard na tem področju medtem znaša do enega odstotka, je nanizala. Pri širjenju ostalih koronarnih arterij z žilno opornico so od leta 2004 do konca lanskega leta od 4754 bolnikov izgubili enega, kar predstavlja 0,02-odstoten delež, je dodala.
"In ker je rezultat zdravljenja, kot smo poudarili, edino kar res šteje za bolnika, bi od takih in podobnih nadzorov s strani strokovnih zbornic, združenj in nenazadnje ministrstva za zdravje pričakovali predvsem preverjanje slednjih. Žal nobene izmed številnih nadzornih komisij, ki so nas obiskale v letu 2024, rezultati zdravljenja niso zanimali," je kritična Zorc.
V Medicorju, kjer so od leta 2004 do leta 2024 skupaj opravili 30.353 invazivnih posegov na srcu in žilah, si želijo, da bi imela zbornica zdravstvene in babiške nege pri svojih strokovnih nadzorih enaka merila tudi za državne zdravstvene ustanove, je sklenila predsednica uprave.