MACRON OPOZARJA NA KRIZO EU: "Lahko propade, če se ne bo prilagodila globalnim spremembam"

Svet

Francoski predsednik Emmanuel Macron je na nedavnem dogodku Berlin Global Dialogue izrazil resno zaskrbljenost nad prihodnostjo Evropske unije. Svaril je, da lahko EU "propade", če ne bo začela izvajati reform in se bolj osredotočila na gospodarske in obrambne izboljšave. Macron je opozoril, da trenutni model delovanja EU ni več primeren za izzive, s katerimi se unija sooča v sodobnem svetu, in da se EU trenutno preveč ukvarja z birokracijo, premalo pa vlaga v razvoj in konkurenčnost.

"Evropska unija se utaplja v predpisih in zaostaja pri naložbah"

Na dogodku, ki je potekal v Berlinu, je Macron dejal, da sta tako Kitajska kot Združene države Amerike po gospodarskih kazalnikih daleč pred Evropsko unijo. Opozoril je, da če EU v naslednjih dveh ali treh letih ne bo spremenila svoje gospodarske usmeritve, tvega izgubo konkurenčnosti in izpad iz globalnega trga. "Naša prejšnja gospodarska strategija je postala zastarela. Trenutno se preveč ukvarjamo z birokracijo in premalo vlagamo. Če bomo še naprej sledili temu modelu, bomo čez dve ali tri leta izginili s svetovnega trga," je poudaril Macron. Francoski predsednik je pozval države članice, naj se osredotočijo na krepitev notranjega trga, zmanjšanje birokracije ter povečanje vlaganj v raziskave in razvoj, zlasti na področju digitalizacije, zelene energije in visokotehnoloških industrij. V preteklosti je že večkrat poudarjal, da EU potrebuje ambicioznejše projekte za spodbujanje inovacij in ustvarjanje novih delovnih mest.

Draghi: "Evropa nujno potrebuje nov industrijski in gospodarski načrt"

Macronova opozorila so prišla le nekaj dni po objavi poročila nekdanjega italijanskega premierja in nekdanjega predsednika Evropske centralne banke Maria Draghija. Draghi v svojem poročilu opozarja, da EU ni sposobna sama tekmovati z velesilama, kot sta Kitajska in ZDA, ter poziva k oblikovanju celovitejše enotne tržne strategije, ki bi omogočila nastanek evropskih podjetij globalnih razsežnosti. V poročilu je Draghi predlagal obsežno industrijsko strategijo za Evropo z vrednostjo 800 milijard evrov, s katero bi lahko unija preprečila nadaljnji upad konkurenčnosti in zagotovila rast evropskega gospodarstva. Po njegovem mnenju je nujno potrebno okrepiti vlaganja v ključne industrijske sektorje, da bi ustvarili pogoje za razvoj velikih podjetij, ki bi lahko konkurirala ameriškim in kitajskim velikanom. Draghi je še poudaril, da mora EU nujno zmanjšati svojo odvisnost od zunanjih gospodarskih partnerjev in si prizadevati za večjo samostojnost na ključnih področjih, kot so energetika, obramba in digitalna tehnologija.

Macron in Draghi opozarjata: EU potrebuje enotno bančno unijo

Macron in Draghi se strinjata, da EU potrebuje močnejšo in bolj integrirano bančno unijo, ki bi zagotavljala stabilnost finančnega sektorja po vsej Evropi. Macron je ob tem opozoril, da brez nadaljevanja reform in ustvarjanja enotnega trga, EU tvega finančno nestabilnost in ne bo mogla konkurirati drugim svetovnim finančnim središčem. V zadnjih letih je bančna unija naletela na številne ovire, saj se države članice še vedno niso dogovorile glede podrobnosti o skupnem zavarovanju vlog in drugih poglavitnih vprašanjih. Macron je pozval k nujnemu dokončanju tega projekta in krepitvi regulativnih mehanizmov, da bi EU zagotovila varno in zanesljivo finančno okolje za svoje državljane in podjetja, piše Daily Mail.

EU mora biti bolj neodvisna tudi na področju obrambe

Poleg gospodarskih in finančnih izzivov je Macron opozoril tudi na nujnost večje neodvisnosti EU na področju varnosti in obrambe. Poudaril je, da mora unija prevzeti večjo odgovornost za svojo varnost in se ne sme več zanašati izključno na ZDA kot glavnega varnostnega zaveznika. Francoski predsednik je že aprila letos pozval k večji integraciji držav članic na področju obrambe in varnosti ter k oblikovanju skupnih obrambnih zmogljivosti, da bi bila EU sposobna samostojno odzivati na varnostne grožnje v regiji. Mario Draghi je podprl Macronove predloge in dodal, da bi morale evropske države povečati izdatke za skupne obrambne projekte, da bi lahko EU bolje zaščitila svoje interese in okrepila svojo globalno vlogo.

Kaj sledi? Ali bo EU kos izzivom?

Evropska unija se bo v naslednjih letih morala soočiti z resnimi izzivi. Če želi ostati relevantna na svetovnem prizorišču, bo morala sprejeti hitre in korenite ukrepe za reformo svojega gospodarskega in obrambnega modela. Macronovo opozorilo, da bi EU lahko "propadla", in Draghijevi predlogi o obsežnih naložbah predstavljajo resen poziv evropskim voditeljem, da začnejo bolj odločno ukrepati. Vprašanje, ki se zastavlja, pa je, ali bodo države članice sposobne premagati svoje nacionalne razlike in oblikovati enotno vizijo za prihodnost Evrope, ali pa bo EU zaradi pomanjkanja enotnosti in odločnosti tvegala, da postane gospodarsko in politično manj pomembna na globalnem prizorišču.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Shriba |  03 .10. 2024 ob  16: 59
Evropo najbolj ogrožajo nacisti v sami Evropi..
Pred 100 leti sta bila dva, Benito in Adolf.
Danes pa ima vsaka država svojega malega Hitlerja.