Pred prihajajočimi volitvami v Moldaviji, kjer bodo volivci glasovali o usmeritvi države in možnosti pridružitve Evropski uniji, se je razkrilo, da Rusija domnevno poskuša vplivati na izid volitev z obsežnim podkupovanjem volivcev. Moldavske oblasti so v zadnjih mesecih na letališču v Kišinjevu večkrat zasegle velike količine gotovine, ki naj bi jo iz Rusije tihotapili potniki, da bi z njo kupovali politično podporo in glasove na volitvah.
NA RUSIJO PADAJO OČITKI O PODKUPOVANJU MOLDAVSKIH VOLILCEV: Glasovi proti članstvu v EU in ponovni izvolitvi predsednice Sandu
Svet
Maia Sandu
Na letališču so cariniki s pomočjo psov, specializiranih za iskanje denarja, večkrat našli denar pri potnikih, ki so prihajali iz Moskve prek različnih povezovalnih letov. Potniki, ki prej še nikoli niso zapustili Moldavije, so se vrnili iz Rusije z več tisoč evrov gotovine, kar je sprožilo sum, da so del večje operacije, katere cilj je vplivanje na volilne rezultate. Čeprav so bili ti zneski legalni, je vzorec teh transakcij vzbudil pozornost oblasti. Verjame se, da ta shema izhaja od moldavskega oligarha Ilana Shorja, ki se trenutno nahaja v Rusiji in se izogiba izročitvi Moldaviji, kjer je bil obsojen zaradi pranja denarja in finančnih goljufij. Shorjev vpliv je očitno še vedno močan, saj naj bi njegova skupina organizirala shemo, v kateri so denarni kurirji prinašali denar v Moldavijo, da bi podkupili volivce in s tem vplivali na referendum o pridružitvi Evropski uniji, piše BBC.
Po besedah moldavske glavne protikorupcijske tožilke Veronike Dragalin, ki se je pred kratkim vrnila iz ZDA, kjer je delala kot tožilka v Los Angelesu, gre za enega najbolj odprtih in drastičnih poskusov vplivanja na volitve, kar jih je doslej zasledila. Njena ekipa je skupaj s policijo odkrila dokaze o shemi podkupovanja, ki jo vodi Shor in njegov krog, vključno z vohunjenjem, prisluškovanji in izjavami prič. Zadeva je postala še bolj pereča ob dejstvu, da se bo na volitvah glasovalo tudi o referendumu za vključitev Moldavije v Evropsko unijo. Predsednica Maia Sandu, ki ponovno kandidira na volitvah, je podpornica proevropske politike in se je zavzela za to, da Moldavija nadaljuje pot proti zahodni povezavi. Njen glavni cilj je izkoreninjenje korupcije in izboljšanje odnosov z EU. Vendar se sooča z močno opozicijo, ki je naklonjena Rusiji in se zavzema za tesnejše povezave z Moskvo. V Gagauziji, kjer ima Rusija že dolgo močan vpliv, so proruska stališča zelo prisotna. Tamkajšnji podguverner Ilya Uzun odkrito izraža spoštovanje do ruskega predsednika Vladimirja Putina in kritizira Evropsko unijo, predvsem zaradi njenega prizadevanja za pravice LGBT skupnosti, čemur odločno nasprotuje.
Shor kljub svoji obsodbi ostaja priljubljen v določenih delih Moldavije, kjer ljudje še vedno prejemajo denarne pomoči, ki jih financira njegova skupina. V Gagauziji je Shor plačeval dodatke k pokojninam za več tisoč prebivalcev in vlagal v infrastrukturo, kar je še dodatno povečalo njegovo priljubljenost. Njegov vpliv na volilno kampanjo pa je še posebej zaskrbljujoč za oblasti, ki poskušajo preprečiti vplivanje Rusije na izid volitev. Predsednica Sandu, ki si prizadeva za tesnejše vezi z Zahodom, je v svojih nagovorih poudarila, da je to priložnost, da Moldavija zagotovi svojo varnost in prepreči, da bi nasprotniki sabotirali njeno evropsko pot. Volilna kampanja je bila zaradi obtožb o podkupovanju in vplivanju s tujim denarjem posebej zahtevna, vendar Sandujeva ostaja zavezana svojim načelom o evropski prihodnosti države. Volilni dan bo za mnoge prebivalce Moldavije poglaviten pri odločanju o prihodnosti države – ali bo nadaljevala evropsko usmeritev ali pa se bo obrnila proti proruski poti, ki jo podpira del opozicije.