V okviru hišnih preiskav v zvezi s spornim nakupom stavbe na Litijski cesti v Ljubljani so kriminalisti v torek obiskali tudi prodajalca nepremičnine Sebastjana Vežnaverja, ki je prepričan, da bi država lahko zavrnila njegovo ponudbo, če bi bilo z njo karkoli narobe. Čudi ga tudi, da med osumljenimi ni bivše ministrice Dominike Švarc Pipan, ki je pogodbo podpisala. "V podjetju se ve, da je odgovorna oseba vedno direktor. Na ministrstvu je očitno drugače."
VEŽNAVER PO VČERAJŠNJI HIŠNI PREISKAVI: "Država bi lahko pred nakupom vse sama preverila"
Koper
Kot smo že poročali, je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) v torek izvedel 16 hišnih preiskav na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper, Maribor in Novo mesto, zaradi nakupa stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, vrednega 7,7 milijona evrov. 13 oseb sumijo kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti pri nakupu stavbe na Litijski. Glavna osumljenca naj bi bila nekdanji vodja službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu Simon Starček in nekdanji generalni sekretar Uroš Gojkovič, obenem pa naj bi bilo med osumljenimi še enajst posameznikov, med njimi nekateri uslužbenci ministrstva, ki so se tudi znašli v poročilu bivše ministrice Veronike Švarc Pipan. Med osumljenimi sta tudi prodajalec nepremičnine Sebastjan Vežnaver ter sodni cenilec Anton Rigler.
Vežnaver je nepremičnino na Litijski cesti v Ljubljani kupil leta 2019 na javni dražbi in jo prodal na javnem razpisu oziroma naročilu. "Bil sem na četrti javni dražbi, ko bi lahko vsakdo to kupili, prav tako bi lahko država uveljavljala predkupno pravico, pa tega ni storila. Sodeloval sem pri javnem pozivu in če bi bilo s stavbno površino karkoli narobe, bi me lahko pri izboru izločili," je za Regional pojasnil Vežnaver in poudaril, da ne pozna nikogar od osumljenih iz odredbe za hišno preiskavo. "Sodnega cenilca nisem nikoli videl, niti z njim govoril," je zatrdil. Poleg uporabne površine stavbe in cenitve je sporna tudi energetska izkaznica stavbe. "Tudi z osebo, ki je izdelala energetsko izkaznico, nisem nikoli bil v nobenem stiku."
Kot pravi, se v medijih prikazujejo podatki o velikem dobičku, ki naj bi nastal pri prodaji nepremičnine, kar je po njegovem mnenju zavajajoče. "Pri tem ne upoštevajo davkov, ki jih je podjetje moralo plačati, kot je davek na dodano vrednost, prometni davek in davek na dobiček. V celotni transakciji je država z davki nazaj dobila 2.830.000 evrov, torej je dobiček bistveno manjši. Prav tako računajo vse kot prihodek, stroški, ki so podjetju nastajali v času, ko je bilo lastnik te stavbe, jih ne zanimajo."
Nenavadno se mu zdi tudi to, da so med osumljenimi številni uradniki z ministrstva, ni pa nekdanje ministrice Dominike Švarc Pipan, ki je pogodbo za nakup stavbe podpisala. "Težko je razumeti, da krivijo zdaj uradnike za nekaj, za kar je jasno, kdo je odgovorna oseba. Tudi v podjetju je odgovorna oseba vedno direktor," poudarja Vežnaver, ki sicer pove, da je včerajšnja preiskava potekala korektno in brez posebnosti. "Vse, kar je povezano s prodajo nepremičnine, se nahaja v enem fasciklu. Preiskava je trajala od šestih zjutraj od dveh popoldan. Verjetno so vse podatke že imeli, saj je vse bilo tudi že objavljeno in ničesar ne skrivam."
Tudi po besedah Vežnaverjevega odvetnika Roka Petriča je včerajšnja hišna preiskava, ki je potekala tako na domu Vežnaverja kot v poslovnih prostorih njegovega podjetja, potekala korektno. "Preiskava je bila korektna. Preiskovalci so pregledovali dokumentacijo, povezano s prodajo omenjene nepremičnine, vendar so po vsej verjetnosti bili z vsem že seznanjeni," meni Petrič.
Kot pravi, je glavni očitek to, da naj bi prodajalec prodal nepremičnino po previsoki ceni, s katero pa se je kupec strinjal, tako da ni jasno, kaj je v tem kaznivega. "Prepričani smo, da prodajalec v tem poslu ni storil nič prepovedanega oziroma kaznivega. S preiskovalnimi organi smo želeli sodelovati že pred hišnimi preiskavami, sodelovali smo med samo hišno preiskavo in tudi v naprej bomo ravnali tako, da bomo pomagali pri preiskavi. Želimo potrditi in dokazati, da prodajalec ni storil nič prepovedanega," še navaja Petrič.
Komentiraj
Država bi morala, vse te stvari pregledati. Tako vsaj naredi vsak pamete kupec.