Avstralska policija je izvedla eno največjih takšnih akcij v zgodovini države. V kompleksnem sistemu podzemnih bunkerjev v zahodnem Sydneyju so odkrili kar 2,7 tone kokaina, katerega vrednost na črnem trgu ocenjujejo na približno 500 milijonov evrov.
ODKRITJE BREZ PRIMERE: V podzemnih bunkerjih našli skoraj tri tone kokaina (FOTO)
Svet
Droga je bila skrita pod lažnimi tlemi v treh ladijskih zabojnikih, zakopanih pod zemljo na posestvu v predmestju Londonderry. Na kraju so policisti aretirali moška, stara 21 in 25 let, ki naj bi ob prihodu policije poskušala pobegniti. Obtožena sta posedovanja velike količine prepovedanih drog, v primeru obsodbe pa jima grozi dosmrtni zapor.
Preiskava je del obsežne operacije z imenom Minjiang. Ta se je po poročanju britanskega BBC-a začela že maja, ko so v morju ob obali severnega Queenslanda našli 40 kilogramov kokaina, ki je plaval na površju.
Policija sumi, da je bila droga v Avstralijo pretihotapljena s pomočjo dobro organizirane mednarodne kriminalne združbe. V povezavi z isto preiskavo so prejšnji teden aretirali še šest oseb, na Salomonovih otokih pa zadržali tudi ladjo, ki naj bi sodelovala pri tihotapski operaciji.
Avstralija velja za eno najbolj dobičkonosnih tržišč za preprodajo kokaina na svetu. Po podatkih tamkajšnjih raziskovalcev gram kokaina na ulici dosega ceno okoli 185 evrov, prebivalci Avstralije in Nove Zelandije pa imajo po podatkih Združenih narodov najvišjo stopnjo uporabe kokaina na svetu.
Vodja avstralske zvezne policije Stephen Jay je poudaril, da primer kaže, kako organizirane in vztrajne so sodobne kriminalne mreže pri iskanju zaslužka. Preiskava izvora droge in vseh vpletenih oseb se nadaljuje.


