Evropska komisija je z novimi smernicami pozvala države članice k uvedbi prepovedi kajenja na terasah kavarn, avtobusnih postajah in v živalskih vrtovih, kar vključuje tudi elektronske cigarete in vaping. Čeprav te smernice niso zavezujoče, naj bi nudile pravni okvir, ki bi pomagal zmanjšati smrtne primere, povezane s pljučnim rakom.
PREPOVED KAJENJA NA POSTAJAH IN TERASAH KAVARN: Je to mogoče v državi, kjer otroci kadijo že pri enajstih letih?
Svet
Hrvaška se kljub obstoječim prepovedim kajenja na javnih mestih še vedno uvršča med države z najvišjim številom kadilcev v Evropi, pljučni rak pa predstavlja resen javnozdravstveni problem, saj letno povzroči približno 3000 smrti.
Ranko Stevanović, predsednik Hrvaškega združenja za zmanjšanje škode na zdravju (HaRPH), meni, da razširitev prepovedi kajenja ne bo prinesla želenih rezultatov. Po njegovem mnenju se bo kajenje preprosto preselilo na druga mesta, kar pomeni, da prepovedi ne bodo učinkovite. Poudarja, da je odvisnost od nikotina resna težava, ki je ne moremo rešiti zgolj s prepovedmi.
Stevanović predlaga, da bi se morali osredotočiti na izobraževanje o škodljivosti kajenja že od najmlajših let. Otroci na Hrvaškem namreč začnejo kaditi že pri 11. letih, zato je ključno, da se o nevarnostih kajenja začne govoriti že v zgodnjem otroštvu. Poudarja, da je treba ustvariti okolje, ki spodbuja zavedanje o škodljivosti kajenja, in to že v predšolskih ustanovah.