OKUŽENI ZDRAVNIK V STIKU S STANOVALCI DOMA STAREJŠIH: Šarec njegovo vedenje označil za neodgovorno, pridobili smo dokument, ki s prstom kaže na NIJZ

Slovenija

Zdravnik, pri katerem so v petek potrdili okužbo z novim koronavirusom in dela v Zdravstvenem domu Metlika, je bil v stiku ne le z osebjem v zdravstvenem domu, pač pa tudi z 12 stanovalci Doma starejših občanov Metlika, je za časnik Delo potrdila direktorica doma Ivica Lozar. Dom je zaprt, izvajajo preventivne ukrepe.

Več bodo pristojni povedali na novinarski konferenci ob 14. uri, je na Twitterju napovedal premier, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec in zapisal, da je treba "zajeziti širjenje na tem območju brez oklevanja". Ocenil je še, da je "bilo ravnanje zdravnika Zdravstvenega doma Metlika napačno in neodgovorno, saj ni upošteval osnovnih priporočil". "Vendar nam zdaj obtožbe ne bodo pomagale," je dodal.

Okuženi zdravnik je bil neposredno v stiku z 12 stanovalci, tesneje tudi s sestro, ki dela v ambulanti, z ostalim osebjem pa se je srečal na hodniku oziroma v sobi, kar pomeni, da ni šlo za bližnji stik, je za časnik povedala Lozarjeva.

Dom je danes na Facebooku objavil, da so ga v petek popolnoma zaprli in da skladno z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) izvajajo preventivne ukrepe. Tako se stanovalci zadržujejo v sobah, kjer se tudi prehranjujejo. Skupna druženja so prepovedana. Sobe večkrat dnevno prezračujejo in razkužujejo. Naloga stanovalcev in zaposlenih je, da se opazujejo in če opazijo zdravstvene spremembe, takoj sporočijo predstojnim, so navedli.

Zaposlenim priporočajo, naj, če opazijo respiratorne težave ali druge znake, obvestijo svojega zdravnika. Za odvzem brisa imajo tisti, ki pridejo iz doma starejših, po dogovoru z novomeško območno enoto NIJZ v splošni bolnišnici prioriteto.

Delo v domu sicer poteka po normalnem urniku, zaposleni pa morajo pri svojem delu obvezno nositi zaščitne maske ter skrbeti za razkuževanje sebe in prostorov, kjer se gibljejo, so še zapisali v objavi.

Glede testiranj stanovalcev, ki so bili v stiku, je direktorica za časnik povedala, da je najprej ob posvetu z NIJZ vztrajala, da se teste opravi, nato pa so sklenili, da se jih ne opravi, saj gre tako za fizični napor (točka za pregled je v Novem mestu) kot za psihični napor. Sestro, ki je delala z zdravnikom, pa so že pregledali, a rezultatov še ni.

V enoti doma na Mestnem trgu je sicer 112 stanovalcev, v enoti za demenco pa še 60. Zdravnik je bil po navedbah Dela v stiku s šestimi na Mestnem trgu in s šestimi v enoti za demenco.

Zdravnik je osmi primer okužbe z novim koronavirusom v Sloveniji. Okužbo so potrdili v petek zvečer, okužil se je v tujini (v Italiji), s kom vse je bil v stiku, so v petek še ugotavljali. Minister za zdravje Aleš Šabeder je povedal, da je bilo stikov nekaj čez 40, med drugim je bil v stiku z večino osebja v zdravstvenem domu.

Na uredništvu smo pridobili dokument, iz katerega je razvidno, da so se zdravniki oziroma zdravstveno osebje že konec februarja obračali na NIJZ z vprašanjem, ali je po vrnitvi iz Italije potrebna samoizolacija. Kot so odgovorili enemu od zdravnikov, 'se je v tovrstnih primerih razpravljalo tudi v drugih državah, ko so se prijavili primeri na Kitajskem' in so se začeli zdravstveni delavci vračati s potovanj oziroma dopustov iz jugovzhodne Azije in Kitajske.

"O njihovih praksah in stališčih smo bili obveščeni preko EWRS. Večina držav zdravstvenim delavcem ni priporočala samoizolacije oziroma odsotnosti z dela po vrnitvi iz Kitajske za 14 dni," so mu zapisali v odgovoru z dne 27. februarja.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  08 .03. 2020 ob  09: 02
bolj papeški od papeža s temi navodili od Nijz, zdravnikov, politikov.....imaš občutek, da so preskočili kmečko pamet....
vseved |  07 .03. 2020 ob  17: 11
V domu je 180 starejših ljudi. Je res nmogoče tja poslat ekipo, ki bo te ljudi testirala ? mogoče pa je cilj čim več okuženih in mrtvih, da se sprostijo postelje v domu?