Računsko sodišče je zaključilo revizijo izvedbe nakupa stavbe za potrebe sodišč na Litijski ulici v Ljubljani, ki potrjuje že znane očitke. Za komentar smo prosili tudi znanega primorskega podjetnika Sebastjana Vežnaverja, ki je stavbo prodal državi. "Nemogoče je, da bi prodajalec vplival na celoten državni aparat," je dejal Vežnaver, ki pričakuje opravičilo premiera Goloba, ki ga je označil za "spornega prodajalca", čeprav ni bil nikdar obsojen in je izpolnjeval vse razpisne pogoje.
REVIZIJA NAKUPA SODNE STAVBE KONČANA; VEŽNAVER: "Niti z nadnaravnimi sposobnostmi ne bi mogel vplivati na vse te ljudi"
Koper
Računsko sodišče, ki je preverjalo pravilnost izvedbe nakupa stavbe na Litijski, v poročilu potrjuje znane očitke in ugotavlja, da ministrstvo za pravosodje nakupa poslovne stavbe za potrebe pravosodnih organov pri pripravi proračuna za leto 2023 ni načrtovalo, a je kljub temu začelo izvajati aktivnosti v zvezi z morebitnim nakupom stavbe. Junija lani je objavilo poziv za informativno zbiranje ponudb, v katerem je celo navedlo, da je rok za prevzem prostorov 30. oktober 2023, čeprav zanje takrat ni imelo zagotovljenih sredstev in investicijske dokumentacije.
Tako je bilo 6,5 milijona evrov od skupaj skoraj 7,7 milijona evrov, kolikor jih je vlada zagotovila za nakup stavbe, zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za takšno prerazporeditev ni bilo podlage, ugotavljajo revizorji in ministrstvu za pravosodje očitajo, da je ravnalo v nasprotju z določbami zakona o javnih financah.
Ministrstvo je ravnalo tudi v nasprotju z zakonom o državnem odvetništvu, saj pred sklenitvijo pogodbe ni pridobilo mnenja državnega odvetništva. Pravosodno ministrstvo, ki je na ministrstvo za finance podalo prošnjo za odobritev izjeme pri uvrstitvi novega projekta v proračun, po ugotovitvah državnih revizorjev pri tem tudi ni ravnalo skladno s pravilnikom o izvrševanju proračuna.
Ugotovitve računskega sodišča letijo tudi na ministrstvo za finance, ki ga vodi Klemen Boštjančič in je k omenjeni prošnji podalo pozitivno mnenje, čeprav pogoji za to niso bili izpolnjeni. Tudi finančno ministrstvo je ravnalo v nasprotju s pravilnikom o izvrševanju proračuna, ki med drugim določa, da ministrstvo za finance preveri skladnost s predpisi ter skladnost finančnih podatkov z veljavnim proračunom.
Kaj o teh ugotovitvah meni podjetnik Sebastjan Vežnaver, od katerega je ministrstvo za pravosodje stavbo na Litijski kupilo in ki se je zaradi tega znašel v preiskavi Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU)? Kot je znano, so marca in maja kriminalisti zaradi suma zlorabe položaja opravili več hišnih preiskav.
"Tresla se je gora, rodila se je miš," je komentiral ugotovitve revizije Vežnaver. "Prodajalec si ni mogel izmisliti potrebe države za nakup te stavbe, ampak se je zgolj prijavil na javni razpis in izpolnjeval vse pogoje. Če je bilo kaj narobe na njihovi strani, lahko zdaj preganjajo samo ministrico oziroma tiste, ki so potrjevali ta nakup."
Opiše tudi, kako je celoten postopek izgledal. "Vse je bilo na hitro, od mene so zahtevali podpis pogodbe, čeprav sem bil v bolnišnici, z argumentom, da morajo biti sredstva porabljena v letu 2023. Primer: 22. decembra sem na mail dobil pogodbo, bilo mi je čudno, zakaj taka naglica. Kot sem kasneje izvedel, se 80 odstotkov proračunskih sredstev porabi novembra in decembra."
"To je politična odločitev, ki je bila takrat takšna, potem pa so v vmesnem obračunavanju koalicije to odločitev spremenili, a prepozno," je dejal Vežnaver. "Očitno bi jaz moral vplivati na celo skupino teh ljudi, ki so bili v te postopke vključeni, kar niti če bi imel nadnaravne moči, ne bi bilo mogoče. Vplivati bi moral na politične stranke, premiera, ministre … Ali ne vejo, kaj delajo, ali pa so politično obračunavali na mojem hrbtu. Nemogoče je, da bi prodajalec vplival na celoten državni aparat."
Vežnaver pričakuje, da se bo premier Robert Golob opravičil za besede, ki jih je o njem izrekel v državnem zboru. "Premier je v parlamentu izjavil, da če bi vedel, kdo je 'sporni prodajalec' in koliko je zaslužil, ne bi tega nikoli podpisal. Nikoli nisem bil obsojen, prijavil sem se na razpis in izpolnjeval vse pogoje. Če bi me kdo imel za 'spornega', bi me lahko izločili," pravi Vežnaver, ki se sprašuje, kako lahko po zaključenem poslu premier izjavi kaj takega.
"Ko se bo opravičil, bom 35 kvadratnih metrov zemljišča ob stavbi na Litijski, ki je še v moji lasti, podaril državi," še dodaja.
Komentiraj
Po Vežnaverju je ves ta manever bil storjen zato, da se diskreditira njega.
Izvedli naj bi korupcijsko dejanje v nevednosti podkupovalca.
Vežnaverjem.
V glavnem plačamo to mi delavci.