SHOD GLASU UPOKOJENCEV: Pozivi k minimalni pokojnini v višini minimalne plače

Slovenija

V organizaciji Glasu upokojencev in inštituta 1. oktober je danes pred poslopjem vlade v Ljubljani potekal protestni shod, na katerem so zbrani nanizali kritike vladnih ukrepov, zlasti na področju zdravstva in pokojninske reforme. Protestniki so se med drugim zavzeli za minimalno pokojnino v višini minimalne plače.

Zbrani so bili kritični tudi do dolgotrajne oskrbe in finančne politike vlade, pri čemer so izpostavljali predvsem proračunski primanjkljaj. Vse upokojence so pozvali, naj se 22. marca udeležijo volitev in soodločajo o svoji prihodnosti. Izrazili so upanje, da je današnji 20. shod tudi zadnji.

Upokojena zdravnica Majda Ana Kregelj Zbačnik iz stranke Glas upokojencev je bila kritična do vladne zdravstvene reforme. Po njenem mnenju se čakalne vrste podaljšujejo, hkrati pa je zdravstvenih delavcev vse manj, kar najbolj prizadene prav upokojence.

V stranki so pripravili program za razvoj zdravstva, ki vključuje tudi ureditev paliativne oskrbe. Predlagali bodo, da upokojenci ne plačujejo dajatev za dolgotrajno oskrbo, ter si prizadevali za uvedbo ministrstva za demografijo in družino.

Predsednik stranke Glas upokojencev Pavel Rupar je izpostavil ostre kritike glede zdravstvenih ukrepov in pokojninske reforme. Opozoril je, da ob zvišanju minimalne plače ni bila uvedena minimalna pokojnina v enaki višini, ter poudaril slab finančni položaj upokojencev. Zavzel se je za višji zimski dodatek.

"Od naslednje vlade zahtevamo, da se tudi pokojnine primerno odmerijo, da se postavi minimalna pokojnina vsaj na prag revščine in da slovenske upokojenke in upokojenci končno zaživimo normalno in zasluženo dobro življenje," je dejal v nagovoru.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  11 .02. 2026 ob  19: 47
nizke plače, nizke pokojnine! Janša ni za dvig minimlne plače, on je za kapico, ki bi najbolje plačanim prinesla še več....bruh
kokodek |  11 .02. 2026 ob  19: 45
zgleda, da je Janša Ruparju odprl pipico in so pripeljali izletprotestnike populistično naviajti