RAZISKAVA: Ljudje s tetovažami imajo občutno večje tveganje za smrtonosne rake

Trendi

Raziskave so pokazale, da imajo ljudje z tetovažami večje tveganje za razvoj smrtonosnih rakov, zlasti kožnega raka in limfoma, pri čemer so nevarnosti večje pri tistih z večjimi tetovažami. Danski in finski znanstveniki so analizirali podatke več kot 2.000 dvojčkov in primerjali stopnje raka med tistimi, ki so si dali narediti tetovažo, in tistimi, ki je niso. Ugotovili so, da je za udeležence s tetovažami do 62 odstotkov bolj verjetno, da bodo zboleli za kožnim rakom.

Za tiste z večjimi tetovažami, ki so večje od dlani, pa se je tveganje za kožnega raka povečalo za 137 odstotkov, tveganje za limfom (vrsta raka, ki se začne v celicah limfnega sistema), pa se je zvišalo za 173 odstotkov. Ta odkritja so zaskrbljujoča, saj so tetovaže v zadnjih letih postale vse bolj priljubljene, zlasti med mlajšimi generacijami, piše Daily Mail.

Raziskovalci menijo, da tetovaže lahko povečajo tveganje za raka, ker barvila v tetovažah vstopijo v krvni obtok in se kopičijo v limfnih vozlih oz. limfnih bezgavkah (majhni, fižolasto oblikovani organi, ki delujejo kot čistilne postaje limfnega sistema), ki so bistveni del imunskega sistema. To lahko sproži kronično vnetje, ki vodi v nenormalno rast celic in povečuje tveganje za razvoj raka.

Profesor Henrik Frederiksen, strokovnjak za krvne bolezni na Univerzi na Danskem, je pojasnil, da telo zazna barvilo kot tujek in začne na to reagirati. Slednje povzroči stalno obremenitev imunskega sistema. Ta nenehni "boj" telesa proti barvilu lahko oslabi delovanje limfnih vozlov. Raziskovalci menijo, da bi ta dolgotrajni napor imunskega sistema lahko vodil v druge zdravstvene težave, vendar še vedno ni jasno, ali ima to dolgoročne negativne posledice za zdravje.

Avtorji študije so predlagali, da bi bilo smiselno raziskati, ali določene barve barvil, ki se uporabljajo v tetovažah, povečujejo tveganje za nastanek raka. Kljub temu pa so priznali, da lahko tetovaže pri kožnem raku zakrijejo nekatere simptome bolezni, kar lahko privede do poznejše diagnoze.

Zdravniki opozarjajo, da je pri kožnem raku glavnega pomena zgodnje zdravljenje, saj je le tako mogoče preprečiti širjenje bolezni. V prihodnosti bodo izvedli dodatne raziskave, da bi natančneje ugotovili, ali tetovaže neposredno povzročajo raka ali pa zgolj otežujejo zgodnje odkrivanje bolezni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
IndiSat |  31 .03. 2025 ob  06: 57
Nevaren s fračo kot pa nekdo z jederskim orožjem
IndiSat |  31 .03. 2025 ob  06: 57
Ma kakšno neumno natolcevanje je pa zdej to? A ne tisti ki spijejo vsak dan liter ali dva vina in ne tisti ki kadijo cele škatle na dan, ne tatuji a? Ma dej govna neumna,. Imam praktično celo telo tetovirano že cel lajf in nič mi ni. A sem spoznal nekaj mladenicev nekaj let nazaj katerih pa ni več ker so žal umrli zaradi raka od kajenja in zaradi alkohola.
Kot da bi nekdo bil bolj nevar